Konec roku mezi republikou a monarchií

Tajné služby nemohou důvěřovat oficiálním adresátům svých tajných zpráv.

Varování Národního úřadu pro kybernetickou a internetovou bezpečnost (NUKIB) před produkty firmy Huawei je zatím posledním signálem od bezpečnostních služeb, že nás bezpodmínečná podpora Pekingu sune na šikmou plochu a do potenciálního konfliktu s euroatlantickými spojenci. Přichází záhy po velmi veřejných varováních před Huawei od západních zpravodajských agentur, a po výročních zprávách české vojenské a civilní kontrarozvědky, které dodávají postupu NUKIBu obecnější kontext.

Krize zastupitelské demokracie

Na varování NUKIBu bylo pozoruhodné hlavně to, že ho vydali veřejně. Podle serveru Lupa.cz připravoval původně úřad podklady pro jednání vlády o Huawei v režimu utajení, ale ukázalo se, že některým vysokým státním úředníkům chybí bezpečnostní prověrka, takže by případ nemohl být na vládě projednán.

Chybějící prověrky u vysokých českých úředníků vypichuje jako problém i nejnovější výroční zpráva BIS. Ocitáme se tak ve zvláštní situaci, kdy české tajné i méně tajné služby nemohou (snad ani nesmějí) zcela důvěřovat oficiálním adresátům svých tajných i méně tajných zpráv, a situaci řeší tak, že je prostě rovnou zveřejní. De facto tak dávají najevo, že je pro ně veřejnost důvěryhodnější než její politická reprezentace, vzešlá, jak se s oblibou zdůrazňuje, z řádných voleb.

To samozřejmě vyvolává otázky po samé podstatě zastupitelské demokracie. Takové otázky čiší již několik let z výročních zpráv tajných služeb, které opakovaně konstatují, že část naší politické reprezentace se stala nositelem vlivu cizích mocností. Tyto mocnosti jsou již také bez obalu jmenovány: Rusko a Čína.

Potrefená husa na Hradě

Konkrétní nositele vlivu těchto mocností z řad české politické reprezentace zatím zprávy nejmenují. Občas se ale přihlásí sami jako příslovečné potrefené husy. Po nejnovějších výročních zprávách civilní a vojenské kontrarozvědky se hlasitě ohradil prezident Zeman, který ve zjevném rozrušení nazval zpravodajce “čučkaři”.

Uvidíme, zda se instinktivně uchýlí k podobným lidovým moudrům i po varování NUKIBu. (Mohl by jim třeba předhodit, že nikdy nevypátrali legendární “hackery z Alabamy”, kteří prý na jeho počítač zanesli dětskou pornografii.) Rozhodně lze předpokládat, že se mu líbit nebude – prezidentská kancelář má pro Huawei slabost, a také trochu nestandardní smlouvu na dodávky telefonů “zdarma” výměnou za zvýhodněný pronájem reprezentativních prostor na Pražském hradě.

Miloš Zeman má slabost i pro jiné čínské firmy, především pro “vlajkovou loď čínských investic v ČR”, společnost CEFC. Jejího předsedu Jie Ťien-minga jmenoval svým poradcem, jímž zůstává i poté, co v Číně zmizel, nejspíše v osidlech Disciplinární komise ÚV KS Číny, jakési stranické inkvizice. Mezitím proběhl v New Yorku soud s Jie Ťien-mingovým přímým podřízeným Patrickem Ho a usvědčil ho z rozsáhlé mezinárodní korupce vrcholných afrických politiků, na níž se podílel i předseda Jie. Zeman však pro jeho odvolání dále trpělivě vyčkává iluzorního soudu v Číně, který rozhodně nebude nestranný, pokud na něj vůbec kdy dojde.

Prezident a císař (a jeho pekaři)

Miloš Zeman prostě vsadil na lidovou Čínu. Vsadil na ni svůj politický kapitál a historický odkaz, což je jeho věc, ale vsadil na ni také další směřování této země, což už jeho věc není.

Již před pár lety jsem na tomto místě konstatoval, že český prezident se snaží otočit mezinárodní orientaci ČR na východ. Ústava mu takovou roli nepřisuzuje, ale Zeman si zvykl pohybovat se na její hraně. Proto dnes naráží na instituce, jež mají ústavu hájit, jako jsou BIS, Vojenské zpravodajství, NUKIB nebo Senát. Snaží se otočit systém budovaný po roce 1989, a systém se brání. Chybí už jen Ústavní soud.

Zemanovi stoupenci namítnou, že byl zvolen v řádných volbách, dokonce dvakrát. To je pravda, ale nedává mu to právo dělat si co chce. Prezident není císař, a už vůbec ne v parlamentním systému. Voliči mu nedali mandát, aby měnil základní směřování země. O orientaci na východ ve svých volebních kampaních nemluvil, i kdyby ústava nakrásně něco takového připouštěla.

Sám o sobě by také asi těžko co změnil. Pomáhá mu slabost českých vlád a podpora partikulárních komerčních zájmů. Nikoliv náhodou uzavřela PPF v listopadu souběžně s prezidentovou cestou na Šanghajské expo s Huawei dohodu o porozumění při vývoji sítí 5G – tedy přesně toho projektu, před nímž hlasitě a veřejně varují naši (současní) spojenci.

Sinopsis.cz.

30 12 2018 obr1

Martial Raysse. Last Year in Capri. 1962. wikiart.org

publikováno: 31. 12. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


Za Rusy můžou Američani – komunisti o srpnu

Od brutálních masakrů československé bezpečnosti, armády a Lidových milicí na demonstracích ze dne 21. srpna 1969 …

Dějiny klanu Klaus, Zeman a Babiš na čtyři šťouchnutí

Lidi neradi opouští svou ulitu a k věcem veřejným aby je tahal párem volů. Z pohodlnosti, z neurčitých obav. …

Na které pozici ty vlastně stojíš, soudruhu?

Předvečer a den vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa si Ivan Stránský živě vybavuje: „Ten večer …

Praha, srpen 69 jako Hongkong a Moskva 2019?

Vyjádřil jsem se kriticky k násilnému potlačování protestů v Rusku a v Číně. Sesypaly se na mě na …

Klídek! PPF nevstupuje do politiky, ale do fotbalu

Ze zdroje nejpovolanějšího, z úst nejbohatšího spoluobčana (s korporátním sídlem v Holandsku) jsme se s konečnou platností dozvěděli, že …

„Sedm smrtelných hříchů“ prezidenta Zemana

Často slýcháme, a to právě z nedalekých hradních komnat, že nemáme právo protestovat proti zvoleným politikům, včetně …

Fake news v českém tisku?

„Finsko: V zemi šťastných vyhráli nacionalisté Navzdory proslulému kvalitnímu školství a pověsti nejšťastnějších lidí světa, kterými jsou …

Vytuneloval Petrimex. Budeme ho volit zas?

Zásluhou neziskové organizace Kverulant.org o.p.s. mizí billboardy kolem dálnic[1]. S Vojtěchem Razimou (1968), zakladatelem této …