Francouzský komunista nechápal, proč by v ČR měl přijít puč

Pierre Daix (1922 – 2014) Novinář, spisovatel, někdejší člen francouzské komunistické strany (PCF) a bývalý vězeň z koncentračního tábora Mauthausen. Po válce působil ve vládě, poté zastával funkci šéfredaktora komunistického týdeníku Les Lettres françaises a deníku Ce soir. Po roce 1974 se s komunistickou stranou rozešel.

Mimo několik biografií a vzpomínkových knih o svém působení v PCF, napsal desítky publikací o moderním umění, především o díle Pabla Picassa. Žil v Paříži, ve dvanácté městské části.

Jeho druhá žena je dcerou Arthura Londona, který byl také pro svůj židovský původ odsouzen s dalšími komunisty ve vykonstruovaném, z Moskvy řízeném procesu se Slánským (viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Artur_London).

…pokračování v rozhovoru z: http://www.pritomnost.cz/cz/politika/1518-o-spojenectvi-komunistu-s-fasisty

Jak jste se dostal do koncentračního tábora?

Poprvé jsem byl odsouzen ke třem měsícům v listopadu 1940 za organizování manifestace proti kolaborantským profesorům. To už jsem byl zase zpátky z Bretagne v Paříži.

Byl jste disciplinovaný komunista, strana kolaborovala s nacisty a vy organizujete manifestaci proti kolaborantským profesorům?

Tady šlo o studentskou akci bez politického zázemí. Prostě nám přišla míra kolaborace profesorů neudržitelná. Podruhé jsem byl zatčen v roce 1942, už coby člen opravdového odboje. Po věznicích ve Fresnes a Clairvaux jsem skončil v koncentračním táboře Mauthausen. Mimochodem právě ve vězení jsem se seznámil s českým komunistou Arthurem Londonem.

Co tehdy London ve Francii pohledával?

Když padlo Španělsko do područí frankistů, London se jako interbrigadista z této země přesunul do Francie. Jeho žena Lise byla přece Francouzka, žila tady a on tady měl svou rodinu. Zapojil se ovšem do odboje, chytilo ho a dostal dvacet let nucených prací v táboře. Takže jsme se pak sešli v Mauthausenu, kam se London dostal oklikou přes tábor v Saarbrückenu.

Seznámil jste se v Mauthausenu i s jinými lidmi z Československa?

Čechoslováků, přesněji řečeno Čechů, Slováci jako Hitlerovi spojenci se tehdy v koncentráku neobjevovali, tam bylo dost. Většina jich tam skončila po atentátu na Heydricha. Oproti deportovaným Francouzům, Španělům, Polákům, Ukrajincům a jiným, měli výhodu, že skoro všichni velmi dobře mluvili německy. Odboj, který se v Mauthausenu organizoval, proto víceméně řídili Češi. Měli zkrátka informace, důležité zprávy, neboť v lágru jich dost pracovalo v administrativě, tlumočili Němcům atd.

A co jste dělal v koncentráku vy?

Nejprve jsem málem umřel, poněvadž po příjezdu do tábora jsem vážně onemocněl, ale zachránil mě jeden ukrajinský lékař. No a pak jsem se dostal do administrativy, neboť jsem taky uměl německy. Tam jsem se připojil k Čechům v organizování odboje.

Co představoval odboj v přísně střeženém koncentračním táboře?

Především dostat naše lidi, antifašisty, na lepší pracovní podmínky. Větší šance na přežití byla třeba v továrně než v kamenolomu, to je evidentní. Anebo nějakým způsobem pomáhat ohroženým, nemocným. Například jídlem, převedením do táborové nemocnice. Zkrátka pomáhat, pokud to šlo. Ale taky, což bylo z psychologického hlediska nesmírně důležité, shánět informace z venku. Neboli jak jsou na tom oproti zprávám propagandy skutečně německá vojska.

Češi, s nimiž jste v Mauthausenu přišel do styku, byli vesměs komunisti?

Komunistů byla mezi nimi menšina, skoro všichni z deportovaných Čechů se ale nějakým způsobem zapojili do odboje v tehdejším protektorátu. Před i po atentátu na Heydricha.

Byl tam, vyjma Londona, ještě někdo z později známých českých politických vůdců?

V Mauthausenu byl vězněn budoucí šéf strany a prezident Československa Antonín Novotný. Oproti jiným Čechům ale na něj dobré vzpomínky nemám. Byl to lstivý a sobecký člověk. V koncentračním táboře měl přitom velmi dobré postavení. Zastával funkci kápa u čerpací stanice. Což znamenalo, že byl zodpovědný za čerpání vody z podzemí. Nebyla to vysilující úmorná práce, navíc jeho komando dostávalo větší příděly potravin. Proto jsme k němu umístili jednoho mladého francouzského komunistu, který byl nemocný a v žalostném stavu. Novotný s ním ale zacházel jako s otrokem. Museli jsem zakročit, jinak by tam ten Francouz umřel.

Když válka skončila a vy jste se vrátil domů, zůstal jste v kontaktu s nějakými českými přáteli z koncentráku?

Až na Londona jsem už nikoho z nich nikdy neviděl. Víte, ono to zase nějaké hluboké přátelství nebylo. Samozřejmě nás spojovala nenávist vůči Němcům, odhodlání něco dělat i v táboře. Jak už jsem říkal, pomáhat, pokud to šlo. Ale já jsem byl Francouz a od Čechů jsem proto cítil určitou zdrženlivost, nedůvěru. Všichni měli v sobě mnichovskou zradu a člověk jim mohl vysvětlovat jak chtěl, že s Mnichovem od začátku nesouhlasil. Stigma zrady jsme ale v jejich očích my Francouzi nesli dál. Což bylo markantní i při mé první poválečné cestě do Československa.

Kdy a proč jste se tam dostal?

V roce 1947 jako člen francouzské vládní delegace. V té době jsem zastával funkci vedoucího kabinetu komunistického ministra poválečné rekonstrukce Charlese Tillona. Byla to po Mnichovu první cesta oficiálních zástupců francouzské vlády do Československa. Proto tam poslali nás komunisty, které česká strana přece jen akceptovala jako reprezentanty Francie. O komunistech se totiž v Praze vědělo, že jako jediní z francouzských politických stran od počátku odmítali Mnichov. Přesto jsem cítili rezervovaný odstup, chlad. Mnichovské trauma bylo ještě moc čerstvé. Překvapivě nejchladněji se k nám ale chovali čeští komunisté. Dodnes nevím proč, ale s ostatními zástupci tehdejší československé vládní koalice se navzdory všemu dalo diskutovat, domlouvat plány do budoucna. Přijali nás, což platí i o prezidentu Benešovi. Gottwald a ostatní komunisté nás ale úplně ignorovali. V tomto směru mám proto jediné příjemné vzpomínky na člena sociální demokracie Bohumila Laušmana. Byl lidský normální navíc velmi kompetentní.

Jak na vás působil prezident Beneš?

Přijetí na Hradě bylo krátké a mám na to spíš jinou vzpomínku. Šofér mého auta nešťastně zastavil u části zledovatělého chodníku. Takže jsem vystoupil a před členy Benešova kabinetu se pěkně a bolestivě rozmázl na zemi. Jinak Beneš vypadal dost unaveně a pořád omílal Mnichov, což jsem ale čekal.

Bylo tehdy v Praze možné nějak vycítit, že českoslovenští komunisti brzy uchvátí moc?

Ne. Všechno vypadalo velice demokraticky a politici při jednáních zdůrazňovali dobré koaliční vztahy ve vládě. Možná před námi hráli jen divadlo. Nevím. Každopádně zralejší k převzetí moci komunisty byla tehdejší Francie než Československo.

Proč si to myslíte?

Podívejte se, já jsem byl u vás šokován, v jak dobrém a víceméně válkou nedotčeném stavu se Československo nachází. Ve Francii panovala poválečná mizérie, nedostatek všeho, průmysl byl zaostalý nebo zasažený válečnými operacemi. A my jsem jezdili po československých moderně zařízených fabrikách, často vybavených špičkovou německou technologií. Obchody v Praze byly dobře zásobované, žasl jsem, co se tam oproti Paříži pár let po válce běžně dostane. Koupil jsem si třeba dva kvalitní lněné obleky, které bych v Paříži tak lehce nesehnal. Navíc lidé vypadali zdravě a spokojeně, chodili se bavit do kin, do divadel, z kaváren zněla hudba. Zkrátka se zdálo, že váš systém funguje, tak proč jej měnit?

Pokračování brzy.

(Rozhovor vznikl v Paříži 2O12 a jeho záznam ve francouzštině je zachován v archivu ÚSTR)

 

publikováno: 21. 8. 2016

NEJNOVĚJŠÍ články


Demokracie neumírají náhodou – puč zpomaleně

Někdy jsou věci jasnější s odstupem; když poodstoupíte od pointilistické malby, tak to, co se zdálo …

Čapkovi mloci jako masoví lidé zničí humanistickou kulturu

V čem tkví Čapkovo proroctví a jeho myšlenky? Samozřejmě, je možné tvrdit, že jako mloci byli …

Panna není pannou

Z rozbité Immaculaty se zachovalo duše dost. Jestli je na něco u křesťanů spoleh, tak určitě …

Greta v továrně na sny (komentář k slovům i emocím)

23. září: Greta Thunbergová má projev na klimatickém summitu OSN v New Yorku. 23. září: Kritikové …

Verše pro poslední lidi o mravencích a vlcích

„Žijeme dnes uboze,“ pravil Milan Machovec. Nijak se nevzrušoval začátkem milénia ani nedojímal výročími listopadu, …

Karel Gott, náš český Héraklés

Tenhle týden jsem pochopil, že Karel Gott je náš současný nejdůležitější mytický hrdina. Mýty jsou …

V předklonu před Čínou se blbě myslí za sebe

Minulý týden probíhaly mohutné oslavy 70. výročí založení ČLR a o poznání rozpačitější oslavy 70. výročí navázání …

Sekáček na maso pod čínskými scannery

Promiňte, je to po prvé, co něco píši, takže to asi nebude perfektní. Mám to …