Návrat Václava Klause se odkládá

Z námluv Václava Klause s ODS „v této chvíli“, jak se u nás říká, nic nebude. Představy o formě sblížení se totiž na obou stranách liší podobně jako se lišily představy venkovského učitele – objevitele obrovského krtka a představy vypravěče ve znamenité povídce Franze Kafky.

Klausovy představy prezentovalo činovníkům z ODS jeho citlivé a osvědčené médium, Boris Šťastný. Pan doktor měl někdy kolem 8. srpna pocit, že Klaus má zájem pomoci (při záchraně strany, jak zní formulace) a že ho situace v ODS velmi trápí. „Jedním z nejlepších řešení“ by prý bylo, kdyby „výkonná rada, grémium a možná i vedení v jednotlivých regionech a oblastech“ požádala exprezidenta o návrat do ODS, „nejméně do pozice čestného předsedy“. Prosím, přečtěte si tu Kafkovu povídku!

Představy lidí z vedení ODS jsou podstatně skromnější. Jeden přes druhého by sice „sblížení s Václavem Klausem“ přivítali, jenže: podle úřadujícího předsedy Kuby návrat Václava Klause do vedení není příliš reálný, není na to připraven ani Václav Klaus, ani ODS. Ani místopředsedkyně Miroslava Němcová si nemyslí, že by návrat do vedení byl správný, a místopředseda Jiří Pospíšil si nedovede představit, že by se Klaus vrátil do čela ODS.

Václav Klaus se k představám vedoucích lidí z ODS vyjádřil dosti svrchu, z vrcholu Sněžky. Zdálo se mu původně, že je jakási naděje, ale když vidí kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, zejména paní Němcové, pochopil,že jeho angažmá v ODS nepřichází „v dnešní době“ v úvahu. Vyžadovalo by totiž důkladnou regeneraci vedení strany, zejména personální.

Klausova nespokojenost s vylučováním pobízí zlomyslné podezíravce (přiznám se, že k nim patřím) ke spekulacím o tom, nakolik za vyloučenými, samozřejmě že jen ideově, stál. Praktická realizace toho stání by se v tom případě byla děla podle známého přísloví „kam Václav Klaus nemůže, Borise Šťastného nastrčí“, a pan Šťastný by už po několikáté zapůsobil v ODS jako bezděčná, nicméně neúprosná Nemesis: podařilo se mu postupně zbavit vlivu, mandátů či přímo členství pp. Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Úlehlu a Floriana.

To nic nemění na skutečnosti, že ODS má s Václavem Klausem velmi podobný problém jako ČSSD s Milošem Zemanem. Lidé z vedení (aspoň někteří) by se ho rádi zbavili, ale bojí se členstva. Svůj problém si ani v ODS, ani v ČSSD nevyřídili včas, tj. v letech 2003-2010, teď už je pozdě. V ODS se hlásí ke „klausismu bez Klause“ – tj. Klausovy ideje ano, Klause jako fyzickou osobu ne, Klaus se zase z důvodů ne nepochopitelných nedokáže vrátit jinam než do čela strany. A tak bude expředseda strany nejspíš působit dál v těsném sousedství ODS jako „obrovský krtek“ (tím se vracím ke Kafkově povídce). Sobě už asi moc nepomůže, kdežto ODS ještě pořádně zavaří.

Redakčně neupraveno.

Článek vyšel na reflex.cz 12. srpna 2013

publikováno: 13. 8. 2013

NEJNOVĚJŠÍ články


Za Rusy můžou Američani – komunisti o srpnu

Od brutálních masakrů československé bezpečnosti, armády a Lidových milicí na demonstracích ze dne 21. srpna 1969 …

Dějiny klanu Klaus, Zeman a Babiš na čtyři šťouchnutí

Lidi neradi opouští svou ulitu a k věcem veřejným aby je tahal párem volů. Z pohodlnosti, z neurčitých obav. …

Na které pozici ty vlastně stojíš, soudruhu?

Předvečer a den vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa si Ivan Stránský živě vybavuje: „Ten večer …

Praha, srpen 69 jako Hongkong a Moskva 2019?

Vyjádřil jsem se kriticky k násilnému potlačování protestů v Rusku a v Číně. Sesypaly se na mě na …

Klídek! PPF nevstupuje do politiky, ale do fotbalu

Ze zdroje nejpovolanějšího, z úst nejbohatšího spoluobčana (s korporátním sídlem v Holandsku) jsme se s konečnou platností dozvěděli, že …

„Sedm smrtelných hříchů“ prezidenta Zemana

Často slýcháme, a to právě z nedalekých hradních komnat, že nemáme právo protestovat proti zvoleným politikům, včetně …

Fake news v českém tisku?

„Finsko: V zemi šťastných vyhráli nacionalisté Navzdory proslulému kvalitnímu školství a pověsti nejšťastnějších lidí světa, kterými jsou …

Vytuneloval Petrimex. Budeme ho volit zas?

Zásluhou neziskové organizace Kverulant.org o.p.s. mizí billboardy kolem dálnic[1]. S Vojtěchem Razimou (1968), zakladatelem této …