Čím se chceme živit?

Před příchodem zemědělství získávali naši předci živiny z několika tisíc různých druhů rostlin. Dokonce před stoletím pestrost jídla dostupného Američanům byla mnohem větší než dnes. Nyní jenom 30 plodin je zodpovědno za minimálně 95 procent všeho, co lidstvo jí, a pouze tři – rýže, kukuřice a pšenice – představuje 80 procent našeho jídla.

Moderní zemědělství jde proti přirozenému obilí tím, že odrazuje od diverzity a soustřeďuje se místo toho pouze na několik rostlinných odrůd: jakmile jsou vybrány jako vhodné pro mechanizovanou sklizeň a přepravu (rajčata, která přežijí test nárazu) plus jejich kosmetické kvality. Tyto charakteristiky mají obvykle obrácenou korelaci s obsahem živin.

Zemědělské metody mají velký dopad na výživnou hodnotu rostlin. Studie ukazují, že ekologická produkce může mít až několikanásobný obsah živin než chemicky pěstovaná zelenina. Zdravá půda je klíčem, ale ornice se vyčerpávají sedmkrát rychleji, než jak se dokáže znovu zotavovat.

Jako lidské bytosti jsme hluboce spojeni s naším světem. Prvky této planety jsou včleněny do samotné struktury našeho těla, do pružnosti naší mysli. Jsme výrůstek ze země: interaktivní bytosti oživlé úžasným tancem molekul odehrávajícím se v nás a mimo nás.

Potřebujeme zemský minerál hořčík k aktivování více než 300 různých enzymů, které provádějí metabolické procesy života. Hořčík také potřebuje každá z našich biliard buněk ke stavbě mikrotubulí, malinkých průchodů, které rozvádějí živiny v buňce. Hořčík získáváme z rostlin, které jíme. Rostliny využily ony stejné atomy hořčíku, aby poutaly solární elektrony, materializující energii slunce k vytvoření jídla. Rostliny získávají hořčík ze země díky baktériím ve zdravé půdě…

Bylo by pošetilé myslet si, že bychom kdy vůbec mohli fungovat bez prvků našeho světa, které nás formují a udržují. Bez odpovídající zásoby těchto esenciálních živin se rozpadá naše samotné lidstvo. Naše mozky by byly mrtvé, kdyby nebylo dynamické souhry iontů sodíku a draslíku napříč membránami našich mozkových buněk. Tyto zemské kovy vytvářejí vlny biologického světla, které osvětluje našich devět miliard mil nervových vláken, umožňující naši vnitřní galaxii neuronů, aby plně přenášela.

Živiny ze země vyživují naše vnitřní sklony k tělesné a duševní pohodě. Rovnovážnosti se možná posunou, ale harmonie a zdraví jsou známkou naší existence. Když jsou všechny prvky přítomny, jsme v kontaktu s naší opravdovou přirozeností a můžeme zažívat své přirozené právo na zdraví a vitalitu.

John D. MacArthur: Life, Liberty, and the Pursuits of Wellness [Život, svoboda a honba za wellness]

Pozn.: Článek byl se svolením autora otištěn v knize Vyživující tradice. Kuchařka, která je výzvou pro politicky korektní výživu a diktátory ve stravování autorky Sally Fallonové (s Mary G. Enigovou, PhD., NewTrends Publishing, Inc., 1999, 2000, 674 stran). Z anglického originálu Nourishing Traditions: The Cookbook that Challenges Politically Correct Nutrition and the Diet Dictocrats tuto knihu do češtiny přeložili a k vydání připravili Věra a Neil Dudmanovi. Citováno ze str. 412 a 421. [Více na www.vyzivujicitradice.cz]

publikováno: 13. 7. 2016

NEJNOVĚJŠÍ články


Pravdivost maleb a nicotnost lidí venku

Jan Zrzavý kdysi vzpomínal na Giottovy fresky v Padově, na to, jak prázdný se mu jevil …

Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …