Lotyšsko, Lotyšsko, řekni mi…

Podobně jako v ČR se významný státní svátek slavil nedávno také v Lotyšsku. Šlo o výročí nezávislosti Lotyšska 18. 11. Podobně jako se Čechům dostalo prezidentské lekce z národních zájmů a připomínky sudeťáckého apetýtu, slavili také Lotyši ve velkém stylu. Pro občany ČR jsou oslavy v Lotyšsku zajímavé hlavně proto, že teprve na nich je patrné, co všechno může vlastenectví v časech krize znovu přinést Evropě. Byly projevy, byly věnce, byly obrněné transportéry.

Lotyšsko oslavilo 94. výročí založení prvního lotyšského státu nejen pochodňovým průvodem pořádaným nacionalistickou stranou Vše pro Lotyšsko! – Za vlast a svobodu / Hnutí za lotyškou národní nezávislost (Visu Latvijai!–TB/LNNK), kterého se účastnili někteří poslanci, včetně ministra spravedlnosti, ale také kladením věnců u Památníku svobody (Brïvïbas piemineklis), vojenskou přehlídkou, udílením medailí v Národním divadle a kulturním večerem pro zvané. Při příležitosti tohoto svátku oslovili svůj lid i tři nejvyšší představitelé lotyšské politické reprezentace.

Prvním z nich byl stávající prezident Andris Bērziňš, který se na Lotyše obrátil v projevu, kde se rozhodl přiznat, že Lotyšsko prochází těžkým obdobím kvůli dopadům ekonomické krize a odlivu obyvatelstva, ale že každý jeden Lotyš by měl mít trpělivost a věřit v možnosti Lotyšska, zkrátka mít pozitivní myšlenky. Takovou pozitivní myšlenkou je pak například to, že nebude hledat nepřátele, ale že bude vidět v Lotyších (latvieši) a v lidech, žijících v Lotyšsku (rozuměj: v Rusech, tvořících 26,9% obyvatel; téměř polovina z nich nemá žádné státní občanství, protože neumějí lotyšsky, ani nevlastní v Lotyšsku nemovitost v hodnotě v přepočtu aspoň 10 miliónů korun, což jsou dvě možné podmínky zisku občanství lotyškého), sebevědomý národ silný ve svojí různosti. Je proto třeba, aby silní lidé vychovávali silné děti. Pak bude silné Lotyšsko, skládající se z lotyšských lidí (Latvijas ļaudis).

Předseda vlády Valdis Dombrovskis dal vědět stručněji, jak se patří na dobrého hospodáře, který je po celém světě znám svou úsporností. Ve svém pozdravení lidu poděkoval za to, že trpělivě snášeli období krize, a zdůrazňoval, že lotyští lidé (Latvijas cilvēki) by měli všichni společně pracovat a že je spojují neviditelná pouta.

Předsedkyně lotyšského parlamentu, jednokomorové Saeimy, Solvita Āboltiňa se obrátila na lotyšské vlastence (Latvijas patrioti), aby udrželi v srdci pocit sounáležitosti a přináležitosti, který dává zakusit 18. listopad, a aby každý dělal svoji práci podle svého nejlepšího svědomí (pozn.: pokud nepatří mezi 15,2% nezaměstnaných). Uznává, že ekonomická situace v Lotyšsku je tíživá, protože prošlo krizí, ale zároveň poukazuje na to, že, ačkoli to jednotlivci pocítí až za nějakou dobu, lotyšská ekonomika je nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropské unie (pozn.: s růstem HDP 5,5%, po období poklesu 17,8% v roce 2009 a při nominálním HDP na hlavu podle Světové banky 13618 USD za rok 2011 oproti 35185 USD průměru EU či 20436 USD v případě ČR). Proto tedy musí jednotlivec pracovat, i když se mu zdá, že to k ničemu nevede (pozn.: protože bere v průměru 445 latů hrubého – 16248 Kč, 316 latů čistého – 11538 Kč ) – aby z toho byl zisk na vyšší úrovni.

Zdá se tedy, že Lotyšsko je na cestě ke světlým zítřkům, k nimž se dostane tak, že každý bude pěkně pracovat podle svého svědomí. Jestliže se některým zdá, že nemají na chleba, je to proto, že nevidí, že na úrovni státu se už žije dobře. Ostatně pan prezident, dříve současně předseda Privatizačního fondu Lotyšské národní banky a ředitel banky Latvijas Unibanka, je toho sám důkazem, protože jeho majetek přesahuje 1 milion latů. Takže, ať pěkně pracují, mají pozitivní myšlenky a vychovávají silné děti pro silný lotyšský stát, lotyšský stát, který se skládá z Lotyšů a lidí žijících v Lotyšsku. A tito dvojí lidé, ti, co Lotyši jsou a ti, co Lotyši nejsou, ale zkrátka jsou v Lotyšsku, pro které společně neexistuje jméno a říká se jim jednou lid Lotyšska, jednou lotyšští lidé, jednou lotyšští patrioti, jsou spojeni neviditelnými pouty.

V divadle pak Lotyši hráli lotyšské národní skladatele a na počest účastnícího se norského zastoupení zařadili i skladbu od Griega, jedna akordeonistka byla dokonce ruského původu, takže byli zastoupeni i lidé žijící v Lotyšsku. Zákon z 8. listopadu tohoto roku nařizuje při příležitosti státních svátků vyvěsit lotyšskou vlajku i na soukromých domech, takže bylo všude i dost vlajek, a kdyby nějaká chyběla, tak přece byla velkolepá vojenská přehlídky a všude vojáci a ti by drobnou chybičku napravili. Hrdí Lotyši procházeli hlavním městem Rigou s pochodněmi a nakonec byl pěkný ohňostroj, který byl krásně vidět z břehů Daugavy, protékající Rigou. Jak píší lotyšské noviny Diena (19.11.2012), na nábřeží nebyli vidět žádní zklamaní a rozhořčení lidé. Tak jako ona pouta, chtělo by se říci, byli i oni neviditelní.

publikováno: 22. 11. 2012

NEJNOVĚJŠÍ články


Je to blbé drazí krajané, ale ojebali nás

Jak to, že mě nikdo nereprezentuje? Říkáte si to často taky? Příklad první – Gretiny …

Agresivní charisma, Klaus jako děvkař a kompro i na ty druhé

Když se řekne Klaus, Zeman, Babiš, co vás napadne? Líbí se mi, že jste začal …

Nejsme premianti, jsme ostuda?

Otevřená slova, proč se na některou z vrcholných funkcí Evropské unie nepropracoval jediný kandidát východoevropských zemí, …

Přijde Vítězný únor v létě?

Lidová letenská veselice z 23. června odezněla a přinesla uklidnění: je nás přece jen velká síla. Pak …

Mariánský sloup?

Na Staroměstském náměstí chtějí znovu postavit mariánský sloup, zničený 3. listopadu 1918. Prý tak bude napravena …

Neviditelný sloup

Dlouhé prapory visí dolů, domy jako kamenné jazyky se zdvihají vzhůru, rozstříhány ulicemi, a nad šedým, …

Nečekejme charismatika, ale „prací drobnou“ napravujme řád

V neděli 23. 6. 2019 mne potěšilo 283 tisíc demonstrujících na Letné. A ještě více mne …

Demonstrace v Praze, Honkongu a Tbilisi

Nesouhlasíme s tím, co realizují nebo chystají naše vlády – vládnoucí elity – možná právě to …