Nadechnout se

Před mnoha lety nám pan profesor Harmáček na hudební výchově periodizoval dějiny. Novověk, řekl, začíná roku 1492. Ale nemyslete si, že to bylo tak, že se jednoho dne Kryštof Kolumbus probudil na své lodi, vykouknul z okna, nadechl se ranního vzduchu a řekl: Cítím novověk!

Je to anekdota, ale přesto i dobrá ilustrace problému změny v dějinách. Kdy totiž můžeme říct, že se poměry změnily? Mohou se zásadně změnit jedním činem, který si pak připomínáme, nebo je to vždycky dlouhodobý vývoj a známé činy – ať už chvalně nebo nechvalně – jsou symboly, které jsme vybrali, abychom to, co se děje, mohli nějak uspořádat a chápat? Kdy nastane ten moment, kdy se něco stane, kdy se něco zásadně změní a kdy přesně si tuto změnu člověk uvědomí? Když například někteří němečtí spisovatelé odešli ve třicátých letech z Německa do Ameriky, podle čeho se rozhodli, že už to nemůže být horší a je na čase opustit vlast? A všichni ti, kteří zůstali a doplatili na to, a všichni ti, kteří zůstali a podíleli se na tom – jak to, že neviděli, co se chystá? Kdy „to“ bylo vidět? Jak to, že většina Němců neposlouchala ty, kteří „to“ zjevně nahlédli? Probudil se německý spisovatel Thomas Mann jednoho rána, otevřel okno svého berlínského bytu, nadechl se a řekl: Cítím holokaust?

Dění v Čechách je špatné, velmi špatné. Během tohoto týdne poslanecká sněmovna schválila v nebývalém spěchu těsně před začátkem prázdnin hned čtyři zákony. U každého jednoho z nich lze říci nejenom, že jde proti evropským normám a především hodnotám, ale že také zcela zásadním způsobem poškozuje demokratické zřízení. Jeden zákon vyřazuje ze stavebního řízení hlas občanů. Druhý poškozuje práva cizinců žijících v ČR, ale také jejich partnerů a zaměstnavatelů, zasahuje tedy i do soukromého a pracovního života samotných českých občanů. Další zákon dále ubírá regulace držení zbraní, takže povede nutně nejen ke zhoršení bezpečnosti na veřejných prostranstvích (o skutečném veřejném prostoru se tu dá hovořit jen těžko), ale především usnadní nákup zbraní i pro jiné. Například takové, jako byl Anders Breivik, Mohamed Merah nebo bratři Kouachi, kteří spáchali teroristické útoky v Norsku a ve Francii. Třeba si teroristé nepořídí „legální“ zbraň přímo, ale ČR napomůže dostupnosti (zvláště automatických) zbraní v Evropě obecně. Poslední z této série je zákon, o němž se mluví nejméně, zákon o vojenském zpravodajství. Jak píše Jan Vobořil, tento zákon umožní zpravodajcům přímo do sítí poskytovatelů připojení k internetu zapojit svá vlastní zařízení, která by měla sledovat veškerou elektronickou komunikaci (zde). Nově tedy teď bude možné Váš počítač sledovat či napadnout bez soudního příkazu. Jen tak. Kouknout se, co děláte, skrz Vaši webkameru. Můžete zamávat a pozdravit svého zpravodajce.

Je dění tohoto týdne znakem toho, že se něco změnilo? Nebo je to ještě pořád docela dobré a je třeba jen chvíli počkat a Evropská unie to tady napraví nebo to dokonce napravíme my sami, protože se české masy zázračně proberou k demokracii, protože si najednou někdo všimne, že novináři, spisovatelé, filmaři, umělci a jiná kulturální havěť už řadu měsíců či dokonce let upozorňuje na problémy a nebezpečí, ohrožující místní demokracii? Děje se změna teď nebo už se dávno stala? A kdy? Bylo to ve chvíli, kdy byla rozpoutána kampaň proti uprchlíkům? Když zvolili ANO? Nebo už tehdy, kdy začala česká pravice s první nenávistnou kampaní, kterou vedla proti Řecku a tím proti myšlence evropské soudržnosti?

Staří stoikové tvrdili, že člověk se má starat o stát, angažovat se ve veřejné činnosti, pokud mu v tom něco nezabrání. Za jednu z možných omluv pro odchod do ústraní považovali skutečnost, že stát je v tak špatném stavu, že mu není pomoci. V roce 1930 pronesl Thomas Mann varovnou řeč s názvem Apel na rozum. V roce 1933 emigroval do Švýcarska a následně do USA. Kdy nás v pražské kavárně, brněnské kavárně a všechny ostatních velkých i malých kavárnách, opustí vůle dál v Čechách apelovat na rozum? Když jste dnes ráno otevřeli okno a nadechli jste se, co jste cítili?

publikováno: 2. 7. 2017

NEJNOVĚJŠÍ články


Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …

Jaké máme skutečné problémy

Před necelými deseti lety byla Evropská unie zasažena bouří finanční a dluhové krize, která obnažila skrývané …