Kultura kýče Kundera

Ústa mluví, čím srdce přetéká“. Z šéfa kulturní rubriky LN Jiřího Peňáze nedávno vyšlo poděkování jubilujícímu Milanu Kunderovi (http://www.lidovky.cz/penas-diky-kunderovi-svet-vi-ze-nesmrkame-do-ubrusu-fhv-/kultura.aspx?c=A140331_210604_ln_kultura_oka). Styl tohoto poděkování je zcela v duchu dnešních časů. Okázalá distance od minulých 20 let, „antikomunismu“, podivné pokání, hloupost „argumentace“, nesoudné naděje a podlézání úspěšnému šikulovi, zamlčování, úhyby a zbabělá neochota jmenovat ty, které napadám.

Tak popořadě, abychom nedělali totéž:

Kritik Peňáz uctívá Kunderovy knihy z poněkud nekritických důvodů: Nesnesitelnou lehkost prostě počítá mezi „slavné knihy, vedle Švejka asi nejslavnější, jaká byla v češtině napsána” – kriterium kritika je sláva bez přívlastku?

Pak to zkouší po dobrém – ruku na srdce intelektuálové: “Znalost této knihy byla … spíše předstíraná než skutečná: skoro každý (intelektuál) sice tušil, o co v ní jakoby jde, znal bonmoty o „druhé slze“ nebo ten o „kýči jako absolutním popření hovna“, ale ty se vznášely bez opory celého textu jako banální bubliny ve vzduchoprázdnu.” O které partičce „skorokaždých intelektuálů“ je tu řeč? Obrací se ke své partičce? Ke které?

Pak nasládle líčí obrázek M. Kundery po emigraci pomalu se vzdalujícího své vlasti, protože totalitní a k němu nespravedlivé….. ani slovo o důvodech Kunderovy emigrace a Kunderovy kýčové chvály těch kdo zůstali ve vlasti a prolhané obhajoby vlastního útěku (známo z tehdejší polemiky s V. Havlem), ani slovo o Kunderově kariéře v Čechách silně urychlené komunistickým vytím autora. Vyl a těžil z toho, ale k ničemu jej to přece nezavazovalo. Kundera komunistický propagandista z Prahy 50tých let, kariérista let 60tých tamtéž a pak náhle Kundera z Pařížské emigrace cynicky básnící o tom, jak je třeba vytrvat v národním obrozování “doma” Peňázovi není znám.

Peňázův Kundera po 1989 konečně dostane od Čechů ceny, které si dávno zasloužil, ale pak, když už už to vypadá, že se tedy na ně přestane zlobit – jen Bůh (a) Kundera ví proč – se zas ukáže česká podlost.

Někdo objeví a publikuje dokument, udání podepsané Kunderou. Pokud Vás celá věc zajímá přijďte si pohovořit příští čtvrtek (26.6.) do Centra Člověka v tísni v 19:00 s těmito pány:

Adam Drda, novinář
Jaroslav Formánek, spisovatel
Jiří Peňás, novinář
Petr Fischer, novinářModeruje: Pavlína Kvapilová, novinářka

Více na: https://www.facebook.com/events/333146000171814/?ref_newsfeed_story_type=regular

publikováno: 20. 6. 2014

David Bartoň

David Bartoň

Šéfredaktor Přítomnosti /

NEJNOVĚJŠÍ články


Neexistující imigranti III.

Imigrační a muslimská otázka v britském politickém zrcadle   Úvod Toto je 3. část pětidílné minisérie mých …

Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena …

K výročí náletu na Drážďany

Na základě osobní zkušenosti si myslím, že každý z nás zažije ve svém obyčejném a …

Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si …

Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …

Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek …

Neexistující imigranti II.

Muslimská společenská bublina Multikulturalismus je ve své esenci antievropská forma civilizace. Samuel Huntington Úvod Toto …

Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty. Velký a …