Petrolejový princ dnes a tenkrát na Západě

Jiří Hlavatý, královédvorský podnikatel, majitel společnosti Juta, největší české textilky, byl v roce 2014 zvolen do Senátu za hnutí ANO a obvod Trutnov. Hlavatý je podle časopisu Forbes 32. nejbohatším Čechem s majetkem okolo 4,7 miliardy korun. Letos na podzim se na spodním 18. místě královéhradecké kandidátky stejného hnutí ucházel i o místo v Poslanecké sněmovně. Údajně „bez ambicí“, nepočítal s tím, že ho zvolí. Hlavatému nešlo o nic jiného než o vzkaz voličům, že když se neustále kope do pana Babiše, měl by také někdo z podnikatelské sféry ukázat, že za Babišem stojí. Hlavatého měli napsat někam na spodní místo, a ani si nekontroloval, které nakonec dostal. Kdyby byl poslancem chtěl být, nechal by se napsat na místo první nebo druhé; jelikož ale tušil, co to časově obnáší, odmítl, neboť zvládat práci poslance na jedné straně a na straně druhé práci ředitele firmy o tisících zaměstnanců, která ho baví, by nešlo.

Vzhledem k velkému počtu preferenčních hlasů ve volbách do sněmovny uspěl, čímž mu automaticky zanikl senátorský mandát. Zahořklý Hlavatý považoval za nedemokratické, že si sám nemohl vybrat mezi poslanectvím a senátorstvím. Prý toto pravidlo před volbami neznal ani on, ani právníci jeho firmy. Lidé mu sami říkali, že ho kroužkovali jen proto, že ho mají rádi a důvěřují mu, ne kvůli tomu, aby se stal poslancem.

O místo v Senátu se bude Hlavatý v náhradních volbách po zaniklém mandátu ucházet v lednu znovu, neboť působení v horní komoře mu jako podnikateli vyhovuje jako nepoměrně méně náročnější než v komoře dolní. Doplňující volby do Senátu budou stát několik milionů korun. Hlavatý žádnou participaci na nákladech neplánuje, protože údajně žádné nové volby nezpůsobil. „Kdybych dnes nekandidoval na senátora, tak by ty volby byly stejně. Takže nevím, proč bych měl na volbách participovat,“ údajně řekl.

Z nečekaného průběhu událostí obvinil voliče, kteří doplňovací volby způsobili tím, že ho vykroužkovali. Za obhajobou mandátu senátora prý nemají novináři hledat z jeho strany žádné spekulace. „Podíval jsem se z okna nebo já nevím, co vám na to mám říct.“ komentoval. Pokud ovšem ve volbách do Senátu neuspěje, poslancem zůstane. Tvrdí nyní, že má na souběh poslancování a podnikání dostatečnou výdrž. „Byla to vůle voličů, já tu vůli samozřejmě respektuji, a pokud nebudu zvolen, tak budu pokračovat v Poslanecké sněmovně,“ sdělil Hlavatý.

Říkají mi Petrolejový princ a jsem kumpánem ještě většího naftového magnáta; mít petrolej mě fakt baví. Chtěl jsem dělat soudce, a jako soudce mě také zvolili. Soudí se jen jeden dva dny v měsíci, tak co. Jenže pak za mnou přišli, jestli bych nedělal šerifa, abych byl i „HEAD“, „HLAVA“, když to můj kumpán naftovej magnát potřebuje. No tak mě tam napište, hlavně někam dolů, řekl jsem blahovolně. Kdybych to chtěl moc dělat, tak bych jim samozřejmě řekl, ať mě napíšou nahoru, ale to teď nebyl tenhle případ. A představte si, oni mě tím šerifem stejně zvolili! No jó, ale v tu chvíli jsem přestal být soudcem, protože nikdo nemůže být zároveň soudcem i šerifem. To jsem předtím nevěděl! A nikdo mi to neřek’! Zpackali to Kulhavej Bill a ta jeho povedená partička, Dlouhán Frank, Tlusťoch Dick a další, v hlavě mají jenom vítr, jak by řekli indiáni. Já za nic nemůžu. Proč mě volili? No jo, mají mě rádi… Copak já na to mám čas? Copak já jsem to chtěl dělat? Ještě při tom člověka napadne ze zálohy medvěd grizzly. No a teď se znova bude volit soudce, no to by to spral děs, kdybych znovu nekandidoval, když přece chci a vždycky jsem chtěl dělat soudce! Když mě ale nezvolej, no tak tím šerifem samozřejmě zůstanu. A ať si hlavně lidi nemyslej, že jim něco na ty volby přispěju. Tolik peněz z toho petroleje zase nemám.

publikováno: 9. 11. 2017

Datum publikace:
9. 11. 2017
Autor článku:
Jan Dlask

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Slovensko chrání děti před mobilním zlem. My ne.

Slováci jsou zase jednou v něčem důležitém před námi, alespoň co se týče vnímání zdraví svých dětí. Plánují totiž zavedení zákona či modifikaci existující vyhlášky tak, aby používání mobilních telefonů bylo …

Co doznívá v P(p)řítomnosti

Aneb: nejen o Benešovi Inspirativní setkání s historiky a čtenáři Přítomnosti v Topičově salónu 21. února 2024 nazvané Beneš – zachránce, nebo zrádce? poskytlo patrně nejednomu účastníku náměty k niternému zpracování ještě dlouho poté. Bylo …

Víra se k nám vrací prostřednictvím vědy

Víra a věda byly ve starém Egyptě dvě nerozlučné sestry, jednovaječná dvojčata, z nichž ani jedno nebylo Poluxem. Ani Řekům si nepřekážely. Pak přišel Descartes (já ho nemám rád, ale na něj …

„Masarykovy“, „Gottwaldovy“, „Husákovy“, „Havlovy“ a „Klausovy“ „děti“

Byl jich všech bezpočet. Masarykovými prvními „dětmi“ byli jeho studenti v osmdesátých letech 19. století. Obdivovali se mu a milovali ho. Patřili mezi ně i ti, kdo se na jeho stranu postavili ve …

Přátele buď máme, anebo nemáme. Nemůžeme si je „vyrobit“ ani koupit.

Přátelství je důležitou hodnotou v životě každého z nás. Přátelství je součástí našeho sociálního kapitálu, který nám pomáhá a který nás posiluje. Sociální kapitál vede ke zvyšování vzájemné důvěry mezi členy komunity či …

Poslední z Mohykánů

Po smrti Karla Schwarzenberga se většina komentářů soustředila na jeho život a činy. Ne však na historický význam jeho odchodu. Původ evropské šlechty sahá do Římské říše, v níž pozemková elita zvaná …

Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti

Advent, z latinského slova adventus, znamená příchod. Advent je tedy dobou radostného očekávání příchodu Spasitele (a to nejen pro křesťany). Jde o čtyřtýdenní období před Štědrým dnem. Období adventu a Vánoc je hlavní …

Chanuka 2023 a tíha našeho času

Začíná Chanuka, osmidenní židovský Svátek světel (letos 7. – 15. prosince). Váže se k němu historická legenda: Ve druhém století před naším letopočtem, po vítězném povstání Makabejských se musel v Jeruzalémě nově …