Vánoční dárek Huawei

Premiér naoko razantní k tomu, co léta věděl.

Na varování Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před výrobky a službami čínského hegemona Huawei byla nejzajímavější okamžitá spektakulární reakce premiéra Babiše. Ihned ucítil příležitost mediálně přebít své aktuální průšvihy. Zakázat zaměstnancům Úřadu vlády používání mobilů značky Huawei je jen teatrálním gestem. Premiér vlády je mimo jiné adresátem veřejných i neveřejných zpráv našich zpravodajských služeb, a tak musí vědět, že obavy z expanze společnosti Huawei na našem území nejsou nijak nové a trvají již několik let. Stejně tak by měl vědět, že podobné obavy mají i jiné státy, které stojí také před otázku, jak tuto choulostivou situaci řešit.

Huawei je privilegovanou značkou čínské vlády a vedení země, tedy Komunistické strany Číny a jejího vedení. Není žádným tajemstvím, že při zrodu firmy, před více než třiceti ti lety, stála čínská armáda a nepochybně i čínská vojenská rozvědka. Čína touží po tom stát se velmocí číslo jedna 21. století. Právě proto se snaží ovládnout také kybernetický prostor. Pracuje na tom systematicky a důsledně již několik dekád. Huawei neboli Chua-wej znamená v překladu „Skvělý úspěch“ nebo také „Akce pro Čínu“. Huawei je po Samsungu dnes druhým největším prodejcem mobilů a tabletů na světě. Působí ve více než 140 zemích světa. Na počátku svého rozvoje spolupracovala nejprve s americkou IBM a poté s německou značkou Siemens.

V mnoha veřejných zakázkách po celém světě vítězí především díky lepší cenové nabídce. Nabízí srovnatelný produkt jako konkurence, ale za nižší cenu. Je v tom nejen obchodní strategie, ale i politická podpora Číny. Nižší cena vychází také z nižší ceny práce při výrobě produktů a zcela určitě i z nižší ceny za případné licence a patenty. Dnes si již může dovolit svou vlastní vývojovou bázi a doslova si kupuje potřebné mozky po celém světě.

Samotné mobily nějakých úředníků nejsou žádným problémem. To riziko je v tom, že Huawei nabízí svým partnerům komplexní informační a komunikační řešení. Jde především o služby operátorům sítí a datových přenosů, včetně nejmodernější sítě 5G vysokorychlostního internetu. Huawei je v ČR doslova všude a ve všem. Je především klíčovým partnerem našeho největšího operátora O2 ze skupiny PPF. PPF je aktivní i v Číně v několika oblastech, zejména v bankovnictví svými produkty společnosti Home credit. Působí také v blíže nespecifikovaných zdravotnických projektech. Petr Kellner se účastnil česko-čínských obchodních jednání a misí na nejvyšší úrovni za účasti prezidentů ČR a Číny. Z jedné takové mise v Číně se vracel prezident Zeman privátním letadlem PPF. Kellner má mimořádně blízké vztahy nejen se Zemanem, ale i s jeho předchůdcem Klausem, již od poloviny devadesátých let.

Česko má pověst jakéhosi čínského přívěsku v Evropě. Vzpomínáte na vrchol devótnosti, na omluvný dopis čtyř ústavních činitelů? Dodržování lidských práv v Číně je pro naše ústavní představitele tématem více méně tabuizovaným, o to větší publicitu a podporu mají některé vlivové nákupy čínských státních a polostátních investorů, fotbalem počínaje a prestižními pražskými nemovitostmi konče.

V těchto pročínských hrách Babiš příliš aktivně nevystupoval a trpělivě vyčkával. Čínský dres si neoblékl jen populární všeuměl Jarda Tvrdík a jeho přítel Jaromír Soukup, ale i celá hradní kamarila, komunisti, Okamura, a také část vedení ČSSD, v čele s Hamáčkem, Sobotkou, Birkem a dalšími. Čína bere Česko za již dobyté území a je připravena se o ně nějak podělit s ruskými predátory. Naši domácí reprezentaci nyní vnímá jako své přisluhovače.

Dnešní ostrá Babišova reakce není primárně namířena na Čínu, ale cílí na domácí publikum a na Západní spojence, u nichž se nyní Babiš netěší příliš dobré pověsti a každý plusový bodík se hodí. Ten největší benefit pro Babiše z dnešní kauzy Huawei je skrytý útok na hlavního konkurenta na scéně, a tím je Petr Kellner. Nejbohatší Slovák vidí v nejbohatším Čechovi svého skutečného soka. Babiš se historicky lépe dohodne s Rusy než s Číňany. I Rusům se rychle rostoucí čínská dominance již zajídá. Česko se tak stává zajímavým průsečíkem i kolbištěm různých zájmů. ČR jako členská země EU a NATO nepůsobí jistě a přesvědčivě ve svém hodnotovém ukotvení. Její představitelé vysílají podivné signály, které ohrožují naše bezpečnostní zázemí a také byznysové perspektivy. Téma Huawei jen tak nezmizí. Ptejme se i na to kdo, jak, proč a co vlastně říká a dělá v těchto souvislostech. Komu to či ono vyjádření slouží a komu je určeno. Čína je a bude hodně tvrdý oříšek, kdekdo si na něm může vylámat zuby a padnout ústy na hedvábnou stezku. Bude zajímavé sledovat duel hřmotného exhibicionisty z Průhonic s neviditelným a všemocným hráčem z Dejvic. To je to, oč tu teď kráčí.

22 12 2018 obr1

Marcel Duchamp. With Hidden Noise. 1916. wikiart.org

publikováno: 22. 12. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


V režii československých oligarchů – dokonáno

V Česku žijeme v oligarchickém systému. Píše o tom ve svém čerstvém zásadním textu Jan Jandourek. Má pravdu …

Kultura zas jako rukojmí

Pražský primátor Hřib si ze „sesterské smlouvy“ s Pekingem přeje odstranit bod o souhlasu Prahy s politikou jedné …

Justice není spravedlnost

Na podobu zákonů má vliv především momentálně vládnoucí moc, idea, s jejíž pomocí svou vládu legitimuje, …

Výstavka úspěchů národního… „chozjajstva“

Tak jsem včera zase slyšel, že Babiš je úspěšný premiér. Dokonce nejlepší za posledních 20 …

Venkov jsme nepotřebovali, tak je skoro po něm

Odborník na zemědělství, František Havlát, říká, že stojíme na prahu změny, která by pro naši …

Helikoptérová aféra

Je obecně známo, že dostat se za oponu, od roku 1946 zvanou železná, bylo velmi …

Žádné „dobro“ neomlouvá zlo

Dumat nad vztahem dobra a zla je dosti ošidné, neboť se svým způsobem jedná o individuální, intimní …

Sami si diagnostikujte arogantního blbce, aneb o hybris a Nemesis

Nedělej ty vánočky tak kolosální, aby se ti nerozpadly vlastní mocností, prý říkávala Werichova babička …