Miloš Zeman určitě nesvrhne vládu. Aspoň ne teď

V novinách se objevily spekulace o tom, že by Miloš Zeman mohl využít nejasnost Ústavy a odvolat premiéra, potažmo celou vládu. V článku 62, odst. a) Ústavy ČR, který vymezuje pravomoci prezidenta republiky, se totiž praví, že prezident „jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi“. Někteří odborníci na ústavní právo z toho vyvozují, že se tu otvírají dveře k „poloprezidentskému systému“ (což je být v tomto případě eufemismus za diktátorskou libovůli).

Jako laik musím zcela jednoznačně říci, že takové úvahy považuji za úplně nesmyslné. V ústavě je na jiných místech zcela přesně popsáno, kdy a za jakých okolností prezident jmenuje a odvolává premiéra, vládu a ministry. V ústavě se naopak výslovně neříká, že prezident jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, kdykoli ho to napadne.

Podle toho taky vždycky postupovali oba Zemanovi předchůdci (Klaus se přitom občas cukal, např. chtěl zkoušet navržené ministry z angličtiny). Proti novému „výkladu“ se ostře ohradil stávající premiér Nečas (premiér na vyhození). Ale ani předsedovi ČSSD Sobotkovi (premiérovi v naději) se ani trochu nezamlouvá představa, že by ho mohl jeho úhlavní přítel na Hradě kdykoli podle libosti vykopat. Pokud by chtěl Miloš Zeman něčím takovým zahájit svou prezidentskou kariéru, byl by zároveň sebevrah a idiot.

Dal proto najevo, že považuje výklad, bazírující na tom, že interpret bere čl. 62 osdst. a) ústavy izolovaně od ostatního za „velmi extenzivní“. Z toho média budoucímu prezidentovi nenakloněná usoudila, že ho nicméně považuje za možný a svým způsobem legitimní. Zeman ovšem dnes pro Právo ještě dodal: „Za prvé, seznámil jsem se s názory ústavních právníků, z nichž někteří říkají, že to je, a jiní, že to není možné. Sám nejsem právník, ale jsem politik. A i kdyby to možné bylo, budu se ptát, k čemu by to bylo dobré. Protože každý, kdo trochu zná politiku, musí vědět, že po kroku A musí být připravený krok B. Nu a jestliže by tedy premiéra neodvolala sněmovna, ale prezident, tak krok B by spočíval v tom, že by prezident jmenoval vládu, kterou by Sněmovna nepřijala.“

Zkrátka a dobře, Miloš Zeman je realista a pragmatik, a ví, že takový riskantní krok mu za tahanice a komplikace, které by tak vznikly, nestojí. Má před sebou další významné věci, jimž by bylo dobré věnovat pozornost, místo abychom se strašili státním převratem. Za prvé, potřebuje „sjednotit levici“ tj. ČSSD uvnitř a ČSSD se SPOZ. Buď přede předčasnými volbami, nebo po nich. Pokud se to povede, sjednotit (nebo sladit) výsledný útvar s KSČM už nebude problém. Je to ovšem úkol pro konstruktivní, kreativní politiku, i když politiku sui genesis, a z minulé zkušenosti víme, že budoucí prezident uměl vždycky spíš nějak „ohovořit“ (používám slušný termín, jde o budoucího prezidenta) to, co prováděl, kdežto ČSSD byla v době jeho odchodu nesjednocená podobně jako za jeho příchodu. A za druhé, potřebuje rekonstruovat Ústavní soud v politicky efektivnější útvar. Podle toho, co říkala místopředsedkyně ČSSD Benešová novinářům po návštěvě u něj, má už nejspíš nastupující prezident „představu“, doktor Rychetský taky, a „teď se ty představy skloubí“. Představu má nepochybně i paní Benešová, jen ji novinářům nechtěla sdělit. Na rozdíl od ní si jakékoli poznámky o justiční mafii odpustím, není k nim ostatně žádný důvod. Až důvod bude, bude už pozdě.

Takže: proč by se teď Miloš Zeman obtěžoval bláznivými nápady na okamžité svržení vlády? Má na práci důležitější věci.

Článek byl původně uveřejněn v časopise Reflex dne 6. 2. 2013.

publikováno: 7. 2. 2013

NEJNOVĚJŠÍ články


Proměny pedofilie a mistři myšlení

Časy se mění, zpíval v roce 1964 Bob Dylan. Inu, jak se to vezme. Záleží na …

Svatovavřinecké vidění světa

Zemřel filosof Roger Scruton, který viděl jasně i jiskru vína i velkopolní prokletí české krajiny. …

Umělá inteligence, Absolutno a jiná nebezpečí na planetě R. U. R.

Vloni jsme si připomínali výročí smutného odchodu Karla Čapka, letos si připomeneme 130 let od …

O té naší prohnilosti

Nedávno mě pozvali na rozhovor do Reflexu, ve kterém jsem upozornil na neurologické dopady moderních …

Odpovědné občanství – odkaz Jana Palacha

Dnes je tomu padesát let, kdy se student UK Jan Palach sebeobětoval, aby otřásl vzmáhající …

Zimola bájí o zrádcích

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola je údajně na cestě z ČSSD. Cítí se zrazen podobně, …

Strachem chyceni v bublinách

Strach je nejsilnější emoce. Nejde o přirozený a zdravý strach, který nás varuje před nebezpečím. …

Zimní vzpomínka na život v Protektorátě Böhmen und Mähren

Opravdu je zvláštní, když člověk dosáhne relativně vysokého věku, jak z paměti začnou vystupovat některé vzpomínky, …