Komu dávají zabrat Putinovy volby?

Tuto neděli (18. března 2018) se budou konat prezidentské volby v největší zemi světa. Na první pohled se nebude dít víc, než že Vladimir Putin dostane od ruského lidu požehnání k tomu, aby vládl čtvrté volební období, a tím by na jeho konci byl v čele této země 20 let. Do prezidentských voleb míří 8 kandidátů, z nichž všichni, kromě Vladimira Putina a milionáře kandidujícího za komunisty Pavla Grudinina, mají podporu pod 5 %. Nicméně předvolební soutěž s sebou přinesla mnohá překvapení a zajímavé momenty.

Zas a znova Navalnyj

Prvním je zamítnutá kandidatura opozičníka Alexeje Navalného. Navalnyj se za poslední dva roky stal celkem populární osobností doma, a především v zahraničí. Jeho kauzy rozkrývající korupci vládních činitelů a následné demonstrace dosáhly nevídaného počtu účastníků. Po dlouhém soudním procesu ohledně údajného rozkradení lesního dřeva v podniku Kirovles byl Navalnyj odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody, což mu znemožnilo kandidovat ve volbách. Předpokládá se, že rozsudek měl politický podtext, jelikož ze všech kandidátů představoval největší konkurenci Vladimiru Putinovi, i když slovo konkurence je zde velmi relativní. Navalnyj se ze zklamání rychle otřepal a vymyslel novou strategii: vyzývá voliče, aby volby bojkotovali. Místo toho se mají zapsat jako volební pozorovatelé, aby se přesně určilo, jaké podvody s volební účastí budou úřady dělat.

Mediální hvězda Sobčak vs. tlučhuba Žirinovskij

O další předvolební skandál se postarala jediná kandidující žena Xenia Sobčak. Ta byla v přímém přenosu při televizní debatě slovně napadena dalším kandidátem Vladimirem Žirinovským. Předseda Liberálně demokratické strany proslulý pro své urážlivé výpady insultoval Sobčak sprostými výrazy několikrát, a tak mu za ně bývalá televizní moderátorka šplíchla sklenici vody přímo do obličeje. Nevídaný incident měl dozvuk v další televizní debatě, kde se opět pohádali. Na začátku března si na Sobčak před domem počkal příznivce jejího protikandidáta a se slovy „to máš za Žirinovského“ ji polil vodou. Ruské předvolební debaty se očividně dostaly na novou úroveň – už se nebojuje jen programy, ale nově také vodou.

Sobčak však nezahálí. Stihla už podat žalobu na protiústavnost kandidatury Vladimira Putina, jelikož Ústava povoluje pouze dvě volební období „za sebou“. Kámen úrazu se skrývá právě v termínu „za sebou“, který si Vladimir Putin vyložil jako být prezidentem dvě volební období, pak nastrčit loutku Dmitrije Medveděva a pak opět dvě volební období „za sebou“. Pikantní na tom je, že jedním z autorů ruské Ústavy byl Xeniin otec a mentor Vladimira Putina Anatolij Sobčak. Holt jablko se nakonec odkutálelo daleko od stromu.

Krym jako předvolební téma

Další píchnutí do vosího hnízda přišlo před pár dny, když Sobčak požádala ukrajinské úřady o povolení navštívit Krym. Ukrajinský ministr zahraničí Klimkin to označil za politickou schizofrenii: kandidátka na ruského prezidenta pojede dělat předvolební kampaň s povolením ukrajinských úřadů na území Ukrajiny pro ukrajinské občany? Takovým chytrým tahem, jak se zpočátku jevilo, si Sobčak spíš zavařila na všechny strany: Ukrajince nepotěšila, naopak je naštvala, že na Krymu chce dělat kampaň pro nezákonné volby, a na otázku zpochybňování Krymu je ruský volič také citlivý. Navíc Rusko považuje Krym za svoji součást a veřejné zpochybňování této skutečnosti trestá.

Když už jsme u Krymu, tak i současný prezident se rozhodl přihřát si polívčičku. Hlavní ruská televizní stanice den před volbami bude vysílat kontroverzní ruský film „Krym“. Umělecké zpracování anexe poloostrova v režii Alexeje Pimanova na pozadí příběhu lásky novinářky a obyvatele Sevastopolu zobrazuje události z roku 2014 tak, aby vyhovovaly oficiální ruské verzi. Film zobrazuje protestující na Majdanu jako bandu násilnických nacionalistů, kteří bezdůvodně útočí na „chudáky“ příslušníky Berkutu. Velmi sugestivní scéna přichází vzápětí, když ozbrojenci s červeno-černými páskami Ukrajinské povstalecké armády zaútočí na turistický autobus vracející se na okupovaný Krym, v němž jede i hlavní hrdina, a začnou vraždit pasažéry. Vše je korunováno scénou, kdy hlavní hrdinka proukrajinská novinářka přesvědčuje krymskou rodinu svého přítele, že jsou přece Ukrajinci a oni jí odpovídají: „Tak to je snad na nás, abychom si to rozhodli.“ Z těchto pár příkladů je evidentní, že v předvečer voleb se má ruský volič utvrdit v dojmu, že Vladimir Putin zachránil obyvatelstvo Krymu před jistou smrtí z rukou Banderovců a dopřál jim možnost svobodně si zvolit, kým chtějí být.

Kromě zjevně propagandistického účelu je s promítáním ještě jeden problém. Podle zákona den před volbami nesmí v žádných médiích probíhat politická agitace, a dokonce i většina ruských médií poukazuje na to, že film je jasnou politickou reklamou pro Vladimira Putina.

Zlato komunistického milionáře

Ale nezůstávejme pouze u nejvýraznějších a mediálně nejznámějších postav ruské politiky. Na prezidenta kandiduje také zemědělský oligarcha a milionář Pavel Grudinin, kterého paradoxně navrhla Komunistická strana Ruska. Pro podání kandidatury je potřeba vyplnit dokumenty, kde kandidát uvádí všechny finanční prostředky, jimiž disponuje. Na začátku března vyšlo najevo, že Grudinin nepřiznal 13 účtů otevřených ve švýcarských bankách, kde podle údajů ruské Centrální volební komise leží v přepočtu zhruba 19 milionů korun a 5,5 kilo zlata. Za zatajení informace mu může hrozit vyloučení z účasti ve volbách. Úřady již teď podnikly předběžná opatření, kdy na všechny letáky a reklamy Pavla Grudinina dotiskly informaci o jeho zahraničních účtech.

I když o výsledcích prezidentských voleb je předem rozhodnuto, je vidět, že panoptikum ruské politiky je nevyčerpatelné.

publikováno: 14. 3. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …

Jaké máme skutečné problémy

Před necelými deseti lety byla Evropská unie zasažena bouří finanční a dluhové krize, která obnažila skrývané …