Babiš nabízí v Asii zbraně Penty na počest mučedníka Palacha

Ani diktatura se neobejde bez pohádky.

Název dnešního textu jsem si vypůjčil od klasika sžíravých aforismů, kterým byl bezesporu Gilbert Keith Chesterton. Karel Čapek jej nazval skotačícím filosofem. Jeho moudra jsou platná i dnes v našich reáliích. Je to dáno asi tím, že jsme jako společnost nepoučitelní a necháváme se manipulovat a oklamávat. Přidám na úvod ještě tři myšlenky G. K. Chestertona – „Žádná tyranie by nevznikla, kdyby lidé včas křičeli. Obranou před tyranií je vždycky obrana ještě před neexistující tyranií“, „Despocie je nejsnadnější ze všech vlád, zvláště pro ty, kteří vládnou“ a poslední – „Dekadentní společnost zaměstnává profesionály (skutečné či domnělé – pozn. autora textu), aby za ní bojovali, aby ji bavili, aby se za ní smáli a tančili, a nakonec i aby jí vládli“.

Ty věty jsou platné právě teď, kdy si připomínáme padesáté výročí sebeupálení Jana Palacha a třicet let od Palachova týdne. Jan Palach nám vzkázal, že lhostejnost a zbabělost dokáže nejen omezit svobodu, ale i pohřbít naději.

Není náhoda, že se zrovna v tento čas odebral jeden bývalý komunista, spolupracovník StB a normalizační kariérista raději na druhý konec světa. Bylo by mu zde nyní nemilo. A navíc zrovna v době, kdy v Praze evropští úředníci prověřují jeho dotace, neboť si o něm naprostá většina evropských poslanců myslí, že je podvodník. K disharmonii s Palachovým odkazem přispívá i to, že máme vládu jen díky komunistům a na hradě sedí divná parta v čele s východním emisarem, který dělí společnost na principu třídního boje a otevírá prostor nejtemnějším strunám duší českého národa.

Mluvil jsem včera s jedním významným domácím podnikatelem, který mi sdělil, že si od současné asijské mise Babiše a jeho byznysového doprovodu nemáme moc slibovat. Náš vzájemný obchod se Singapurem či Thajskem je zcela zanedbatelný, a ti, kteří chtěli být přítomni v Indii, tak už tam dávno jsou. Podle něj je smyslem tohoto zájezdu hlavně dohoda Babiše s jeho dlouholetými spojenci, s majiteli Penty. Spojenectví žraloků od Dunaje (hlavních „hrdinů“ spisu Gorila) s nejbohatším Slovákem, toho času českým premiérem, má dlouhé a pevné kořeny. Ve svých byznysových ambicích si nekříží cesty, doplňují se a kooperují spolu velmi úzce. Platí to ve zdravotnictví, developerských záměrech, médiích a v poslední době i v letectví a zbrojařském byznysu.

Někteří bývalí manažeři Penty přešli do Babišova Agrofertu. Bývalý finanční ředitel Penty František Tregler na post investičního ředitele Agrofertu pro německý trh, který je pro Babiše životně důležitý. Další bývalý vysoce postavený manažer Penty Jozef Janov řídí Babišův Hartenberg holding, který vystupuje jako investiční fond a zaměřuje se hlavně na zdravotnictví. Dnes patří do Babišovy uměle stvořené skořápky, jakože svěřeneckého fondu, jako ostatní predátorův byznys. Babiš se s vlivnou Pentou potkával i při podpoře Ficovy politické kariéry, a tato podpora se jim vždy bohatě vyplatila, ale uměli to i s administrativou Mikuláše Dzurindy. Tak jako to Babiš uměl i u nás, a to zejména s ministry Zemanovy vlády.

12. 10. 2018 se Andrej Babiš zúčastnil slavnostní prezentace modelu nového letounu L-39NG, který je nástupcem legendárního cvičného letounu L-39 Albatros. Stalo se tak v areálu Aera Vodochody, společnosti, kterou vlastní skupina Penta. Babiš na akci pózoval pro fotografy se spolumajitelem Penty Markem Dospivou. A nejen to. Babišův ministr obrany sdělil, že si česká armáda koupí první dva vyrobené letouny, jejichž čtyřletý vývoj stál asi jednu miliardu korun. Andrej Babiš přislíbil, že bude za nový letoun lobovat při svých cestách po světě, což právě teď dělá v Singapuru, Thajsku a Indii. Podobně jako lobuje Miloš Zeman v Číně za Kellnerovu PPF.

Posttotalitní oligarchové to mají dobře nastavené. Stát jim otevírá doširoka svou náruč, v Česku i na Slovensku. Babiš nám bude vše prezentovat jako svou oblíbenou pohádku o tom, kterak se obětoval své nové zemi a dělá vše pro blaho jejího lidu. Největší profit, z toho údajného obětování se, má však on sám a jeho spříznění parťáci z velkých korporací, za nimiž stály u zrodu zkušené normalizační „sudičky“. Není nezajímavé, že šéfem bezpečnostní divize zmiňované Penty byl dlouhá léta legendární poslední náčelník StB generál Aloiz Lorenc. Více najdete na www.mapovani.cz.

Můj známý, již zmiňovaný podnikatel, který nepatří do této stáje postnormalizačních oligarchů, mi říkal, že ta současná cesta do Asie je jen nákladný zamlžující cirkus Babišova lobbování pro Pentu. Byznys je byznys. Brambora k bramboře a miliarda bude na dvoře. Babiš bere vše. Prchal to navíc prodá jako další úžasný úspěch svého vůdce, zachránce a spasitele České republiky.

Na závěr ještě jeden Chesterton – „Můžeme si rozmyslet, kam chceme dojít. Nemůžeme však nikdy změnit místo, odkud jsme vyšli.“ Platí to i dnes pro všechny Dospivy, Babiše i jejich stvořitele.

16 1 2019 obr2

Alfred Kubin. The Past (forgotten-swallowed). 1901. wikiart.org

publikováno: 16. 1. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Červená sukýnka pro dámu z první republiky

První víkend léta! Po krátké cestě ven z republiky na lékařský sjezd opět v centru světa. V rámci …

Vyhoření generace Y

Čas je běžec s dlouhým krokem, nikdy pokoj nedá si a od Freudenbergerovy bolestné zkušenosti s prožitkem vyhoření …

Křídla slávy aneb 20 let od smrti JIW

Nemám organizační talent. Smířil jsem se s tím a dovedu s tím vědomím celkem pohodlně žít. Někdy, …

Inspirováno Slovenskem

Ve víru dění a marketingových rejů kolem předběžných závěrů auditu Evropské komise, mapujícího střet zájmů Andreje …

Od hrdinství na milimetry – Čurda z Hlíny

Je poledne 16. června 1942 a Karel Čurda, parašutista skupiny Out Distance, vstupuje do Hlavní úřadovny …

Vyhazov z práce za názor proti funkcionářům

„Můj otec pochází ze Slovenska, moje matka je z Rumunska. Do Čech dorazili se svými rodiči …

O co jde v Hongkongu a proč

V Hongkongu jde o všechno. Pokud extradiční zákon projde, poslední ostrůvek svobody v ČLR bude …

Bohům se nic nestane

Velký den. Přes den jsem nasmlouval brigádníky a sklízeli jsme první víno. Nádhera, vypadá dobře. …