Zong po 233 letech

K masakru černých otroků, převážených na britské lodi Zong na Jamajku, došlo roku 1781. Během plavby přes Atlantik začala na lodi docházet pitná voda. Kvůli navigačím chybám se totiž plavba prodlužovala. Posádka spatřila pobřeží Jamajky již 27. nebo 28. listopadu, ale mylně jej považovala za ostrov Hispaniola, zvaný dnes také ne zcela správně Haiti. Že šlo o omyl pochopila posádka až po uplutí dalších 480 kilometrů. Mezitím následkem nedostatku tekutin a podvýživy zemřelo prvních 62 otroků držených v řetězech v podpalubí. Ostaní nebyli jejich osudu vzdáleni. V tu chvíli byla Jamajka znovu vzdálena přibližně 10 dní plavby. I kdyby se podařilo dovézt zbývající otroky na ostrov živé, hrozilo, že jich mnoho zemře bezprostředně po přistání.

Kapitán Collingwood si byl vědom toho, že pokud otroci zemřou po vylodění, jejich majitel, Gregsonův otrokářský syndikát v Liverpoolu, z nich nikdy neuvidí ani šilink. Něco jiného by ovšem bylo, kdyby zemřeli už na moři. Jako každý lodní náklad byli totiž otroci pojištěni, a to na částku třiceti liber na hlavu, pro případ ztrát na moři, potopení lodi a podobně. Navíc, otroci byli pojištěni bez ohledu na svou tržní cenu danou pracovní výkonností. Kapitánovi tak přišla myšlenka, zbavovat se černochů postupně a začít těmi, za které by se případně utržilo nejméně. 29. listopadu tedy posádka naházela do moře 54 přepravovaných žen a dětí. 1. prosince je následovalo 42 méně zdatných mužů. Během následujících dní dalších 36. Deseti silákům, které do moře nehodili, se podařilo otrokářům vymanit a skočit dobrovolně za ostatními. Loď nakonec dorazila 22. prosince na Jamajku bez nákladu a majitel uplatnil nárok na uhrazení škody u pojišťovny. Nepovedlo se. Briský soud rozhodl, že postupné házení černochů do moře bylo sice nutným a logickým vyústěním situace, ale i tak byla posádka sama na vině ve věci ztráty nákladu, a to proto, že se dopustila oné navigační chyby.

V posledních dnech probíhají v Americe znovu rasové bouře. V médiích se uvažuje o „rasismu bez rasistů“, který nenabývá spektakulárních podob ohňových průvodů a lynčování, ale projevuje se nepřestávající buzerací černochů na úřadech, v práci, na ulici ze strany policie. Buzerací, která vyplývá z toho, že se zbývající populace na černochy, hlavně na ty chudé, dívá „podle statistik“. Když se někde objeví černoch, podle všech statistik je zkrátka pravděpodobnější, že se stane zločin. Podivné je, že takového statisticky uvažujícího jedince snad ani nezarazí, že bělocha, který šel do kina postřílet diváky, zastavila policie, když si to do toho kina vykračoval s puškou v ruce, a zase ho nechala být, když přílušníkům sdělil, že má s sebou tu pušku, aby se mohl bránit zločincům. Ještě podivnější je, že ho možná nezarazí, když policie zastřelí černocha při nákupu stříkací pistolky v hračkářství nebo dvanáctiletého černého kluka s kuličkovou pistolkou na hřišti.

Otrokářství bylo dávno zrušeno a rasistické zákony v USA také. Objevily se ale nové způsoby, jak si může „zdravý rozum“ podobné věci ospravedlňovat. Statistiky a na nich založené „důvodné předpoklady“. My jsme černé otroky neměli. Podmínky v Americe jsou jistě ve všech ohledech drsnější, než u nás. Nemá ale „zdravý rozum“ u nás, když se veřejně uvažuje o nějaké menšině, s tím americkým leccos společného?

publikováno: 29. 11. 2014

NEJNOVĚJŠÍ články


Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …

Jaké máme skutečné problémy

Před necelými deseti lety byla Evropská unie zasažena bouří finanční a dluhové krize, která obnažila skrývané …