Sněží! Jsme brána čínské perníkové stezky

Konečně přes nás tečou miliardy.

Miliardové obchody z Číny jsou konečně tu. „Vlajková loď“ čínských investic, firma CEFC, šla sice ke dnu, ale pořád jsou tu čtyři přímé letecké linky s ČLR. Tento týden po nich dorazily dvě zásilky za miliardu korun – tři tuny látky na výrobu drog.

Podle serveru Novinky.cz je látkou zabavenou na ruzyňském letišti methyl-glycidát (PMK glycidát). Čína se stala nejen světovou “výrobnou” běžného průmyslového zboží, ale také syntetických drog a látek na jejich přípravu. A Česko by se mohlo stát vstupní branou na perníkové stezce.

Zásilka zabaveného zboží z Číny nesla oficiální označení celulóza. Až následná prohlídka odhalila, že o papírový polotovar nejde. iRozhlasu[1] to řekla mluvčí pražského celního úřadu Ivana Kurková. Podle ní se nalezená látka používá k výrobě amfetaminů, ke kterým patří například droga zvaná speed nebo pervitin. Ředitel pražského celního úřadu Josef Vachtl uvedl, že Česko zřejmě nebylo cílovou zemí těchto látek.

Zatím jde o první podobný nález. Jak už ale v roce 2014 upozornil Europol[2], na území Evropy fungují drogové gangy, které dovážejí zboží právě z Číny. Jeden z nich policisté odhalili:

Klíčoví hráči této organizované skupiny zajišťovali dodávky PMK glycidátu[3]a APAANu[4] z Číny, a to přes Rumunsko a další země EU, do Nizozemí, kde je [drogoví dealeři] zpracovávali a prodávali.

Vyšetřování přivedlo policii na stopu osmi významných členů zločinecké sítě, která v Evropské unii působila několik let. Úřady v Rumunsku, Rakousku a Nizozemsku zajistily během této operace 600 kg APAANu a 425 kg PMK glycidátu smíchaného s piperonalem. Z takového množství by se dalo vyrobit přibližně 1,5 milionu pilulek MDMA (tzv. extáze) a 400 kg amfetaminu. Na asijské výrobny syntetických drog a jejich polotovarů v minulosti upozorňoval i Úřad pro kriminalitu a drogy OSN / UNODC[5]:

Jedna třetina světové produkce ATS – amfetaminu a polovina metamfetaminu zabavená v roce 2010 pocházela z východní a jihovýchodní Asie. Významné množství ATS je stále nezákonně vyráběno v Číně, Myanmaru a na Filipínách.

Prekurzory Made in China

Na čínské výrobny syntetických drog a prekurzorů, tedy jakýchsi polotovarů – látek, které je ještě třeba chemickou reakcí proměnit na samotné drogy – upozorňují řadu let i média. Několika novinářům se podařilo dostat k čínským zprostředkovatelům nebo samotným majitelům varen. Například novinář Mike Power[6] a jeho tým pronikl k “chemikům” v Chang-čou:

Chystáme operaci, která zdokumentuje, jak funguje výroba a distribuce drog, která začíná v laboratořích na předměstí Šanghaje, vede přes “chemiky” MDMA a drogové dealery v Holandsku, Belgii a Rusku, až hluboko dovnitř serotoninových receptorů v mozku desítek milionů návštěvníků klubů.

Za posledních sedm let se navíc síla těchto “extatických pilulí” zdvojnásobila až ztrojnásobila (podle Evropské zprávy o drogách[7] se mezi lety 2006 a 2016 zvedlo dávkování MDMA v extázi od 100mg/tabletu na 238mg/tabletu). Dnes si podle Powera (mj. autora kniha Drugs 2.0) musíte dát jenom polovinu, pokud si chcete zapamatovat prožitou noc – nebo ji alespoň přežít:

…proč je extáze[8] dnes tak levná, čistá a volně dostupná po celé Británii a zemích EU?

Může za to narůstající výroba a tím i konkurence. V Číně (ale také v Indii[9]) se v současnosti nachází největší laboratoře na světě. Tedy výrobny s největší produkcí těchto prekurzorů pro syntetické drogy. A skvěle funguje i distribuce, jak Powerovi potvrdila čínská dealerka[10], ověřené mají cesty po moři a námořní přístavy v Polsku a dalších evropských zemích. Jak ale dokazuje nedávný český případ, někteří se nebojí hledat ani rychlejší dopravní cesty – letecké linky.

Speedy, speedy do Evropy!

Právě Čína nebo také Indie jsou podle vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti ČR Viktora Mravčíka častým zdrojem nových látek pro výrobu drog, nebo přímo nových drog:

Imitují svou strukturou a účinky nelegální drogy. Jsou to například látky podobné amfetaminům či uměle vytvořené kanabinoidy a opioidy, tedy drogy napodobující látky získávané z konopí a makovic. Na rozdíl třeba od hašiše nebo heroinu ale tyto nové látky často ještě nejsou na seznamech zakázaných látek, čehož překupníci využívají k obcházení protidrogových zákonů.

Postupně se však podle Mravčíka i tyto chemikálie dostávají pod mezinárodní a národní kontrolu. Amfetamin, slangově známý jako speed, patří k podobnému typu syntetických drog jako metamfetamin, pro který se v Česku užívá název pervitin. Amfetamin se ale na tuzemském trhu kvůli dominantnímu postavení pervitinu příliš neobjevuje. V jiných evropských zemích je naproti tomu amfetamin druhou nejpopulárnější drogou po marihuaně a představuje jednu z nejproblematičtějších syntetických drog.

Informace Powera potvrzují i novináři Guardianu[11], kteří objevili špinavou laboratoř na okraji Šanghaje. Tam zase údajně umějí vyrobit vše, především alternativy pro již zakázané látky na výrobu drog, aby tak obešli úřady:

A stále více jich zaplavuje každoročně trh: od roku 2009 se podle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) zvýšil počet druhů a dostupnost těchto drog. Hovoří se o „bezprecedentním nárůstu“. Nové látky se stále objevují jak v Evropě tak i v USA. Agentury pro kontrolu drog už kategorizovaly více jak 400 druhů těchto látek.

Opiátová krize v USA

Nebezpečnou (nejen) čínskou produkcí jsou také tzv. nové psychoaktivní látky (NPS), často prodávané jako “legální drogy” nebo “koupelové soli”. To se týká nejen USA, ale i Evropy. EMCDDA v roce 2017 identifikovala na 670 nových druhů[12] psychotropních látek, které nepodléhají mezinárodní drogové kontrole. Na obalech sice často bývá, že neslouží k lidské spotřebě, ale jsou běžně dostupné, a člověku mohou být až smrtelně nebezpečné.

Tento měsíc [květen 2015, pozn. redakce] vydaly státy New York, Mississippi a Alabama po dramatickém nárůstu předávkování NPS zdravotní varování. Arizona, Florida, New Jersey a Texas ale hlásí obdobný nárůst. V okrese Tuscaloosa v Alabamě dokonce jedna osoba na předávkování syntetickou drogou známou pod názvem “spice” zemřela a dvacet dalších hospitalizovali. Policie vyhlásila v oblasti bezpečnostní ohrožení.

Úplně největším americkým drogovým problémem jsou ale opiáty. Donald Trump kvůli tomu dokonce v roce 2017 vyhlásil celostátní zdravotní krizi[13]. Ta začala již v devadesátých letech díky snadnému přístupu k silným lékům proti bolesti na recept. Už v roce 2010 měly tyto drogy na svědomí více smrtí než dopravní nehody, kokain a heroin dohromady[14]. A před třemi lety přišla novinka – silné syntetické opiáty jako fentanyl nebo karfentanil. V roce 2016 stály za třetinou všech smrtí z předávkování – tedy 19413 lidí[15] (podle jiných dat dokonce 28466[16]).

“China girls” (fentanyl) se hrnou do světa…

Většina těchto syntetických drog, především fentanyl, je známa mezi uživateli pod přezdívkou China girl či China White, a to proto, že pocházejí většinou z Číny[17]. Proti této hrozbě se nově postavil senátor Charles Schumer, a prosazuje tzv. Zákon o zákazu fentanylu[18]:

Nejvýše postavený demokrat v Senátu představil zákon, podle kterého je za (současný stav) „odpovědná Čína“ a sankcionuje laboratoře a další obchodníky, kteří exportují fentanyl do Spojených států.

Návrh zákona, který senátor Schumer představil, pravděpodobně přispěje k dalšímu napětí mezi USA a Čínou, a ovlivní i právě probíhající jednání mezi ministry obchodu obou zemí[19] v Pekingu.

Sinopsis.cz.

24 2 2019 obr2

Edvard Munch, Snow Falling in the Lane, 1906, wikiart.org


[1] https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/drogy-letadlo-cina-celnici_1902121721_pj#_blank

[2] https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/synthetic-drug-precursor-trafficking-network-broken#_blank

[3] http://www.emcdda.europa.eu/attachements.cfm/att_239505_CS_TDAT15001CSN.pdf#_blank

[4] https://nl.wikipedia.org/wiki/APAAN#_blank

[5] https://www.unodc.org/documents/scientific/Global_SMART_Update_7_web.pdf#_blank

[6] https://mixmag.net/feature/we-went-undercover-in-a-chinese-mdma-factory#_blank

[7] http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/8585/20181816_TDAT18001CSN_PDF.pdf#_blank

[8] https://www.extc.cz/extaze—mdma-.html#_blank

[9] https://zpravy.aktualne.cz/domaci/celnici-zadrzeli-v-letadlech-z-ciny-tri-tuny-latky-na-vyrobu/r~b788256c2ee211e99d3cac1f6b220ee8/?redirected=1550165670#_blank

[10] https://mixmag.net/feature/we-went-undercover-in-a-chinese-mdma-factory#_blank

[11] https://www.theguardian.com/society/2015/may/01/chinese-labs-legal-highs-west-drugs#_blank

[12] http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/8585/20181816_TDAT18001CSN_PDF.pdf#_blank

[13] https://www.vox.com/policy-and-politics/2017/10/26/16552168/trump-opioid-epidemic-emergency#_blank

[14] https://www.rehabspot.com/opioids/opioid-epidemic/#_blank

[15] https://www.rehabspot.com/opioids/opioid-epidemic/#_blank

[16] https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db294.htm#_blank

[17] https://www.vox.com/science-and-health/2017/5/8/15454832/fentanyl-carfentanil-opioid-epidemic#_blank

[18] https://www.pbs.org/newshour/nation/schumer-announces-fentanyl-sanctions-bill-before-china-talks#_blank

[19] https://www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/2186093/us-steven-mnuchin-upbeat-beijing-trade-talks-liu-he-after#_blank

publikováno: 24. 2. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


V režii československých oligarchů – dokonáno

V Česku žijeme v oligarchickém systému. Píše o tom ve svém čerstvém zásadním textu Jan Jandourek. Má pravdu …

Kultura zas jako rukojmí

Pražský primátor Hřib si ze „sesterské smlouvy“ s Pekingem přeje odstranit bod o souhlasu Prahy s politikou jedné …

Justice není spravedlnost

Na podobu zákonů má vliv především momentálně vládnoucí moc, idea, s jejíž pomocí svou vládu legitimuje, …

Výstavka úspěchů národního… „chozjajstva“

Tak jsem včera zase slyšel, že Babiš je úspěšný premiér. Dokonce nejlepší za posledních 20 …

Venkov jsme nepotřebovali, tak je skoro po něm

Odborník na zemědělství, František Havlát, říká, že stojíme na prahu změny, která by pro naši …

Helikoptérová aféra

Je obecně známo, že dostat se za oponu, od roku 1946 zvanou železná, bylo velmi …

Žádné „dobro“ neomlouvá zlo

Dumat nad vztahem dobra a zla je dosti ošidné, neboť se svým způsobem jedná o individuální, intimní …

Sami si diagnostikujte arogantního blbce, aneb o hybris a Nemesis

Nedělej ty vánočky tak kolosální, aby se ti nerozpadly vlastní mocností, prý říkávala Werichova babička …