Západ rozdrolit a rozložit zevnitř

Cíle a způsob šíření ruské propagandy u nás.

Navazujeme na rozhovor v Hospodářských novinách (2. 10. 2018)[1], v němž jste vyslovil následující větu: „O pokusech Ruska ovlivňovat volby ve Francii, USA či v Německu asi už nikdo nepochybuje. Uskutečňování takových operací je nakonec součástí ruských strategických dokumentů, takzvané Gerasimovovy doktríny. A pokud jde o Česko, tak z našich dat vyplývá, že vliv Ruska v našem mediálním prostoru je velmi výrazný a stále se zvětšuje.“

Martin Jan Stránský: Kolik zdrojů sledujete a kolik z nich považujete za zmanipulované?

František Vrábel: Sledujeme čtyři tisíce zdrojů, z nich nejméně 22 jsou hlásné trouby ruské propagandy.

Na základě čeho to posuzujete?

Například že publikují zavádějící obsah, který štve proti Evropské unii, nebo proti našemu členství v NATO a velebí ruskou politiku. Ty zdroje, které se nejvíce podílí na zaplavování českého prostředí ruskou propagandou, jsou Novarepublika.cz a Almanach.cz . Významnou roli hrají Parlamentnilisty.cz, CzechFreePress.cz, Svobodné noviny.eu a v neposlední řadě nechvalně známé Sputniknews.com a Aeronet.cz.

22 zmanipulovaných zdrojů ze čtyř tisíc, to je kolem půl procenta, tedy strašně málo. Není to přehnané tvrdit, že tak malý počet tvoří jaké si nebezpečí?

Je nutné si vzít proporce těch 22 zdrojů z těch 4000, které sledujeme, oni totiž vytváří zhruba 7 % celého českého zpravodajského obsahu, takže není to vůbec malé procento. A na těch článcích, které lze počítat mezi ruskou propagandu nebo dezinformace, tak těchto 22 zdrojů se podílí na celých 60 %.

Kde se tyto články vyrábí? Jsou to trollové na našem území, nebo to jde z Ruska, nebo kombinace?

Je to kombinace. Podstatnou část si děláme sami. Kreml nepředepisuje všechno dopodrobna, ale stanovuje základní narativy. Jeden nejzákladnější je zpochybňování pravdy, protože naše demokracie je postavená na důvěře instituce a pravdy. Takže když přestaneme čemukoliv věřit, tak se to tady celé rozsype.

V této souvislosti je třeba říct, že vydáváním nepřátelskou propagandou prolezlých článků ruské zpravodajské služby útoky na náš stát nekončí. Tyto toxické články se na sociálních sítích, případně pomocí řetězových emailů, dále šíří Ruskem placenými trolly a bohužel i našimi extrémistickými a slavjanofilními pomatenci, které Rusové nazývají užitečnými idioty. V duchu Leninova odkazu.

Jakou hraje roli Miloš Zeman?

Důležitou, a to jak v propagandě Kremlu vůči České republice, tak vůči vlastnímu obyvatelstvu. Smutná proruská role Miloše Zemana v České republice, která je v příkrém rozporu a našimi národními zájmy, je všeobecně známa.

V Rusku je Zeman líčen jako nebojácný státník, který se nebojí být zásadně kritický vůči EU a NATO a současně projevující sympatie k prezidentovi Putinovi, jako jakýsi disident Západu. Tomu odpovídá i jeho zbytnělá přítomnost v ruských médií, kde je výrazně častěji prezentován než český premiér – v poměru 75:25. Jinými slovy, Zemanovými postoji, často v příkrém rozporu se zahraniční politikou české vlády, je prezentována Česká republika. Pro srovnání, poměr německého prezidenta a německé kancléřky je v ruských médiích 5:95.

Důvod, proč ruská média zcela disproporčně dávají prostor prezidentu Zemanovi, a ne českému premiérovi, je zřejmý. Ani Sobotka, ani Babiš nemluví prorusky, tak mu prostě nedávají odpovídající prostor.

Nedělají tohle všechny státy? Nesnaží se ovlivnit média na světovém poli? V čem je ten rozdíl?

Rusové přestávají být schopni držet krok se západním světem, respektive oni ho nikdy pořádně nedrželi. Nejsou schopni konkurovat hospodářsky, nemají co vyvážet krom nerostných surovin a zbraní. Ujíždí jim vlak, navíc dochází k odpojování ze světové ekonomiky, protože Západ jim čím dále méně věří. Příkladem mohou být americké sankce vůči Rusalu, druhému největšímu výrobci hliníku na světě, anebo tlak na Německo, aby zastavilo, anebo aspoň minimalizovalo význam projektu Nord Stream II, aby nakupovalo co nejméně ruského plynu. A tak nemají jinou možnost, než zpomalit postup Západu a nějak ho rozdrolit, rozložit ho zevnitř. V tom hraje ruská propaganda a dezinformační kampaně klíčovou roli. Právě pro to se často objevují témata jako „degenerace Západu“, „zhoubnosti“ ochrany menšin a podobně. Jeden z hlavních narativů je též, že „Evropu zaplaví a zničí migranti“. Co se týče nás, je klíčové si uvědomit, že Rusko chce vrazit klín mezi Česko a EU − odtud také časté volání po referendu o vystoupení z EU a NATO.

Patří Rusko do Evropy?

Je to euroasijská země. Část Ruska patří do Evropy, část ne.

***

František Vrábel je majitel firmy Semantic Visions. Ta provozuje unikátní zpravodajský systém zaměřený na pokročilou analýzu velkých dat z volně dostupných internetových zdrojů, který získal několik světových technologických cen. Její systém zpracovává 90 procent světového zpravodajského obsahu. Používá ho na globální úrovni například SAP. Je základem jeho produktu v oblasti řízení rizik, který využívají největší světové firmy.

6 11 2018 obr1

Leon Ferrari. Planet. 1979. wikiart.org


publikováno: 6. 11. 2018

Martin Jan Stránský

Martin Jan Stránský

vydavatel Přítomnosti / Martin Jan Stránský se narodil v New Yorku, do České republiky se vrátil po revoluci v roce 1989. Přednáší na LF UK a je aktivním primářem na Yale School of Medicine. Je také spoluzakladatelem a přednostou Polikliniky na Národní v Praze. Založil a vede Kancelář Ombudsmana pro zdraví. Kromě toho obnovil časopis Přítomnost a je jeho vydavatelem. Martin Jan Stránský pochází z významné české rodiny. Adolf Stránský, jeho praděd, byl ministrem v první československé vládě a také založil Lidové noviny. Děda Jaroslav by ministrem spravedlnosti a školství a vydával Přítomnost. Jeho otec Jan byl poslancem.

NEJNOVĚJŠÍ články


Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena …

K výročí náletu na Drážďany

Na základě osobní zkušenosti si myslím, že každý z nás zažije ve svém obyčejném a …

Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si …

Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …

Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek …

Neexistující imigranti II.

Muslimská společenská bublina Multikulturalismus je ve své esenci antievropská forma civilizace. Samuel Huntington Úvod Toto …

Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty. Velký a …

Zapřeš tradici a zaměníš směr cesty

V pátek 7. 2. 2020 uplynulo 75 let od popravy hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského: původem šlechtice, smýšlením …