Server Sputniknews, dříve Hlas Ruska, se netají tím, že se na svět dívá pohledem Ruska. Kdo pro ruský server vytváří obraz současného Česka?
„Agentura Sputnik vyplňuje unikátní mezeru dodavatele alternativního zpravodajského obsahu a rozhlasu v jedné osobě. Kompletně se orientuje na zahraniční posluchače,“ říká sama o sobě. Sputnik píše a vysílá ve třiceti různých jazycích.
„Sputnik ukazuje multipolární svět, kde každá země má svoje národní zájmy, kulturu, dějiny, tradice. Sputnik mluví o tom, o čem jiní mlčí,“ píše o sobě česká verze, která se pravidelně věnuje i zpravodajství z České republiky.
HlídacíPes.org proto analyzoval jména mluvčích, prostřednictvím nichž redaktoři „Sputniku“ v posledním čtvrtroce vykládají dění v Česku.
Jednoznačně nejčastějšími hosty jsou poslanci a poslankyně KSČM, z nich si pak největší popularitu vysloužil Alexander Černý.
Nechybí další poslanci: Jiří Dolejš, Stanislav Grospič, Pavel Kováčik , Leo Luzar, Vojtěch Filip, europoslankyně Kateřina Konečná či europoslanec Miloslav Ransdorf.
Oblíbeným respondentem prokremelského a Kremlem placeného média je pak bývalý poradce českého exprezidenta Václava Klause, nyní šéfredaktor portálu Protiproud Petr Hájek.
Svůj výklad světa nabízí Sputniku i předseda marginální politické strany Národní demokracie Adam B. Bartoš, známý mimo jiné svými xenofobními výpady či sestavováním seznamu židů a pravdosláskařů.
Rozhovor Sputniku poskytl například i předseda Strany svobodných občanů a poslanec Evropského parlamentu Petr Mach a poslanec Tomio Okamura, předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba, výkonný ředitel české Obchodní a průmyslové komory pro země SNS František Masopust či „známý český sociolog“ Petr Hampl.
Takto vypadají takzvané wordcloudy. První vznikl nejprve z celých jmen a funkcí mluvčích, jak je uvádí server, druhý – pro větší přehlednost – jen z příjmení.
Článek vyšel na serveru Hlídací pes.
publikováno: 19. 8. 2015