Akvizice CEFC bere Čína

Čechům zůstane Zemanův zmizelý poradce.

Český majetek společnosti CEFC, dominantní čínské firmy na českém trhu, je k mání za „akční“ cenu. Státní konglomerát CITIC Group koupí hotely, Slavii, TV Barrandov[1] a pivovarnickou skupinu Lobkowicz se 44 % diskontem proti jejich celkové nominální hodnotě v květnu 2018. Místo 1,75 miliardy amerických dolarů zaplatí CITIC 980 milionů. Zprávu od dvou zdrojů zapojených do jednání přinesl v sobotu hongkongský deník South China Morning Post.[2]

CEFC je první ze tří silně zadlužených čínských společností – CEFC, Hainan Airlines (HNA) a Anbang Group – jejichž zahraniční expanzi na dluh budou hasit státem kontrolované konsolidační agentury.

„Bandité, barbaři a odporné nestvůry“

Restrukturalizace zadlužených obřích firem je vedena ekonomickými i politickými motivy. Hlavním ekonomickým imperativem je snaha o oddlužení čínského hospodářství; desítky let růstu na dluh dnes ohrožují stabilitu celého finančního systému a nezodpovědné praktiky firem jako CEFC jsou trnem v oku regulátorů. Jak barvitě shrnuje SCMP:

Dlouhou cestu zátahu proti extrémní zadluženosti čínské ekonomiky můžeme vystopovat do jednoho chladného zimního odpoledne v prosinci 2016, kdy předseda Čínské komise pro regulaci cenných papírů (CSRC) Liou Š‘-jü v projevu na fóru v Pekingu … odsoudil firmy předhánějící se v akvizicích na dluh jako “démony vysávající život” z drobných investorů. Podle videa uniklého na veřejnost používal Liou během projevu v oficiálních kruzích poměrně nezvyklé výrazy: nazýval nákupčí aktiv “barbary”, „bandity”, “odpornými nestvůrami” a „jedovatými démony”.

Politické aspekty jsou v případě CEFC unikátní, a představují zřejmě hlavní důvod, proč nucená konsolidace této společnosti předchází Anbang i HNA, byť se ekonomické problémy posledně jmenovaných projevily nějaký čas před CEFC.

Tak trochu jiná společnost

Prvním politickým problémem CEFC je poškození jména hlavní zahraničně politické iniciativy generálního tajemníka ÚV KS Číny Si Ťin-pchinga, Pásu a stezka (BRI). Loni v listopadu byl na základě obvinění z korupce v Africe a v OSN v New Yorku zatčen prezident neziskového křídla CEFC Patrick Ho, jinak neúnavný propagátor BRI. Předběžné důkazní materiály shromážděné americkými vyšetřovateli od té doby slouží světovým médiím jako příklad, jak se Pás a stezka šíří do zranitelných zemí v Africe i jinde.

Druhým politickým aspektem přednostní konsolidace CEFC, který naopak drží firmu při životě i přes obrovské zadlužení a korupční aféru v OSN, je mimořádné postavení, jehož CEFC dosáhla díky přízni českého prezidenta a dalších představitelů v ČR. Otevřená likvidace firmy a odprodej aktiv na uhrazení dluhů, což by jinak byl logický průběh oddlužení problémové společnosti, nepřichází v úvahu, protože by ohrozila politické pozice ČLR v České republice, při jejichž budování sehrála CEFC stěžejní úlohu.

Jak to pro SCMP diplomaticky formuloval Brock Silvers, ředitel šanghajské poradenské firmy Kaiyuan Capital:

„Vzhledem k aspiracím Pekingu v celém regionu [východní Evropy] by jiné než smírné řešení situace CEFC představovalo podstatný zahraničně politický problém.”

Zmizelý poradce

Konsolidace CEFC probíhá bez účasti a možná i vědomí dnes již bývalého předsedy společnosti Jie Ťien-minga. Ten zmizel začátkem roku a je podle všeho vyšetřován vnitrostranickými orgány KS Číny. V nepřítomnosti byl odstraněn z vedení firmy, kterou prý vybudoval a dovedl na index Fortune 500. Jie však paradoxně zůstává i přes svůj prudký pád v Číně poradcem prezidenta Zemana. Ten prý vyčká s trpělivostí sobě vlastní rozhodnutí soudu.

Žádný soud se ovšem v dohledné době konat nebude. Jie nebyl ani formálně obviněn; jeho vyšetřování probíhá extralegálním způsobem[3], který nemá s běžným pojetím práva nic společného. Pokud by snad byl nakonec vydán státním orgánům k potrestání, bude soud čirá formalita. Zeman se zkrátka rozhodnutí soudu v této věci hned tak nedočká.

Zajímat by ho nicméně měl nadcházející soud s Patrickem Ho v New Yorku. Ten by se měl konat rok po uvalení vazby, tedy letos v listopadu. Mohly by se v něm vyjasnit některé zajímavé okolnosti: Patrick Ho je mj. obviněn z úplatku pro tehdejšího předsedu Valného shromáždění OSN Sama Kutesu, který v roce 2015 jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem. Téhož roku jak známo jmenoval Jieho svým čestným poradcem také český prezident Miloš Zeman.

Převzato ze serveru Sinopsis.cz

Více k tématu na Přítomnosti např. zde: Čínský digitální leninismus jako dokonalá diktatura

4 9 2018

Ernst Ludwig Kirchner. The Selling of the Shadow. wikiart.org

 


publikováno: 4. 9. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


V režii československých oligarchů – dokonáno

V Česku žijeme v oligarchickém systému. Píše o tom ve svém čerstvém zásadním textu Jan Jandourek. Má pravdu …

Kultura zas jako rukojmí

Pražský primátor Hřib si ze „sesterské smlouvy“ s Pekingem přeje odstranit bod o souhlasu Prahy s politikou jedné …

Justice není spravedlnost

Na podobu zákonů má vliv především momentálně vládnoucí moc, idea, s jejíž pomocí svou vládu legitimuje, …

Výstavka úspěchů národního… „chozjajstva“

Tak jsem včera zase slyšel, že Babiš je úspěšný premiér. Dokonce nejlepší za posledních 20 …

Venkov jsme nepotřebovali, tak je skoro po něm

Odborník na zemědělství, František Havlát, říká, že stojíme na prahu změny, která by pro naši …

Helikoptérová aféra

Je obecně známo, že dostat se za oponu, od roku 1946 zvanou železná, bylo velmi …

Žádné „dobro“ neomlouvá zlo

Dumat nad vztahem dobra a zla je dosti ošidné, neboť se svým způsobem jedná o individuální, intimní …

Sami si diagnostikujte arogantního blbce, aneb o hybris a Nemesis

Nedělej ty vánočky tak kolosální, aby se ti nerozpadly vlastní mocností, prý říkávala Werichova babička …