Smrt a šaškárna na Donbasu

Světová média, včetně těch českých, minulý týden hojně psala o dění na Donbasu. Místní „lidové republiky“ měnily formát – doněčtí separatisté utvořili „Malorusko“. Jakkoli bizarně můžou vypadat podobné aktivity separatistů, dění na východě Ukrajiny nemá s legrací nic společného.

Začátkem týdne vyhlásil lídr tzv. „Doněcké lidové republiky“ Alexandr Zacharčenko utvoření „Maloruska“ – nástupnického státu Ukrajiny, která je prý nefunkční. Nová federace by měla zahrnovat celé území Ukrajiny. Hlavním městem bude samozřejmě Doněck. Kyjev zůstane jen historickou památkou. Ted už zbývá počkat, až bude souhlasit i zbytek Ukrajiny.

Fenomenální Zacharčenkův plán začal selhávat hned na samotném začátku. Sousední separatisté z „Luhanské lidové republiky“ prohlásili, že s projektem nemají nic společného. Jedinou reakcí představitelů Ukrajiny bylo suché „obnovíme svrchovanost na Donbasu a na Krymu“ na twitteru mluvčího ukrajinského prezidenta Porošenka. Na internetu separatisté sklidili výsměch. „Kluci by měli užívat méně drog“. „Tak si zase po kocovině vytvořili nějaké státy“. „Hledat logiku v jednání idiota je marná věc“.

Opravdu, vysvětlit, co měli v Doněcku tímto na mysli a zda sledují nějaký cíl je velmi obtížné. Vysvětlení záležitosti drogami se zdá nejpravděpodobnější. Nehledě na zřejmou nesmyslnost podobných aktivit ale řada ukrajinských veřejných činitelů upozorňuje, že takové nápady nevznikají sami od sebe – nějaký smysl v tom být musí a nelze nad tím jen mávnout rukou. Jistou logiku je v tomto projektu opravdu možné najít. Stopy této logiky vedou samozřejmě ke Kremlu. Blízký poradce prezidenta Putina Vladislav Surkov se nechal slyšet, že rozruch kolem „Maloruska“ je dobrá věc. Taková iniciatíva prý dokazuje, že na Ukrajině probíhá občanská válka mezi „euroutopisty“ a právě příznivci „Maloruska“. „Občanská válka“ – to je oblíbený pojem, používaný ruskými politiky i médii pro označení konfliktu na Ukrajině. Kolony ruské vojenské techniky, zajatí ruští důstojníci, ostřelování pozic ukrajinských ozbrojených sil přímo z ruského území, to vše je samozřejmě přehlíženo.

Zdá se, že kreativita ruských polit-technologů se pomalu vyčerpává. Vetší nesmysl než „Malorusko“ si ani nelze představit. Každopádně, chtěné dávky pozornosti se Doněcku opravdu dostalo. Bohužel má ale válka na východě Ukrajiny kromě podobných šaškáren i tragický rozměr, kterému se již tolik pozornosti nedostává.

Jenom během jediného dne – čtvrtka 20.července – hlásily ukrajinské ozbrojené síly ztráty v počtu devíti mrtvých a sedmi raněných vojáků. Jeden padl do zajetí. Rusko-separatistické jednotky se pokusily prorazit u městečka Krasnohorivka (směr na ukrajinský přístav Mariupol). Pozice ukrajinské armády byli ostřelovány za použití dělostřelectva, tanků a raketových systémů Grad. Během tohoto boje byli zabiti čtyři ukrajinští vojáci.

Smrt dalších devíti vojáků (počet obětí rusko-ukrajinské války se již dávno přehoupl přes deset tisíc) zůstává pro média spíše věcí statistiky. Podle nejnovějších údajů OBSE se od začátku letošního roku obětmi války stalo 59 civilistů. Nesmyslům, které vznikají v separatistických hlavách se přecejen dostává více pozornosti. Zda je prudké vyostření bojů na Donbasu nějak spojeno s novými „ideovými proudy“ v řadách separatistů ukáže čas. Nehledě na všechna dohodnutá příměří ale válka na východě Ukrajiny stále trvá. Zdá se, že další kolo násilí bylo na Donbasu právě zahájeno.

publikováno: 23. 7. 2017

NEJNOVĚJŠÍ články


Demokracie neumírají náhodou – puč zpomaleně

Někdy jsou věci jasnější s odstupem; když poodstoupíte od pointilistické malby, tak to, co se zdálo …

Čapkovi mloci jako masoví lidé zničí humanistickou kulturu

V čem tkví Čapkovo proroctví a jeho myšlenky? Samozřejmě, je možné tvrdit, že jako mloci byli …

Panna není pannou

Z rozbité Immaculaty se zachovalo duše dost. Jestli je na něco u křesťanů spoleh, tak určitě …

Greta v továrně na sny (komentář k slovům i emocím)

23. září: Greta Thunbergová má projev na klimatickém summitu OSN v New Yorku. 23. září: Kritikové …

Verše pro poslední lidi o mravencích a vlcích

„Žijeme dnes uboze,“ pravil Milan Machovec. Nijak se nevzrušoval začátkem milénia ani nedojímal výročími listopadu, …

Karel Gott, náš český Héraklés

Tenhle týden jsem pochopil, že Karel Gott je náš současný nejdůležitější mytický hrdina. Mýty jsou …

V předklonu před Čínou se blbě myslí za sebe

Minulý týden probíhaly mohutné oslavy 70. výročí založení ČLR a o poznání rozpačitější oslavy 70. výročí navázání …

Sekáček na maso pod čínskými scannery

Promiňte, je to po prvé, co něco píši, takže to asi nebude perfektní. Mám to …