Zemanovy rozvědkové hříčky

Dezorientovaný dorostenec ve světě tajných služeb.

Veřejnému znevažování Bezpečnostní informační služby z úst Miloše Zemana se již dostalo desítek komentářů. Dosud jsem ale nezaregistroval reflexi historizující.

Vraťme se proto do 90. let minulého století a doby, kdy Zeman působil ve funkci předsedy ČSSD a vytrvale atakoval vládní establishment nejrůznější kritikou jeho působení. Oblíbeným prostředkem jeho politického boje byla ostrakizace rozvědky BIS. Nelze sice tvrdit, že její činnost byla bezproblémová, Zeman ale moc dobře věděl, jak je česká společnost po více než čtyřicetileté zkušenosti s komunistickou tajnou policií citlivá právě na charakter utajovaných policejních aktivit. Zdařile rozviřoval politickou scénu a stahoval pozornost sám na sebe. Obviňoval BIS z toho, že stojí v čele „náběhu na policejní stát“, a nosil Václavu Havlovi na Pražský hrad kufříky, které měly obsahovat „nezvratné důkazy“ o intrikánských úmyslech tehdejšího ministra vnitra Jana Rumla. A jedním z celkem raných kroků Zemanovy vlády po jejím ustavení v roce 1998 bylo odvolání stávajícího šéfa BIS Karla Vulterina již v lednu 1999. Během návštěvy Spojených států po útocích z 11. září 2001 pak tehdejší premiér dokonce v rozhovoru pro televizi CNN uvedl zavádějící informaci, že atentátník Muhammad Atta v Praze plánoval útok na budovu Rádia svobodná Evropa.

Přijde mi, že kromě strhávání pozornosti sám na sebe měly Zemanovy rozvědkové kauzy ještě jeden účel: léčení jakéhosi teenagerovského komplexu. Zemanova psýcha totiž prozrazovala rozkoš z toho, že z pozice šéfa opoziční strany nebo Poslanecké sněmovny může do světa konspiračních her, tak přitažlivého pro teenagery, zasahovat. Nepamatuji se ale na to, že by jedna jediná z jeho rozvědkových kauz – mezi něž počítejme rovněž kauzu „Olovo“, tedy sběr kompromitujících materiálů na Zemanovu spolustraničku Petru Buzkovou, která rukopis zpravodajské činnosti neoddiskutovatelně nesla – byla nějak dovedena do konce a že by díky ní byla česká společnost moudřejší a zkušenější. A kdo jiný měl celkem značné politické možnosti dohlédnout na to, aby se právě toto stalo, než z pozice předsedy vlády právě Miloš Zeman. Stále měl také v oblibě hovořit o „čistých rukou“. Přitom vlastně nikdy expertem na bezpečnostní politiku, a ani na právní záležitosti nebyl: vzděláním je inženýr ekonomie.

Píšeme prosinec 2018. Zemanovi se opět podařilo na sebe strhnout pozornost a určit téma veřejné debaty. Obávám se, že je to přesně to, o co usiloval; vůbec mu nešlo o to, aby někoho přesvědčil o platnosti své vlastní verze. A obávám se, že ani tentokrát nebude česká společnost moudřejší a zkušenější, pouze rozštěpenější a chaotičtější. Nejsme moudřejší a zkušenější o povědomí o Zemanově nahrávání Rusku a Číně: o něm přece již dávno víme, a o něm už nás nemusí každodenně přesvědčovat.

Udělejme tedy příště to, co bude Zemana mrzet nejvíce: nenechme si jím už nikdy téma rozvědek vnutit a nenechme jej jím na sebe poutat pozornost. Ono to totiž zatím nikdy k ničemu nevedlo. A buďme si zároveň stále vědomi onoho teenagerovského rozměru a faktu, že Zeman je ekonom. Rozvědkám v podstatě nerozumí.

14 12 2018 obr6

Rene Magritte. Secret Life IV. 1928. wikiart.org

publikováno: 14. 12. 2018

Jan Dlask

Jan Dlask

/ Narozen v roce 1973 v Pardubicích. Vystudoval finštinu a švédštinu v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde vyučuje především finskou literaturu. Její překlady do češtiny recenzuje v kulturních tiskovinách (Tvar, iLiteratura.cz). Je autorem sociologických dějin švédskojazyčné literatury ve Finsku, vydaných v nakladatelství Pavel Mervart. Příležitostně také sleduje společenskou a politickou situaci ve Finsku i ve Švédsku -- ale nejenom tam: hledá momenty, ve kterých by severské zkušenosti mohly být inspirativními i pro středoevropský prostor.

NEJNOVĚJŠÍ články


„České dějiny“ putují po ČR

Unikátní výstava „České dějiny“ putuje v těchto prázdninových dnech po velkých městech naší republiky. Historii našeho …

Vzestup a pád národa Komančů

Válka nového druhu Chvíle, jako je tato, uvíznou kavaleristům v paměti: muly s nákladem víří prach, vzduchem …

Jsme před divochy jako chudáci

„Prostota a neotesanost je vhodnou podmínkou, aby se svědectví člověka stalo důvěryhodným. Lidé ducha vybroušeného postřehnou …

Je to blbé drazí krajané, ale ojebali nás

Jak to, že mě nikdo nereprezentuje? Říkáte si to často taky? Příklad první – Gretiny …

Agresivní charisma, Klaus jako děvkař a kompro i na ty druhé

Když se řekne Klaus, Zeman, Babiš, co vás napadne? Líbí se mi, že jste začal …

Nejsme premianti, jsme ostuda?

Otevřená slova, proč se na některou z vrcholných funkcí Evropské unie nepropracoval jediný kandidát východoevropských zemí, …

Přijde Vítězný únor v létě?

Lidová letenská veselice z 23. června odezněla a přinesla uklidnění: je nás přece jen velká síla. Pak …

Mariánský sloup?

Na Staroměstském náměstí chtějí znovu postavit mariánský sloup, zničený 3. listopadu 1918. Prý tak bude napravena …