Šok!

Poněkud bulvární titulek jsme si dovolili použít vzhledem k okolnostem, k faktům a k tomu, jak se s nimi ve veřejné diskusi (včetně českého prezidenta) zachází. Místo emocí a dojmů níže nabízíme „tvrdá čísla“.

Bojovníci islámského státu nedávno vyhlásili celosvětový kalifát a prohlásili se za duchovní i politické vůdce všech muslimů na světě; tedy asi 1,6 miliardy lidí. A kolik zahraničních bojovníků jim zatím přišlo pomoct šířit „jediné pravé náboženství“? Asi 20 tisíc.

Před nějakou dobou jsem psal o tom, kolik je v Česku a v Evropě muslimů, kolik jich přibude v nejbližší budoucnosti a jak si většina Evropanů myslí, že muslimů v jejich zemi žije mnohem více než ve skutečnosti. Nyní se pro změnu podívejme na bojovníky Islámského státu.

Nejhorlivější? Muslimové z Irska…

Odhad počtů zahraničních bojovníků přicházejících do Iráku a Sýrie zveřejnilo nedávno International Center for the Study of Radicalization and Political Violence. Nejvíce jich zatím přišlo z Ruska, Tuniska, Maroka, Jordánska a Saudské Arábie (mezi 1 500 – 3 000 bojovníky z každé této země). Mezi evropskými státy je na špici Francie s 1 200 bojovníky.

A kde jsou muslimové v podpoře Islámského státu nejhorlivější? Porovnáme-li počet bojovníků s celkovým počtem muslimů žijících v jednotlivých zemích, ukáže se, že největší podíl muslimů přišel bojovat z Irska – asi 30 lidí z odhadového počtu 43 tisíc muslimů v zemi. To je 0,07 % všech irských muslimů. Na druhém místě je Belgie se 440 bojovníky na 638 tisíc muslimů a třetí je Norsko se 60 bojovníky na 144 tisíc muslimů.

Příchozí z tradičních „problémových“ států bychom hledali marně – třeba z Afghanistánu zatím přišlo jen 50 lidí, ze Somálska 70 a dokonce i ze sousedního Libanonu jen 900, a to to mají kousek.

Odečteme-li od celkové světové populace muslimy v Iráku a Sýrii, kde je Islámský stát „doma“ a výsledkem podělíme oněch 20 tisíc zahraničních bojovníků, zjistíme, že do boje za nový islámský kalifát se zatím vrhlo 0,0008 % všech muslimů. Jeden bojovník tedy připadá na 80 000 muslimů.

Následující obrázek nám umožňuje udělat si představu o tom, kolik to je. Obsahuje 80 000 panáčků, přičemž jeden je černý a 79 999 je oranžových. Ten jeden panáček představuje muslima bojujícího za Islámský stát a ti oranžoví jsou muslimové, co sedí doma.

islam
Autor je datový analytik a politolog, působí v občanském sdružení KohoVolit.eu a na Katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).
Článek vyšel na serveru HlídacíPes.org.

publikováno: 8. 2. 2015

NEJNOVĚJŠÍ články


U čínského koryta se kvičí blahem!

Už nestačí „apolitičnost“: Čínská komunistická strana teď vyžaduje otevřenou, veřejnou a jednoznačnou podporu – od vlastních …

Osamělí, pevní i vratcí lidé pana Giacomettiho

Pražská výstava byla vpravdě překvapující. Přiblížila sochařovu tvorbu od začátků přes surrealistické období k proslulým odhmotněným …

Němci, šlechtici, katolíci a navrch kněžouři u nás neprojdou! Kristovy milice versus Česko

Přestože o otázce vrácení majetků Řádu německých rytířů naše média poslední dobou neinformují natolik, jako tomu …

Rozdělená společnost? Naložme si různost. „Válka bude, víc vám neřeknu.“

Láska k sjednotitelům je prastarého data. Různí králové, císařové a generálové nedůležitých jmen přežívají v učebnicích dějepisu především …

Straka je tak drzá, jak blbá je opizice

Předpokládám, že pirát Michálek dostal děkovný mail od Marka Prchala za jeho kádrovací střelu do …

Pravdivost maleb a nicotnost lidí venku

Jan Zrzavý kdysi vzpomínal na Giottovy fresky v Padově, na to, jak prázdný se mu jevil …

Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …