Válka není zábava

Začátkem června zahájila Policie České Republiky trestní stíhání muže, který je podezřelý z účasti v bojích na ukrajinském Donbasu na straně rusko-separatistických jednotek. Bylo zahájeno soudní řízení. Čechovi hrozí několik let za mřížemi.

Jak již se stává v poslední době zvykem, usvědčující materiály se našly na sociálních sítích. Policie vypátrala v hlubinách facebooku fotky, na kterých dotyčný muž hrdě pózuje se zbraněmi v ruce a u kulometu. Fotky byly pořízeny na frontě válkou zmítaného ukrajinského Donbasu. Teď je příslušnému Čechovi přisuzován teroristický útok ve stádiu přípravy.

Podle informací novináře Ondřeje Kundry se jedná o Čecha, který již delší dobu vyhledává vojenská dobrodružství – dříve sloužil i v české armádě. Obžalovaný se hají tím, že si jenom prohlížel vojenskou techniku, jelikož se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.

Pro Radio Free Europe situaci komentoval mluvčí Ministerstva Obrany ČR Petr Medek: „Občané České republiky můžou sloužit v armádě cizího státu pouze se souhlasem vrchního velitele ozbrojených sil ČR, jímž je prezident republiky. Netýká se to pouze armád členů NATO. V případě, když mluvíme o tzv. Luhanské a Doněcké „republice“, nejde ani o oficiální armády konkrétní země ale o ozbrojené jednotky, což znamená, že by se takový případ měl řešit podle příslušných ustanovení Trestního zákoníku.“

Případ se nyní dostal do řízení krajského soudu v Hradci Králové. Je otázkou, jaké konkrétnější důkazy má policie k dispozici. Zatím nelze předpovědět, jak se bude případ vyvíjet. Každopádně je ale jasné, že jet do cizího státu, který je ve válečném stavu, a pózovat na frontě s kulomety asi není nejlepší nápad. Nejedná se ale o to nejhorší, co se může stát lidem, kteří si vyrazí na Ukrajinu zastřílet na příslušníky legální armády země, která se stala obětí vojenské agrese. Jak známo, minimálně dva Češi, kteří bojovali na straně „separatistů“, ve válce padli už v roce 2014.

publikováno: 2. 7. 2017

NEJNOVĚJŠÍ články


Mukl, cirkusák a slavný galerista – tři životy Oskara Krauseho

Název kapitoly připomíná banální hodnocení, ale ve skutečnosti to byl občas thriller, občas komedie dell’arte, …

Neslušné návrhy a Mee too

Minule jsem se tu svěřil, že pozapomenuté poznámky z návštěvy Walhally (které se později staly mým …

Žijeme v době Karla Gotta?

Název článku jsem si vypůjčil z titulku, který se nedávno objevil v příloze Práva. Přidal jsem otazník, …

Nejvyšší čas začít plivat na Václava Havla

Blíží se významná výročí, blíží se čas vzpomínání, rekapitulací, bilancování, hodnocení, přehodnocování a hlavně osobní propagace. …

Tweetová „politika“

Jestli se v něčem dnešní doba liší od té předchozí, pak je to ve způsobu komunikace. …

Strašlivý život Babišův

Důkazů o tom, že Andrej Babiš vědomě devastuje krajinu, likviduje fungující podniky a zneužívá ke svým účelům …

Demokracie neumírají náhodou – puč zpomaleně

Někdy jsou věci jasnější s odstupem; když poodstoupíte od pointilistické malby, tak to, co se zdálo …

Čapkovi mloci jako masoví lidé zničí humanistickou kulturu

V čem tkví Čapkovo proroctví a jeho myšlenky? Samozřejmě, je možné tvrdit, že jako mloci byli …