Když je pravda vše, není pravda nic

Padesátník Thomas Nichols nevypadá zrovna jako dlouholetý bojovník proti ruské propagandě. Nicméně to tak je – tématem propagandy se tento americký profesor zabývá už řadu let. Na konci října o propagandě přednášel začínajícím novinářům v Praze, na půdě Vyšší odborné školy publicistiky.

Téma národní bezpečnosti Thomas Nichols přednáší na několika amerických univerzitách, mimo jiné na Americké námořní vojenské akademii a na Harvardu. Jeho čtenáři i odpůrci ho občas konfrontují s tím, zda naopak on není americkým propagandistou.

Nejlepší odpovědí na to je podle něj otevřenost: „Jsem transparentní. O mně je kdykoli možné získat informace on-line. Tenhle luxus vám žádný propagandista nenabídne.”

Vymyslet lež, překrýt fakta

Ruská propaganda je v současné době mnohem chytřejší než za časů Sovětského svazu. Dá se mnohem hůře odhalit,” tvrdí Nichols.

To, jak Rusové pracují s informacemi, jakým způsobem je šíří, má jediný cíl: znemožnit světu, aby zjistil, co se doopravdy děje,” podotýká.

Typické postupy ruské propagandy ukazuje Nichols na konkrétních příkladech. „Rusové to dělají asi takhle: vytvoří několik lživých verzí příběhu, které vypustí do veřejného prostoru, a tím překryjí skutečná fakta,“ říká.

Ilustruje to na příkladu sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou v červenci 2014. V tehdy probíhajících bojích na východě Ukrajiny se ze sestřelení civilního letounu malajských aerolinií navzájem obviňovali Ukrajinci a proruští separatisté.

Rusové mohli říct ‚my jsme to neudělali‘, ale to se nestalo. Vymysleli několik různých verzí, které vypouštěli do veřejného prostoru. Například že vybouchlo kvůli technické závadě, že ho sestřelili Ukrajinci, nebo dokonce Američané. Hlavním cílem bylo diváky události zmást,“ poznamenává Nichols.

Nezájem čtenářů Rusům stačí

Téma propagandy zažívá podle svých slov i na vlastní kůži. Čtenáři jeho článků nebo tweetů jej pravidelně obviňují z proamerické propagandy.

Přednáším jako soukromá osoba, nešířím zde postoje Spojených států ani univerzit, na kterých učím,” zdůrazňuje.

Právě proto je podle Nicholse důležitá transparentnost. „Vždycky těmto kritikům odpovídám tím, že si o mě mohou cokoliv najít. Můj životopis, minulost, články i texty, vše je dohledatelné on-line, nic neskrývám,” přibližuje svůj přístup Nichols.

Cílem proruských propagandistů je podle něho čtenáře zmást a odradit od hledání pravdy. „Jde o to, aby skutečného viníka událostí už ani nikdo nehledal. Lidé pak už ani nevnímají novináře a odborníky, kteří jim předkládají fakta,“ podotýká Nichols.

Snadnému šíření nepravdivých i zcela zfalšovaných zpráv významně pomáhají digitální média. „Webovou stránku si dnes může pořídit každý za pár dolarů měsíčně. Na nich se na ruskou objednávku zveřejní nepravdivý a zmatečný text. Ten se pak dále sdílí na sociálních sítích,“ popisuje.

Na proruských webech se tak třeba k tématu amerických prezidentských voleb začaly objevovat nejrůznější negativní články. „Od toho, že Hillary Clintonová dělala nepřístojnosti na veřejnosti, až po to, že celé volby jsou zfalšované,” říká Nichols.

Upozorňuje však na to, že cílem nebylo napadnout prezidentskou kandidátku a být na straně Donalda Trumpa, ale dohnat Američany k pochybám o vlastních volbách a demokratickém systému.

Na původních webech, na nichž takové texty vznikají, většinou není jméno autora, který článek napsal. Jsou tedy nevystopovatelní,” upřesňuje obvyklý přístup – a zároveň indicii, na co si dát při procházení webu pozor.

Z původního webu, na kterém se propagandistický článek objeví, text dále přebírají ruská prokremelská média a zdánlivou relevanci dokládají zdrojováním ‚západních médií‘. „Z Ruska pak poté taková zpráva míří opět na západ a celkový mediální zásah se násobí,“ podotýká.

Rusům nezáleží na tom, jestli jim věříte. Obrali vás o čas, odradili od hledání skutečných událostí, to jim mnohdy stačí,“přibližuje Nichols.

Čtěte i to, co vás štve

Jak se tedy proti ruské propagandě bránit? „Mám pocit, že vzdělání a znalost institucí ve své vlastní zemi by mělo být povinností každého člověka. Také vždycky svým studentům říkám, aby četli aspoň jeden magazín, který je štve. Je důležité znát názor opačného myšlenkového tábora,“ nabízí návod Nichols.

Upozorňuje i na to, že ruská státem financovaná média, jako jsou Sputnik nebo Russia Today, by nikdo neměl vnímat jako nezaujatá.

Často právě tato média přejímají, či sama vytvářejí články o tom, že MH17 sestřelili Ukrajinci, o přesouvání jaderných zbraní, o zfalšovaných volbách v USA a řadu dalších.

Za nejdůležitější ovšem Nichols považuje zlepšení vztahů mezi experty, novináři a čtenáři: „Lidé by měli novinářům a odborníkům věřit, protože právě ti jim mohou říci právě třeba to, jestli vůbec bylo možné, aby letadlo M17 někdo sestřelil, nebo ne.“

Je podle něj na kritickém myšlení a zkušenosti čtenářů, aby se nenechali mást “šokujícími” zprávami proruských webů: „Přijde chvíle, kdy musí novinář, který o vývoji událostí informuje, říct: Teď nemáte pravdu a nebudu o tom diskutovat. Protože když to neudělá, bude pravdou vše, a když je pravdou vše, není pravda nic.”

Psáno pro Hlidacipes.org.

publikováno: 20. 11. 2016

NEJNOVĚJŠÍ články


Pravdivost maleb a nicotnost lidí venku

Jan Zrzavý kdysi vzpomínal na Giottovy fresky v Padově, na to, jak prázdný se mu jevil …

Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …