Průvodce HUAWEI pro veřejnost, vládu a Spejbla

Zkušenosti s čínskou společností jako poučení pro našince.

Zprávy jsou plné varování před čínskou firmou Huawei, která u nás prodává elektronické produkty – hlavně mobilní telefony. Pozoruhodné ale je, že nikdo zatím pořádně a jednoduše nevysvětlil vlastně proč.

Jak je známo, Spejbl vede dlouhou kampaň přibližování vztahů mezi námi a Čínou. Dle Spejbla nabízí Čína spoustu možností: můžeme se od ní učit, jak krotit zlobivou společnost; používání čínských produktů v žádném případě nepředstavuje riziko, a to až do takové míry, že Spejbl prohlásil, že si sám koupí mobilní telefon z firmy Huawei.

A nyní fakta:

V Číně jsou všechny firmy, které vyrábějí jakékoliv elektronické produkty, dle zákona povinny spolupracovat se státní vojenskou zpravodajskou službou.  Proto nemohou vyvíjet žádné produkty, které by nebyly v „souladu se strategií Číny“.  Strategie Číny je získat komerční i informační převahu. Koneckonců, taková je ale strategie každé země.

Jenže málokdo dnes zpochybňuje, že Čína ve své technologii využívá tzv. „zadní vrátka“, která vysílají údaje o uživateli bez jeho vědomí a která mohou být aktivována či deaktivována z dálky (Číny) tak, že elektronika přestane do vteřiny fungovat.  Původní takováto zpráva vyšla v listopadu 2016 ve Washington Free Beacon, kde citovali interní bezpečností zprávu z Pentagonu. Ta poukázala na to, že špionážní firma Boyusec zásobuje Huawei softwarem schopným dálkově „zachytit data,“ „ovlivnit funkci“ a „kontrolovat počítačová a telekomunikační zařízení“ [1],[2]. To znamená, že kdykoliv Spejbl spláchne záchod nebo něco řekne Hurvínkovi (mobil nemusí být zapnutý, aby se dal používat k odposlechu), budou to v Číně vědět v té samé chvíli. Je přitom jedno, kde Spejbl zrovna bude (GPS). A pokud bude chtít Čína narušit informační systémy, které regulují distribuci plynu, elektřiny, státní systémy na vyplácení dávek nebo informační systémy, díky kterým fungují nemocnice apod., tak to dokáže pohnutím jednoho prstu. Jedná se o 110 systémů kritické informační infrastruktury, 153 významných informačních systémů a 30 systémů provozovatelů základních služeb, tedy celkem 293 systémů státních i soukromých českých subjektů[3].

Vzorovým a ukutečněným příkladem této čínské strategie je Afrika, kde sídlo Africké unie bylo Číňany předáno 28. 1. 2012 a poté nacpáno technologií Huawei.  Od té doby – den co den – proudila soukromá data této organizace do Číny[4]. V té samé době byl technickým ředitelem Huawei pro region východní a jižní Afriky Radoslaw Kedzia, který dnes vede Huawei ČR a SR[5].  Stejně tak není náhodou, že dnešní ředitelka Huawei Sun Yafang pracovala pro úřad státní komunikační bezpečnosti, než přešla k Huawei[6].

Na základě uvedených faktů, Amerika, Anglie, Japonsko, Norsko, Austrálie, Indie, Nový Zéland, Francie a Deutsche Telekom odmítly spolupráci na budování nejnovějších telekomunikačních sítí s Huawei.

Na základě uvedených faktů vydal před měsícem a půl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB) varování před společností Huawei.

Spejbl na tuhle zprávu reagoval tvrzením, že stanovisko NUKIB ohrožuje naše ekonomické zájmy[7]. Platí pravý opak. Řídit se varováním NUKIB je to hlavní, co nás zachrání od možné katastrofy.

Dnes se vláda za uzavřenými dveřmi zabývala dopisem od Huawei, ve kterém Huawei protestuje proti zmíněnému varování.  Firma dokonce uvažuje o mezinárodní arbitráži, pokud NUKIB varování nezruší. Takto se totiž myslí, jedná a rozhoduje v Číně, v zemi, která má za národní strategii krádež duševního vlastnictví, komerčních nápadů a patentů a která oficiálně podporuje intruzi do soukromých a státních společností jiných zemí.

To jsou tedy základní fakta pro veřejnost, vládu a Spejbla.

8 2 2019 obr1

 

Antoni Tapies. Llibertat. 1988. wikiart.org


[1] O provázanosti Huawei s Čínskou státní vojenskou zpravodajskou službou, odvádění dat z Afriky do Číny a blokování Huawei z tendrů v jiných zemích:  https://neovlivni.cz/huawei/.

[2] O vazbě mezi Boyusec a Huawei a spolupráci obou firem s Ministerstvem státní bezpečnosti Číny; o kariéře a pozici ředitelky Huawei Sun Yafang:

https://freebeacon.com/national-security/pentagon-links-chinese-cyber-security-firm-beijing-spy-service/;

https://www.recordedfuture.com/chinese-mss-behind-apt3/.

[3] O stanovisku NUKIB k Huawei a ovládání informačních systémů v ČR:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/496502-sef-nukib-navratil-varovani-pred-cinskymi-firmami-jsme-vydat-museli.html.

[4] O budování sídla a technologických dodávek pro Africkou Unii a přesun dat přes Huawei do Číny:

https://www.ft.com/content/c26a9214-04f2-11e8-9650-9c0ad2d7c5b5;

https://mg.co.za/article/2018-01-29-how-china-spied-on-the-african-unions-computers.

[5] Kariéra ředitele Huawei v ČR Radoslawa Kedzia:

https://cz.linkedin.com/in/radokedzia

[6] O vazbě mezi Boyusec a Huawei a spolupráci obou firem s Ministerstvem státní bezpečnosti Číny; o kariéře a pozici ředitelky Huawei Sun Yafang:

https://freebeacon.com/national-security/pentagon-links-chinese-cyber-security-firm-beijing-spy-service/;

https://www.recordedfuture.com/chinese-mss-behind-apt3/.

[7] O stanovisku NUKIB k Huawei a ovládání informačních systémů v ČR:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/496502-sef-nukib-navratil-varovani-pred-cinskymi-firmami-jsme-vydat-museli.html.

publikováno: 8. 2. 2019

Martin Jan Stránský

Martin Jan Stránský

vydavatel Přítomnosti / Martin Jan Stránský se narodil v New Yorku, do České republiky se vrátil po revoluci v roce 1989. Přednáší na LF UK a je aktivním primářem. Je také spoluzakladatelem a přednostou Polikliniky na Národní v Praze. Založil a vede Kancelář Ombudsmana pro zdraví. Kromě toho obnovil časopis Přítomnost a je jeho vydavatelem. Martin Jan Stránský pochází z významné české rodiny. Adolf Stránský, jeho praděd, byl ministrem v první československé vládě a také založil Lidové noviny. Děda Jaroslav by ministrem spravedlnosti a školství a vydával Přítomnost. Jeho otec Jan byl poslancem.

NEJNOVĚJŠÍ články


Bohům se nic nestane

Velký den. Přes den jsem nasmlouval brigádníky a sklízeli jsme první víno. Nádhera, vypadá dobře. …

Sebevražda nebo euthanazie jako nejdůležitější otázka

(v polemice s textem Petra Placáka ZDE) Ahoj Petře! Po návratu z Kolumbie mne čekalo příjemné překvapení: …

Reklama na dobrou smrt

Deset argumentů proti euthanasii – polemika nejen s Lubomírem Martínkem. Euthanasie je v nemalé části evropské společnosti …

Záznam krizové porady ANO aneb Dycky Babiš!

AB (Andrej B.): „Čau lidi, tak je fajn, že stě dorazili. Sorry jako, že dnešní …

Zeman se demonstruje

Z Miloše Zemana se v neděli 9. června na rozhlasové stanici Frekvence 1 stal klasifikační teoretik …

Na sítích se rozhoduje o všem

Carole Cadwalladrová dostala Facebook na kolena tím, že dokázala propojení mezi Trumpovým předvolebním bojem a kampaní …

Babiš to dělá dobře – Making Evil

Duo Babiš-Zeman ustojí i půlmilionovou demonstraci, protože kvapící zákonodárci, prozíraví tvůrci prezidentské volby, nezakotvili možnost, …

Chlapi na venkově umírají jinak

Ráno bouchání na dveře. Kouknu na čas – 8 hodin, takže někdo to odnese. Snažím …