Odklon demokracie v Čechách

Časopis Reflex si nedávno s chutí smlsnul na Zemanovu pohybově krapet nestabilnímu výletu za korunovačními klenoty a předpověděl Česku jeho postupnou putinizaci. Doplnil tak text Bohumila Doležala, který ČR věští pro změnu budoucnost 2. republiky. Oba se tedy snaží definovat něco, co bude sice formálně demokracií, ale zemitou v mravech, hrubou ve vyjadřování a nesmlouvavou k odlišnému názoru.

Vládneme, nerušit!
Demokracie není věc jistá a já bych řekl, že v Čechách, aspoň podle únorového průzkumu CVVM, přestává být i věcí hájenou. Nakonec to působí tak, že se má člověk buď přizpůsobit novým pomalu se rodícím pořádkům anebo se sebrat a odejít z veřejného a občanského života, pokud nechce být označen za devianta či například zeleného fundamentalistu. Tyto termíny totiž veřejně létaly z úst současného prezidenta při jeho březnovém inauguračním projevu a květnovém setkání s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.

Pokud nechce být občan tím, kdo o novém hradním pánu a lidech kolem něj říká či píše „neskutečné věci“, měl by radši být v podhradí zticha, dělat si svoje a nezvedat hlavu. Ona totiž není ani potřeba. Jiní, povolanější než on, ústavu totiž časem změní a pak bude dobře. Tak nějak samo od sebe. Bez ohledu na zdrojový rámec, ekonomickou situaci či náladu ve společnosti. Prostě se do ústavy asi napíše, že socialismus (či co vlastně) byl dovršen a je to.

Klid na práci je základ
Miloš Zeman ve svém boji o nejmenování Martina C. Putny profesorem postavil akademickou obec před volbu: buď klást halasný odpor anebo tiše přijmout jeho rozhodnutí. Zeman volbu „klidu na práci“ navíc i podpořil, když odmítl veřejně říci, proč nechce Putnu jmenovat, a místo toho si žádal setkání s rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem, aby s ním dle Českého rozhlasu mimo dosah médií „probral nejasnosti“ panující v dané kauze. Zeman tak spor prezentoval jako jakousi otázku k neveřejné debatě a nikoliv to, čím primárně byla – sporem o to, zda má akademická obec a veřejnost aktivně čelit způsobu, jakým si Miloš Zeman kolíkuje svůj vliv ve veřejném prostoru.

Na prezidenta si nikdo dovolovat nebude!
Na Zemana se za jeho postoj snesla vlna kritiky i ze strany levice. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mu neochotu jmenovat Putnu profesorem vyčetl, přičemž byl za tuto „nehoráznou“ kritiku posléze ztrestán ze strany kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, který zpochybnil jeho schopnost sociální demokracii vůbec vést. Potrestání současného předsedy ČSSD tak dobře zapadne vedle slov Miloše Zemana, v nichž před několika dny veřejně označil novináře za hyeny.

Pravda, označení „psi hyenovití, hlídači demokracie“ je na rozdíl od spojení „hlídací psi demokracie“ trochu kostrbaté. Zeman však zůstal jen u nadávky a o myšlenku, která se za ní skrývá, se již nepodělil. Hyeny jsou zde totiž od toho, aby přírodu zbavily nemocných či jinak defektních jedinců. Až bude Miloš Zeman opět při výkonu funkce někoho urážet, ponižovat či ztrácet rovnováhu a hyeny o tom napíší, budou tedy plnit svoji velmi záslužnou roli: uplatňovat v naší odklánějící se demokracii právo na svobodný názor. A proto: Chraňme si své hyeny! Nebo nám budou chybět…

26. 5. 2013

Jan Kužvart je analytikem Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), projektovým koordinátorem Prague Security Studies Institute (PSSI) a bloggerem portálu ČT24. Uvedené názory jsou pouze jeho. Jeho publikační a jiné aktivity je možno sledovat na twitteru nebo se zařadit mezi followery veřejného obsahu na facebooku.

publikováno: 9. 6. 2013

NEJNOVĚJŠÍ články


Čapkovi mloci jako masoví lidé zničí humanistickou kulturu

V čem tkví Čapkovo proroctví a jeho myšlenky? Samozřejmě, je možné tvrdit, že jako mloci byli …

Panna není pannou

Z rozbité Immaculaty se zachovalo duše dost. Jestli je na něco u křesťanů spoleh, tak určitě …

Greta v továrně na sny (komentář k slovům i emocím)

23. září: Greta Thunbergová má projev na klimatickém summitu OSN v New Yorku. 23. září: Kritikové …

Verše pro poslední lidi o mravencích a vlcích

„Žijeme dnes uboze“, pravil Milan Machovec. Nijak se nevzrušoval začátkem milénia ani nedojímal výročími listopadu, …

Karel Gott, náš český Héraklés

Tenhle týden jsem pochopil, že Karel Gott je náš současný nejdůležitější mytický hrdina. Mýty jsou …

V předklonu před Čínou se blbě myslí za sebe

Minulý týden probíhaly mohutné oslavy 70. výročí založení ČLR a o poznání rozpačitější oslavy 70. výročí navázání …

Sekáček na maso pod čínskými scannery

Promiňte, je to po prvé, co něco píši, takže to asi nebude perfektní. Mám to …

Černooký bača ovečky zatáčá

Je velmi obtížné vnějšímu pozorovateli vysvětlit co se to u nás vlastně děje. Proč zrovna u nás …