Křesťanství nelze „stabilizovat“ ani v Číně

Čína vyváží všechno, brzy už i věřící a misionáře.

Do České republiky přichází už teď z Číny žádat o azyl značné množství křesťanů. Pronásledování křesťanů na celém území Číny, hlavně v největších centrech moci na východě země přitvrzuje. Mučedníků je mnoho, ale vyznavačů Krista přesto přibývá. Nabízí se srovnání s počátky církve a pronásledováním za Římské říše, ale jedna věc by neměla zapadnout: Řím toleroval, ba podporoval náboženskou i jinou rozmanitost a nežádal jeden typ Římana, jak jej chtějí tyrani dnešní – čínští, korejští, ruští i jiní. Řím žádal věrnost vojenskou i kultickou, ale její plnění žádal vlastně velmi povrchně – úlitba císaři, úcta k pořádku, daně, případně branná povinnost. Tyranie dnes chtějí mnohem víc, a pokud uspějí, budem všichni co nejvíce stejní vzděláním, morálkou, zábavou, vírou i nevírou… jako součástek stroje nás bude jen několik vyměnitelných typů přinejlepším. Křesťanství pracuje na opaku – apoštol světa Pavel píše, že má každý jedinec zcela jedinečné charisma a charakter a má ho zcela jedinečně prohlubovat – nikdo není zaměnitelný. „Rodíme se jako originály, ale umíráme (bohužel nebo ke své škodě) jako pouhé kopie.“ Křesťanství je náboženstvím různosti a jedinečnosti, proto je s plány čínských tyranů zcela neslučitelné. Proto „čínské oficiální církve“, ani dnešní „státem podporované pravoslaví“ na Rusi není žádné křesťanství, ale jeho normalizační, unifikační směšná karikatura. (David Bartoň)

K tématu dáváme starší text ze serveru Sinopsis:

Deník South China Morning Post přinesl unikátní rozhovor [1]s mladým čínským párem, který je právě na misii mezi iráckými Jezídy. Přestože byl rozhovor novinám poskytnut pouhý měsíc po smrti podobného páru, tito dva odvážní Číňané se cítí bezpečněji vedle Islámského státu než ve vlastní zemi.

Tak trochu jiné líbánky

Jemu je 25, jí 23. Jejich identita musí z bezpečnostních důvodů zůstat skryta, autorka článku pro ně proto použila jména Michael a Christy. Před rokem se vzali a jako líbánky si zvolili velice zážitkovou dovolenou. Misijní činnost v severním Iráku, kde měli ještě donedávna za sousedy Islámský stát. Přesto jim přijde, že život tady je „normálnější“[2], než doma v Číně. Zde, mezi Jezídy, nemusí svou víru skrývat.

Michael totiž nejenže je křesťan, což už samo o sobě je v komunistickém „ateistickém“[3] režimu problém, ale navíc pracoval pro podzemní církev. V Číně nejsou takové neoficiální až ilegální církve či pouze modlitebny v křesťanské komunitě ničím neobvyklým[4]. Je to totiž jediný způsob, jak se vyhnout permanentnímu dohledu vlády a skutečně dosáhnout alespoň částečné svobody náboženského projevu. V posledních letech ale vláda čím dál tím více stíhá křesťanské aktivisty; členy podzemního křesťanství důsledně perzekvuje[5].

Jak Michael i Christy říkají, v poslední době je stále běžnější, že mladí Číňané vyrážejí do světa na misijní činnost. Jedním z důvodů je únik ze světa neustálé vládní represe, druhým je smysl, který nalézají v božím díle. Spekuluje se dokonce o tisících[6] mladých čínských misionářů působících především na válkami zmítaném Blízkém východě.

Není misie jako misie

Podle mladého páru je zahraniční činnost čínských misionářů sice stále poměrně neorganizovaná a neprofesionální, přesto v tamních kostelech probíhají misionářské kurzy trvající až tři roky[7]. Někteří se školí na krátkodobou činnost, jiní, jako právě Michael a Christy, na dlouhodobější pobyt. Oni sami říkají, že v Iráku už možná zůstanou navždy. Součástí kurzů je kromě studia Bible také výuka mezikulturní výměny, někdy i od zahraničních misionářů působících v Číně.

Michael a Christy o sobě říkají, že se nesnaží kázat, ale že pouze tráví čas s místními dětmi, s nimiž hrají hry nebo je učí anglicky. Christy také pomáhá místním ženám se šitím. Šíření slova Božího jim může komplikovat omezená znalost místního jazyka, dialektu arabštiny. Nicméně ani to je neodrazuje; životem, jaký vedou, jsou spokojení.

O čínském misionářském páru, který byl nedávno popraven bojovníky IS v Pákistánu[8], prohlašují, že je smrt kolegů samozřejmě zarmoutila, ale že zemřelí Číňané provozovali ilegální činnost. Konvertovat někoho k jiné než islámské víře je totiž v některých muslimských zemích zakázáno. Podle Michaela a Christy se sice někteří lidé školení na misionáře z kurzu po podobných incidentech odhlásí, ale o to se více jich naopak na výcvik přihlásí, aby mohli pokračovat v božím díle, které popravený pár započal.

Pákistán, Jižní Korea, svět

Činnost zavražděných Číňanů v Pákistánu označily čínská vláda a média za ilegální a obvinily jihokorejské misionáře z toho, že čínské křesťany nutí k misijní činnosti[9]. Následně byl z Pákistánu vyhoštěn Jihokorejec[10] obviněný z „ilegální kazatelské činnosti“. Jihokorejští misionáři jsou druzí nejpočetnější[11] na světě, více je už jen těch amerických. Do hledáčku čínské vlády se letos dostali například během raketové krize[12] v únoru, kdy komunisté desítky z nich vyhostili[13].

Čínští misionáři často v muslimských zemích oficiálně působí jako podnikatelé, což byl i případ popraveného páru v Pákistánu. Neustále jich přibývá, stejně jako celkového počtu křesťanů. Těch je podle vládních statistik okolo 28 milionů, ale zahraniční pozorovatelé a akademici odhadují až na 100 milionů[14]. Tento rozdíl ve statistikách jen svědčí o tom, jak moc je komunistické vládě přítomnost západního náboženství na obtíž. Přesto se možná dočkáme světa, ve kterém nebude Čína jen největší exportér zboží a kapitálu, ale také křesťanství.

Převzato ze serveru Sinopsis.cz.

16 9 2018 1

Giorgione. Christ Carrying the Cross. 1506–1507. wikiart.org


[1] http://www.scmp.com/news/china/society/article/2099968/secret-lives-chinese-missionaries-northern-iraq#_blank

[2] http://www.scmp.com/news/china/society/article/2099968/secret-lives-chinese-missionaries-northern-iraq#_blank

[3] https://sinopsis.cz/vira-jako-lek-na-krizi-hodnot-v-cine/

[4] http://www.bbc.com/news/world-asia-china-35900242#_blank

[5] http://www1.cbn.com/cbnnews/cwn/2017/march/brave-chinese-christians-still-attend-underground-churches-despite-risk-of-persecution#_blank

[6] http://www.chinasource.org/blog/posts/14439#_blank

[7] http://www.scmp.com/news/china/society/article/2099968/secret-lives-chinese-missionaries-northern-iraq#_blank

[8] https://www.voanews.com/a/pakistan-chinese-christians-islamic-state/3896930.html#_blank

[9] https://qz.com/1003457/how-chinas-media-is-covering-the-killing-of-two-chinese-citizens-in-pakistan/#_blank

[10] https://www.worldwatchmonitor.org/2017/06/pakistan-expels-south-korean-illegal-preaching-murder-chinese-missionaries/#_blank

[11] http://www.christianitytoday.com/ct/2006/march/16.28.html#_blank

[12] https://sinopsis.cz/k-pop-jako-zbran-soft-power-tvrde-narazila-na-hrubou-silu/

[13] https://www.ft.com/content/4b0c7178-ef46-11e6-930f-061b01e23655#_blank

[14] http://www.christianpost.com/news/100-million-people-including-christians-facing-high-persecution-in-china-report-177563/#_blank

publikováno: 16. 9. 2018

David Bartoň

David Bartoň

Šéfredaktor Přítomnosti /

NEJNOVĚJŠÍ články


Neexistující imigranti III.

Imigrační a muslimská otázka v britském politickém zrcadle   Úvod Toto je 3. část pětidílné minisérie mých …

Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena …

K výročí náletu na Drážďany

Na základě osobní zkušenosti si myslím, že každý z nás zažije ve svém obyčejném a …

Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si …

Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …

Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek …

Neexistující imigranti II.

Muslimská společenská bublina Multikulturalismus je ve své esenci antievropská forma civilizace. Samuel Huntington Úvod Toto …

Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty. Velký a …