Svatý průšvih

Otestujte, jestli a jak rozumíte vánočnímu příběhu.

Co máte denně před očima a od dětství znáte, to možná těžko doceníte. Říkáme si svými slovy staré příběhy a je na nás, jak překládáme jejich smysl. Reálie se mění snadno a relativně beze škod. Betlehem sice není Beroun, ale s trochou dobré vůle i nad Berounem si jde představit kometu, a i pod tím dálničním mostem se může udát narození člověka. Tam, kde biblista Alexandr Flek[1] vidí smysl příběhu, ovšem nemusí být. Možná to čteme různě. Takhle to vidí on:

„Vánoční příběh se odehrál takhle: Mladičká Marie si měla brát Josku Tesaře od nich z vesnice. Už proběhly i ohlášky v místním kostele, jenže těsně před svatbou se všechno strašně zkomplikovalo. Na Marii začalo být vidět, že je v tom.

Josefovi bylo jasné, že to nemá s ním, a jako věřící člověk věděl, co je to za průšvih. Podle Bible měl tu nevěrnici zavrhnout a nechat zlynčovat. Podle selského rozumu ji měl poslat na potrat. Obojí se mu příčilo, a tak přemýšlel, že se s Marií prostě rozejde a všem těm problémům se vyhne. Dlouho do noci si s tím lámal hlavu, až nakonec vyčerpáním usnul.

Tu noc měl divné sny. Zdálo se mu, že před ním stojí anděl a říká mu: „Josefe, teď to nechápeš, ale ve vaší rodině se narodí budoucí prezident. Nedělej si starosti, že je tvoje přítelkyně těhotná. Přijmi ji takovou, jaká je, i s tím, co v sobě má. To, co teď vypadá jako průšvih, je totiž svatý Boží plán.

Marie bude mít chlapečka a ty ho dáš zapsat do matriky jako svého syna. Budete mu říkat Ježíš – česky Záchranář – protože na něj platí dávná proroctví: On nás zachrání před našimi průšvihy.“

To je to, co měl na mysli dávný mystik Izaiáš, když psal:

Teenagerka bude těhotná a porodí chlapečka a my poznáme, že Bůh je s námi, a ne proti nám.

Vtom se Josef probudil. A konečně měl jasno. Už nebude žít podle náboženských tradic ani podle selského rozumu, ale podle svého snu. Šel za těhotnou Marií a oženil se s ní – ať si lidé říkají, co chtějí! A když po pár měsících porodila chlapečka, dal mu jméno Ježíš – Záchranář.“ (Parabible)

Zdá se, že něco zůstalo nepřeložené, ačkoli už to asi nedává dnešnímu člověku smysl, nebo hůř, dává smysl, jenže špatný třeba: Co je mystik? Co proroctví? Co by bylo poslechnout „podle Bible“ pro zdnešnělého Pepu? Co je anděl?

Jinde je zas modernizace ujetá k jinému smyslu – Ježíš přece neznamená Záchranář, taky „On nás zachrání před našimi průšvihy“ nedává smysl. A už vůbec není mesiáš něco jako prezident. Tady se to parabiblistům nedaří.

V celém paravyprávění se vyzdvihuje jako nejdůležitější Josefovo prozření: „už nebude žít podle náboženských tradic ani podle selského rozumu, ale podle svého snu“. „Žít podle svého snu“ – vypadá to vybráno dobře, je to kus podstaty. Jen v tom srovnání s Biblí na jedné a selským na druhé koleji je to slabší příměr a mělčí sdělení než původní vyprávění. Tam přeci Josef nevolí mezi direktivou rozumu (selského nebo jakého) a náboženského zákoníku, ale rozhoduje se nedbat zákoníku a citlivě se stáhnout – rozejít s ženou, která čeká dítě s jiným. Ten sen pak není tak docela „jeho“ ve smyslu dnešního „jít si za svým snem“. Josefův sen je hodně mimo jeho možnosti a fantazii. Fantazii mu ovšem probudí a rozhýbe k nepředvídaným činům a pochopení. Odtud je Josef nevypočitatelný, tedy improvizuje a je lidský, okolo něj už se rozjela vraždící mašinérie – lidé co předvídatelně, tedy strojově „plní jen své rozkazy“.

Nevzal si ji! Nebo ano? Anděl po něm ve snu chtěl, aby se jí nezřekl, aby je odvedl do emigrace, ale tohle přeci ne.

Parabiblické vyprávění má svou cenu právě v tom, že se musíte vracet k detailům, abyste se ujistili, jak a jestli rozumíte.

26 12 2018 obr1

Kazuaki Tanahashi. Miracles of Each Moment. 2003. wikiart.org


[1] Alexandr FLEK: Parabible: Tisková zpráva o našem prezidentovi Ježíši z Nošovic, Biblion 2018, 1. vydání.

publikováno: 27. 12. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


Osamělí, pevní i vratcí lidé pana Giacomettiho

Pražská výstava byla vpravdě překvapující. Přiblížila sochařovu tvorbu od začátků přes surrealistické období k proslulým odhmotněným …

Němci, šlechtici, katolíci a navrch kněžouři u nás neprojdou! Kristovy milice versus Česko

Přestože o otázce vrácení majetků Řádu německých rytířů naše média poslední dobou neinformují natolik, jako tomu …

Rozdělená společnost? Naložme si různost. „Válka bude, víc vám neřeknu.“

Láska k sjednotitelům je prastarého data. Různí králové, císařové a generálové nedůležitých jmen přežívají v učebnicích dějepisu především …

Straka je tak drzá, jak blbá je opizice

Předpokládám, že pirát Michálek dostal děkovný mail od Marka Prchala za jeho kádrovací střelu do …

Pravdivost maleb a nicotnost lidí venku

Jan Zrzavý kdysi vzpomínal na Giottovy fresky v Padově, na to, jak prázdný se mu jevil …

Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …