Sovětská estetika beznaděje

Z čeho vyvěrá vzdor na Ukrajině, to je otázka hloupá, protože nezodpověditělná tomu, kdo se ptá, protože to neví. Kdo to ví, ten se ptá, protože chce slyšet, co už ví, a nebo popřít, co uslyší, pokud ví opak toho, co uslyší. Takže je to otázka buď hloupá nebo nesmyslná, ale ne nutně obojí. Hloupost a nesmysl u ní mohou být stavy opačnými, které spojuje jen beznaděj obsažená v obou. Co ale otázky i protesty provází, je sovětská estetika beznaděje, kterou hluboce pochopil a přednesl už Tarkovskij.

Ukázka z filmu Stalker, která zde byla původně (v neděli 26. 1. 2014 v 18:00 hodin) k vidění, je volně shlédnutelná na serveru YouTube, kde je také poskytována k volnému sdílení. Na základě toho byla použita v tomto článku. Ukázka nepřesahuje 4 minuty, což se běžně považuje za hranici porušení autorských práv. Kromě toho je, jak již bylo řečeno, za normálních okolností volně šiřitelná. Týž den, kdy byla ukázka na našich stránkách uveřejněna, již okolo 21. hodiny nefungovala s tím, že server YouTube zablokoval její šíření prostřednictvím našich stránek údajně na přání společnosti MosFilm.

Není zcela zřejmé, z jakých důvodů si MosFilm nepřeje propagování filmu, k němuž mu náležejí práva, a to na internetu běžným a právně nesporným způsobem.

Video na YouTube navíc nevložil uživatel MosFilm, ale uživatel AmurTimur. Není tak zcela jasné ani to, na základě čeho vůči nám u volně šiřitelné ukázky o takto krátké stopáži jednal YouTube. Ať je to, jak je to, je to tak.

Zdá se, že propagace ruské kultury je asi pro někoho méně důležitá, než propagace jiných ruských záležitostí. Stejně tak se zdá, že některé soukromé nadnárodní společnosti jsou s takovými ruskými záležitostmi úplně v souladu. Nehledě na to si dovoluji vyjádřit své nepochopení stran takových zásahů. Je snad estetika v některých částech světa pořád především politikou ve smyslu zájmu státu?

publikováno: 26. 1. 2014

NEJNOVĚJŠÍ články


Nemáme klíč – seznam agentů KGB ČSSR

Sověti si své satelity hlídali velmi důkladně. Nikdy jim zcela nedůvěřovali. Právě proto neponechávali nic …

Nerušeně konzumovat, tak si dnes vykládáme svobodu!

„Pohřbívat ateistickou celebritu v katedrále mě irituje,“ říká Vojtěch Razima (1968), aktér demonstrací, jež předcházely sametové …

Svět ve stavu nouze

Planeta se kvůli lidskému působení nachází ve stavu klimatické nouze, a pokud se státy v nejbližší době …

Kultura 3.0 a literatura jako věda o člověku

Když člověk v zapadlém koutě světa zavítá do špeluňky, a může to být putyka, taverna, guesthouse, bar, …

Divokým Kurdistánem

Kurdistán jsem navštívil mnohokrát. Turecký, irácký, íránský i syrský. Navštívil jsem relikty kurdského osídlení v Arménii a Ázerbájdžánu. …

Duté oslavy jako kamufláž eklsrabu

To, že se oslavují státní svátky, je běžné všude na světě. Nejde ovšem jen o to, …

Ve stručnosti je síla, básněte

Mám rád přirozené dorozumívání, mluvenou a psanou řeč. Mám rád češtinu. Mám rád i jiné jazyky, protože …

Za co medajli čínské bohemistce?

Vyznamenávat propagátory české kultury v jiných zemích je skvělý nápad. Tedy byl by, kdyby se ho …