Bič na dlužníky spravedlivého tvora ANOa

Zákon ve znění vymahačů pana Nachera.

Rozhodnutí senátorů z konce minulého roku vrátit Poslanecké sněmovně návrh novely insolvenčního zákona s pozměňovacími návrhy mě na pár okamžiků naplnilo nadějí. Po zahájení schůze dolní komory, která veto Senátu přehlasovala, se tato naděje rozplynula a vystřídal ji mimořádně silný dojem absurdity z úrovně zdejšího politického panování.

Nejprve stručný úvod do problematiky. Senátem schválená verze vrátila předkládané novele insolvenčního zákona princip, který pomáhá řešit problém zadlužených domácností, když institut oddlužení zpřístupňuje všem dlužníkům bez ohledu na procento, které jsou schopni ze svého dluhu splatit. Poslanecká verze umožňuje oddlužení těm, kteří za pět let splatí alespoň 30 procent dluhů. Chudší a zbídačenější část dlužníků má smůlu, a pokud na sebe podají insolvenční návrh, budou žít (lepší slovo by bylo přežívat) pět let v obavách, jestli jim soud na základě posouzení upřímné snahy oddlužení milosrdně povolí. Poslanci senátní verzi zamítli (jednotně ji podpořily pouze kluby Pirátů a hnutí STAN) a schválili si svojí „vyváženou“ podobu oddlužovací novely. Právní paskvil z hlavy poslance ANO Patrika Nachera sepsaný pod odborným dohledem vymahačských agentur tak dostává cejch zákona.

Ještě před hlasováním byl o názor požádán šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, jehož rolí je zajišťovat ve Sněmovně většinu pro předlohy Babišova kabinetu. „Pokud bude schválena senátní verze, lidi si budou myslet, že dluhy se nemají platit,“ pravil Faltýnek. Aniž by si to patrně uvědomoval, plynule tak navázal na cyklus demofobních výroků, jakoby jej políbil duch éry Mirka Topolánka. Je přinejmenším zajímavé, že jeden z klíčových mužů hnutí, které se tak rádo ohání lidovou suverenitou, je schopen bez uzardění vyřknout do médií soud o hlouposti lidstva.

Ne, odstranění bariér pro vstup do oddlužení, aby bylo otevřené i seniorům s nízkým důchodem nebo matkám samoživitelkám, opravdu neznamená, že lidi napadne, že mohou přestat platit dluhy. Faltýnkovi to je asi víceméně jedno, protože jediný dluh, který momentálně splácí, má vůči svému šéfovi, na jehož bedrech se tento překabátěný kmotr z ČSSD nechal znovu vynést do nejvyšších pater politiky.

Za pět roků od data platnosti novely mi bude 35 let. Až se tou dobou ukáže, že tato „vyvážená novela“ a „přijatelný kompromis“ je jen pokračováním téže surové nespravedlnosti, jaká panuje dnes, možná už začne vznikat nová solidarita otřesených, lidé vyjádří svůj hněv bezprostředně a cíleně a Faltýnkovi a spol. bude zvonit hrana.

Pokud se Andreji Babišovi nepodaří politický majstrštyk a nevyjedná fúzi s dezorientovanými kádry KSČM, bude pod praporem s heslem „Bude líp!“ pochodovat už jen hrstka rytířů velkokapitálu v čele s Pilným, Stuchlíkem, Juříčkem, Hlavatým a samozřejmě Faltýnkem. Z výchovné metody „cukru a biče“ uplatňované na lidech v sociální politice bude v zájmu jednoduchosti ponechán pouze bič.

18 2 2019 obr2

 

Rene Magritte, Young girl eating a bird (The pleasure), 1927, wikiart.org

publikováno: 18. 2. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


„České dějiny“ putují po ČR

Unikátní výstava „České dějiny“ putuje v těchto prázdninových dnech po velkých městech naší republiky. Historii našeho …

Vzestup a pád národa Komančů

Válka nového druhu Chvíle, jako je tato, uvíznou kavaleristům v paměti: muly s nákladem víří prach, vzduchem …

Jsme před divochy jako chudáci

„Prostota a neotesanost je vhodnou podmínkou, aby se svědectví člověka stalo důvěryhodným. Lidé ducha vybroušeného postřehnou …

Je to blbé drazí krajané, ale ojebali nás

Jak to, že mě nikdo nereprezentuje? Říkáte si to často taky? Příklad první – Gretiny …

Agresivní charisma, Klaus jako děvkař a kompro i na ty druhé

Když se řekne Klaus, Zeman, Babiš, co vás napadne? Líbí se mi, že jste začal …

Nejsme premianti, jsme ostuda?

Otevřená slova, proč se na některou z vrcholných funkcí Evropské unie nepropracoval jediný kandidát východoevropských zemí, …

Přijde Vítězný únor v létě?

Lidová letenská veselice z 23. června odezněla a přinesla uklidnění: je nás přece jen velká síla. Pak …

Mariánský sloup?

Na Staroměstském náměstí chtějí znovu postavit mariánský sloup, zničený 3. listopadu 1918. Prý tak bude napravena …