Já, Poutník. Já, uprchlík

Kniha Terryho Hayese „Já, Poutník“, originále „I am Pilgrim“ se dočkala mnoha nadšených recenzí. Většina z nich ovšem vypouští jeden významný aspekt, který přesahuje rámec dobrodružného čtiva. Jasnou dělící linku islámem a radikálním islamismem.

Trocha americké akce

V knize jde o tajného agenta bez civilní identity, který po třicítce odchází do penze – s odůvodněním v tajných službách běžným. Je v daném okamžiku neuplatnitelný a moc se mu už nechce.Má za sebou zabíjení zrádců své organizace a jiné dobrodružné činy. Jeho přítel, policista z New Yorku, ho zaplete do jednoho případu jako poradce.

Poutník ihned vidí, že kdosi jedná podle návodu jeho knihy, kterou vydal pod pseudonymem, a ve které popisuje, jak zakrývat stopy. Mrtvola, k jejímuž ohledání je přizván, má vytrhané zuby, hlavu a ruce v kyselině sírové a není identifikovatelná. Přesto se případ rozvine.

Složitým děním se Poutník dostává na Blízký východ a popisuje zde různé charaktery arabských muslimů. Z konfliktu v Saúdské Arábii, kde hrají roli tamní totalitní a násilné poměry, které si hrají na právo, vychází Poutníkův protivník, který vystupuje v textu jako „Saracén“.

Jeho vize světa převádí křivdu jeho rodiny ze saúdského systému na Spojené státy, zemi, která pečuje o své spojenectví se Saudy. USA se podle elegantně popisované logiky stávají systémem, na kterém Saracén musí vykonat pomstu.

Vybere si metodu, kterou je mikrobiologický útok manipulovaným mikrobem a plánovaný okamžik se blíží. Poutník vše nakonec pochopí, ale kniha nekončí přestřelkou, která zachraňuje svět.

Chránit nevinné muslimy

Recenzenti většinou přehlédnou fakt, že o Saracénovo dítě se stará jeho sestra, která nežije ve světě pomsty a násilí a před tímto světem spíše utíká.

Je to muslimka, která ráda opustila Saúdskou Arábii a má svůj vrcholně lidský úkol péče o dítě. Poutník rychle pochopí, že tato žena není součástí spiknutí, že dítě, které pozná a stane se pro něj partnerem her, je samozřejmě nevinné.

Saracéna sice zlikviduje, ale jeho sestru a jeho dítě zachraňuje před násilím světa. Poutník se během děje stává přítelem obou, či alespoň člověkem, který sice má důležitý úkol, ale za své si bere i uplatňování spravedlnosti, kde to jen jde.

Nebojuje s islámem, ale s teroristou a zachraňuje tak i nevinné muslimy. Tahle Hayesem důsledně dodržovaná dělící čára nám v naší zlaté české diskusi rozjitřené uprchlickou krizí chybí, a proto bych této knize přál hodně čtenářů.

Naučit se rozlišovat uvnitř islámu, to se dnes nenosí. Pokud by k tomu pomohlo toto intelektuálně přístupnější čtivo, bylo by to jen dobře.

Vyšlo na serveru Hlídací pes.

publikováno: 5. 11. 2015

NEJNOVĚJŠÍ články


Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …

Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek …

Neexistující imigranti II.

Muslimská společenská bublina Multikulturalismus je ve své esenci antievropská forma civilizace. Samuel Huntington Úvod Toto …

Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty. Velký a …

Zapřeš tradici a zaměníš směr cesty

V pátek 7. 2. 2020 uplynulo 75 let od popravy hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského: původem šlechtice, smýšlením …

Křehké demokracie! Podle Jourové Polsko a Maďarsko, ale co doma?

Polsko a Maďarsko nazvala Věra Jourová křehkými demokraciemi. Místopředsedkyně Evropské komise poskytla v minulých dnech rozhovor prestižnímu …

Putin chystá další válku, zůstaneme slabí bez paměti?

Vladimír Putin rozehrává teatrální politický a mediální konflikt o vyznění pětasedmdesátého výročí konce druhé světové války. Interpretace …

Barokní hudbu děláme proto, abychom někým pohnuli

Adam Viktora je uměleckým vedoucím souboru Ensemble Inégal, který se specializuje na interpretaci barokní hudby, …