Životodárné obcování

„Bylo nám řečeno: »Bohové jste a synové Nejvyššího všichni«! A my jsme odpověděli: »Psi jsme a prasata.«“

Byla neděle včera. Sleduju televizi Noe, přímý přenos z Panamy, z neporovnatelně nádherného Světového setkání mládeže za přítomnosti papeže Františka. Setkání z mého pohledu naprosto neuvěřitelné, něco, o čem ani vzdáleně si nedovedu představit, že bych toho mohl být přítomen. Jakoby jiná galaxie vztahů, lidství, oslovení. To podstatné. „Vy, mladí, nejste budoucnost lidstva. Jste jeho přítomností,“ praví Svatý Otec. „Teď.“ Jde o zásadní přijetí reality, současnosti. Právě teď. Ústředními slovy jsou slova Matky Boží Archandělu Gabrielu: „Staniž se mi podle slova Tvého.“ Říkají už dnes všude „Ať se mi stane podle Tvého slova,“ ale stále jaksi nejsem schopen přistoupit na některé novější, lapidárnější jazykové vazby, které cítím jako těžkopádné, mimo biblickou poetiku a krásu, která právě tkví v tradici. Neslýchám už o „svatých obcování“, jakkoli je pro mě toto naprosto rozhodující, bylo změněno na „společenství svatých“. Ale společenství nemusí být dynamické jako právě „obcování“, které v dnešních profánních a téměř již nejiných souvislostech je chápáno jako obcování pohlavní.

Proč tak drtivě převládl jazyk profanace a nízkosti nad jazykem krásy a vyššího duchovního vnímání? Jakub Deml píše: „Bylo nám řečeno: »Bohové jste a synové Nejvyššího všichni«! A my jsme odpověděli: »Psi jsme a prasata.«“ Jak něčemu takovému byl dalek jakýkoli televizní záběr na několik set tisíc radujících se lidí v Panamě! Sledoval jsem tuto podívanou – už od Vigilií a pak až po ranní Mši svatou – několik hodin, jako něco doslova životodárného.

Takto jsem také absolvoval návštěvu Svatého otce v jednom zařízení pro péči o osoby postižené virem HIV. Přítomni pracovníci komunity, asistenti, sestry Matky Terezy a další. Třináctiletý chlapec s dlouhým kostěným růžencem kolem krku, zpívající pro papeže Františka jednu z modliteb Církve. Velkým překvapením byl pak v samotném závěru papežovy promluvy přehled aktualit a zpráv o násilných činech, které se ve světě poslední dny přihodily, včetně nejaktuálnějšího teroristického útoku na filipínský kostel v době konání Mše svaté téměř s třemi desítkami obětí.

Na samotný závěr pak reference o teroristickém napadení vojenské akademie v kolumbijské Bogotě. Poté, co Svatý otec pronese přímluvu, aby Bůh pohnul svědomím osob, kteří tyto násilnosti působí, přečte stejně klidným a vyrovnaným hlasem, hlasem zasahujícím hlubokou vnitřní přesvědčivosti, jména všech dvaceti zabitých kadetů a jedné mladé ekvádorské policistky. Všechna tato jména! Jedno vedle druhého, v jejich nádherné latinsko-americké květnatosti křestních jmen. Jméno vedle jména, člověk jediný a jedinečný vedle druhého, stejně jedinečného. Teď, nyní a tady, z úst 266. papeže Církve.

Uši a vítr.

28 1 2019 obr1

Pablo Picasso. First Communion. 1896. wikiart.org

publikováno: 28. 1. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Proč má Slovensko Čaputovou, zatímco Češi Zemana

V tomto roce si připomínáme velká devítková výročí, k nimž kupříkladu patří i 600 let, …

Co znamená být nešťastný a nevědět o tom?

Jednou na jaře, zrovna když se v kraji nedaleko města Cambrai začínaly stromy zelenat, došlo …

Zásadně neříkám, ty jsi blázen a bezbožník

Biblické slovo, které nás dnes chce pozdravit a pocelovat, je zapsáno v Žalmu 14., ve …

Vzkříšený známý neznámý

Velikonoční komentář sestry Wendy Beckettové (1930–2018), Resurrection (Vzkříšení). Ústředním motivem křesťanské víry není, že Ježíš …

Provokace: Brexit vs. czexit

Diskusní klub Provokace časopisu Přítomnost uspořádal 3. 4. 2019 debatu na téma Brexit vs. czexit. …

Rytíř Koudelka – „ten čučkař“

Poslední květnový den loňského roku uveřejnila Přítomnost můj článek o aféře Novičok, jehož podtitul zněl …

Ztrácíme „identitu“ nebo rozum? Hněv, strach a hlavní otázka eurovoleb

Volby do evropského parlamentu budou pro Evropu bezesporu velkou zatěžkávací zkouškou. Velmi hluční a sebevědomí …

Čert a káča

Teorie a podivnosti P. Horákové a T. Halíka. »…projevům soukromého života, jejich příčinám a hybným …