Čínské fiasko

Kolaps první velké čínské investice v Česku přišel v době, kdy naopak s velkou pompou do Česka nakráčela čínská skupina CEFC skoupením podílu FK Slavia, nebo firmy Travel Service.

To společnost Shanghai Maling (Czech) se soustředila pouze na výrobu konzervovaných potravin podle čínské receptury. Před osmi lety otevřela v Hrobčicích u Teplic rozlehlou továrnu na masové konzervy a původní plány byly velkolepé. Továrna měla zaměstnat 150 lidí a produkovat 10 tisíc tun konzerv ročně do řady zemí světa.

Současná realita má ale k původním ideálům daleko – v poloprázdné továrně nyní pracuje na 20 zaměstnanců, dosud továrna ročně expedovala necelých 15% plánované kapacity konzerv, a v dubnu čeká firmu Shanghai Maling (Czech), která je nyní v insolvenčním řízení, jednání o úpadku.

Česká pobočka čínského potravinářského gigantu se ale odmítá se situací smířit a otevřeně ukázala na údajného viníka neúspěchu – na svoji vlastní mateřskou společnost a majoritního akcionáře v Číně Shanghai Maling Aquarius Co, Ltd. A prostřednictvím žaloby podané k českému soudu požaduje po své matce zaplacení náhrady škody ve výši 646,8 milionů korun.

“Podání žaloby jsme viděli jako poslední pokus o záchranu společnosti,” vysvětlil HlídacíPes.org manažer firmy Jiří Vančura.

Spor o známku

Továrna na Teplicku se v roce 2008 po dvouleté přípravě otevírala s velkou pompou, za přítomnosti čínské delegace. Není divu, do jejího vybudování investovala společnost 430 milionů korun – více než dvojnásobek původně plánované částky.

Výrobna masových konzerv především vepřového luncheon meatu a vepřového ve vlastní šťávě měla poskytnout pracovní místa 150 lidem. Díky tomu také získala Shanghai Maling Czech od státu dotaci 20 milionů korun.

Plány byly velkolepé, hrobčická továrna byla největší zahraniční výrobnou pro asijský trh čínské matky Shanghai Maling Aquarius Co., Ltd, která je součástí státem ovládané skupiny Bright Food Group Co., Ltd. Ta sdružuje 29 společností a je největší potravinářskou společností a hlavním výrobcem cukru a mléka v Číně.

Strategickým prostředníkem pro nový byznys byl tehdy Quidong Heng. Číňan, který už dlouhá léta žije v Česku a figuruje v řadě potravinářských firem a jenž vlastní 30% akcií konzervárenské společnosti.

Česká továrna měla sloužit jako strategické centrum pro výrobu a vývoz do zemí EU, Asie a USA. Jednalo se také o největší čínskou investici v potravinářství v Česku. Záměr byl jasný – na západní trh prorazí lépe produkty vyráběné v rámci EU a podle místních norem než ty s asijským puncem.

top-15

*k 21 .3. 2016, jen přímé majetkové účasti zapsané v OR nebo výroční zprávě. Zdroj: Bisnode

Jenže plány se zadrhly hned na počátku – a jsou de facto i příčinou finálního sporu. Už při zahájení provozu se totiž česká dcera dostala do sporu o užívání ochranné známky “Maling”, která má v Číně velkou tradici a patří mezi nejznámější na tamním trhu. Spor o ochrannou známku skončil u soudu ve Velké Británii, kam firma nakonec přestala zcela vyvážet.

Komunikační ticho

Česká společnost byla hned po vybudování továrny upozorněna, že značku “Maling” má v Evropské unii registrovaná jiná společnost. Česká dcera si tak zaregistrovala jinou ochrannou známku “Guding” – s tou se jí ale už nepodařilo na cílový trh prorazit.

A to je podle zástupců firmy jedním z hlavních problémů, který vedl k pádu konzervárny. Z podané žaloby zároveň vyplývá, že společně s ochrannou známkou přislíbila mateřská společnost přenechat české dceři také výrobní kanály pro USA, Kanadu, Filipíny Japonsko, Jižní Asii a Střední a Jižní Ameriku.

To se však podle představitelů české společnosti nestalo. “Ačkoliv při založení společnosti žalovaná (mateřská společnost – pozn. red.) opakovaně přislíbila, že žalobkyně (dceřiná společnost – pozn. red.) bude moci využívat prodejní kanály žalované, tomuto závazku nedostála,” píše se v textu žaloby. “v důsledku čehož žalobkyně … v žádném roce existence nedosáhla ani takového objemu výroby, při kterém by aspoň negenerovala ztrátu,” uvádí se v textu žaloby podané v říjnu loňského roku.

Proč se tak nestalo, není z žaloby zřejmé. “Bohužel nemáme racionální vysvětlení, dostali jsme spoustu příslibů, ale žádné konkrétní kroky,” říká jednatel společnosti Jiří Vančura. “Od chvíle, kdy se snažíme zjistit důvod, nastalo kompletní komunikační ticho.” Hypotézu, že aktivity firem vlastněných z této komunistické země, jsou mnohdy motivovány nejen byznysově, ale i politicky, nechává bez komentáře..

Na Vánoce domů

Od roku 2013 má česká společnost záporný vlastní kapitál a už jednou se ocitla v insolvenčním řízení, ze kterého ji ale vytáhla finanční injekce zhruba 200 milionů korun od mateřské společnosti.

“Zaslané prostředky postačily k vyřešení nejaktuálnějších dluhů, a k tomu, aby společnost nebyla nucena vyhlásit okamžitě úpadek,” vysvětluje manažer firmy Jiří Vančura. “Bez technické podpory a nových zakázek ze strany majoritního akcionáře, které přislíbil, není společnost schopna pokrýt ani základní náklady a veškerá produkce je ztrátová.”

Z továrny také zmizeli čínští specialisté, kteří měli za úkol obsluhovat stroje dodané čínskou stranou. “Koncem roku 2013 odjeli na vánoční svátky zpět do Číny a nikdy se už nevrátili zpět,” popisuje Vančura. “Mateřská společnost i přes naše urgence neposlala žádnou náhradu.”

Vzhledem k nenaplnění slibu vytvoření 150 pracovních míst, musela firma také vrátit 20 milionovou státní dotaci plus 20 milionů penále.

I tato částka je součástí sumy, kterou nyní dceřiná společnost žádá po své matce. Celkem vzniklou škodu vzniklou znemožněním používat ochrannou známku a využívat obchodní kanály vyčíslili na 646,8 milionů korun.

“Potřebujeme nejen peníze, ale obnovení technické podpory a hlavně nové zakázky, které přislíbili a také jsou bez obtíží schopni dodat v takové míře, že by společnost mohla být na konci roku v provozním zisku,” míní jednatel Vančura. Místo toho ale čeká za měsíc největší dosavadní čínský projekt v Česku řízení o úpadku.

Odvrácená strana Čínského byznysu

Pro pana Henga, jemuž patří část krachující české firmy, může být varováním deset let starý příběh amerického podnikatele Davida Ji.

Ten stejně jako pan Heng hrál klíčovou roli pro vstup čínské firmy na cizí trh, v tomto případě s DVD přehrávači do Spojených států. Ovšem při jedné ze svých služebních cest do Šanghaje byl na základě impulzu svého čínského partnera – společnosti vlastněné státem, zadržen a přes rok držen ve vazbě bez sdělení obvinění. Nakonec byl David Ji podle informací The New York Times obviněn z defraudace a byl mu zapovězen návrat do USA.

Představitelé české společnosti ale doufají, že jejich příběh bude mít lepší konec. “Pan Heng by rád věřil, že Čína je stále spravedlivou zemí, kde platí zákony a tedy by se něco takového nemělo znovu stát,” konstatoval manažer firmy Jiří Vančura.

Psáno pro HlidaciPes.org

publikováno: 30. 3. 2016

NEJNOVĚJŠÍ články


Pravdivost maleb a nicotnost lidí venku

Jan Zrzavý kdysi vzpomínal na Giottovy fresky v Padově, na to, jak prázdný se mu jevil …

Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …