Já, Poutník. Já, uprchlík

Kniha Terryho Hayese „Já, Poutník“, originále „I am Pilgrim“ se dočkala mnoha nadšených recenzí. Většina z nich ovšem vypouští jeden významný aspekt, který přesahuje rámec dobrodružného čtiva. Jasnou dělící linku islámem a radikálním islamismem.

Trocha americké akce

V knize jde o tajného agenta bez civilní identity, který po třicítce odchází do penze – s odůvodněním v tajných službách běžným. Je v daném okamžiku neuplatnitelný a moc se mu už nechce.Má za sebou zabíjení zrádců své organizace a jiné dobrodružné činy. Jeho přítel, policista z New Yorku, ho zaplete do jednoho případu jako poradce.

Poutník ihned vidí, že kdosi jedná podle návodu jeho knihy, kterou vydal pod pseudonymem, a ve které popisuje, jak zakrývat stopy. Mrtvola, k jejímuž ohledání je přizván, má vytrhané zuby, hlavu a ruce v kyselině sírové a není identifikovatelná. Přesto se případ rozvine.

Složitým děním se Poutník dostává na Blízký východ a popisuje zde různé charaktery arabských muslimů. Z konfliktu v Saúdské Arábii, kde hrají roli tamní totalitní a násilné poměry, které si hrají na právo, vychází Poutníkův protivník, který vystupuje v textu jako „Saracén“.

Jeho vize světa převádí křivdu jeho rodiny ze saúdského systému na Spojené státy, zemi, která pečuje o své spojenectví se Saudy. USA se podle elegantně popisované logiky stávají systémem, na kterém Saracén musí vykonat pomstu.

Vybere si metodu, kterou je mikrobiologický útok manipulovaným mikrobem a plánovaný okamžik se blíží. Poutník vše nakonec pochopí, ale kniha nekončí přestřelkou, která zachraňuje svět.

Chránit nevinné muslimy

Recenzenti většinou přehlédnou fakt, že o Saracénovo dítě se stará jeho sestra, která nežije ve světě pomsty a násilí a před tímto světem spíše utíká.

Je to muslimka, která ráda opustila Saúdskou Arábii a má svůj vrcholně lidský úkol péče o dítě. Poutník rychle pochopí, že tato žena není součástí spiknutí, že dítě, které pozná a stane se pro něj partnerem her, je samozřejmě nevinné.

Saracéna sice zlikviduje, ale jeho sestru a jeho dítě zachraňuje před násilím světa. Poutník se během děje stává přítelem obou, či alespoň člověkem, který sice má důležitý úkol, ale za své si bere i uplatňování spravedlnosti, kde to jen jde.

Nebojuje s islámem, ale s teroristou a zachraňuje tak i nevinné muslimy. Tahle Hayesem důsledně dodržovaná dělící čára nám v naší zlaté české diskusi rozjitřené uprchlickou krizí chybí, a proto bych této knize přál hodně čtenářů.

Naučit se rozlišovat uvnitř islámu, to se dnes nenosí. Pokud by k tomu pomohlo toto intelektuálně přístupnější čtivo, bylo by to jen dobře.

Vyšlo na serveru Hlídací pes.

publikováno: 5. 11. 2015

NEJNOVĚJŠÍ články


Mukl, cirkusák a slavný galerista – tři životy Oskara Krauseho

Název kapitoly připomíná banální hodnocení, ale ve skutečnosti to byl občas thriller, občas komedie dell’arte, …

Neslušné návrhy a Mee too

Minule jsem se tu svěřil, že pozapomenuté poznámky z návštěvy Walhally (které se později staly mým …

Žijeme v době Karla Gotta?

Název článku jsem si vypůjčil z titulku, který se nedávno objevil v příloze Práva. Přidal jsem otazník, …

Nejvyšší čas začít plivat na Václava Havla

Blíží se významná výročí, blíží se čas vzpomínání, rekapitulací, bilancování, hodnocení, přehodnocování a hlavně osobní propagace. …

Tweetová „politika“

Jestli se v něčem dnešní doba liší od té předchozí, pak je to ve způsobu komunikace. …

Strašlivý život Babišův

Důkazů o tom, že Andrej Babiš vědomě devastuje krajinu, likviduje fungující podniky a zneužívá ke svým účelům …

Demokracie neumírají náhodou – puč zpomaleně

Někdy jsou věci jasnější s odstupem; když poodstoupíte od pointilistické malby, tak to, co se zdálo …

Čapkovi mloci jako masoví lidé zničí humanistickou kulturu

V čem tkví Čapkovo proroctví a jeho myšlenky? Samozřejmě, je možné tvrdit, že jako mloci byli …