Poznámky z cely: Podmínky jako ve středověku

Když čtu občas v novinách o českých věznicích 21. století, o tom, co všechno se vylepšuje a modernizuje, tak se musím jen smutně pousmát. Čtenáři jistě často kroutí hlavou, proč tolik zlepšovat podmínky zločincům, proč nedat peníze potřebnějším?

Realita je hodně jiná. České věznice mají s 21. stoletím společné jen to datum v kalendáři. Jinak to je – bez přehánění – středověk. Pokud se někdy říká, že podle úrovně vězeňství se pozná úroveň společnosti, tak potom na tom jsme opravdu ještě bídně.

Z vlastní neblahé zkušenosti vám uvedu několik konkrétních příkladů.

Přeplněnost věznic je známá. Těžko ale představitelná bez osobní zkušenosti. Podle zákona má vězeň nárok na minimálně 4 m2, zdůrazňuji minimálně. Ve skutečnosti je běžné, že vychází na osobu pouhé tři metry a navíc je většinou v cele šest a více odsouzených. Aby toho nebylo málo, tak nejsou vězni rozmisťováni na cely podle druhu trestné činnosti. To znamená, že vedle sebe je třeba vrah či sexuální deviant, narkoman a zlodějíček, daňový podvodník a třeba chlapík, co jezdil bez řidičáku. Musím přiznat, že třeba moje první noc vedle vraha byla zvláštní. Je velký rozdíl, když ho vidíte spoutaného v televizi a najednou leží na vedlejší posteli. Ale to jsem odbočil.

Sprchu vám pouští pouze dvakrát za týden na necelou hodinu. A to se pod třemi sprchami musí stihnout umýt několik desítek lidí. Slabší jedinci tak nemají skoro šanci. Mimo sprchování teče z kohoutku jen ledová voda. Za oblečení máte povolené jedno tričko na týden. Když jsou horka, tak je to opravdu voňavé. Myslím, že i odsouzený je člověk a měl by mít v civilizované společnosti možnost umýt se aspoň jednou za den a převléci si čisté tričko. A mohl bych uvádět další příklady.

Když vám rodina pošle na přilepšenou nějakou korunu, tak vám automaticky půlku vezmou na úhradu nákladů výkonu trestu či vaše dluhy (o této „polovině“ někdy příště, také zajímavé). Za druhou polovinu si můžete nakoupit v kantýně. V kantýně, kde se často prodává zboží těsně před koncem lhůty spotřeby, ale hlavně, kde jsou ceny o 100 procent a více vyšší než v běžných obchodech. Je potřeba i takto trestat odsouzené a jejich rodiny? Kdo na tom vydělává? Asi ten soukromník s výhodnou nájemní smlouvou od věznice…

Když už jsme se dotkli tématu peněz. Vězni, co chodí do práce, dostanou za měsíc pro svoji potřebu jen několik stovek, na úhradu dluhů trošku více… Částky uváděné v médiích žádný vězeň nikdy neviděl. Z té almužny má splácet dluhy? Ušetřit si na nový začátek po propuštění? Kdo na práci vězňů vydělává, znovu se ptám? Někdo určitě.

Dnešní glosu ukončím poslední poznámkou. To, že je u nás skoro největší recidiva vězňů v Evropské unii, není určitě tím, že tady žijí horší a nenapravitelnější lidé. To je evidentně chyba systému. To je problém našeho trestního práva a našeho vězeňství. Stát nedělá nic pro to, aby se lidé po ukončení výkonu trestu měli šanci vrátit do normálního života společnosti. Naopak.

Jméno a příjmení autora změnila redakce.

publikováno: 29. 4. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Jsme před divochy jako chudáci

„Prostota a neotesanost je vhodnou podmínkou, aby se svědectví člověka stalo důvěryhodným. Lidé ducha vybroušeného postřehnou …

Je to blbé drazí krajané, ale ojebali nás

Jak to, že mě nikdo nereprezentuje? Říkáte si to často taky? Příklad první – Gretiny …

Agresivní charisma, Klaus jako děvkař a kompro i na ty druhé

Když se řekne Klaus, Zeman, Babiš, co vás napadne? Líbí se mi, že jste začal …

Nejsme premianti, jsme ostuda?

Otevřená slova, proč se na některou z vrcholných funkcí Evropské unie nepropracoval jediný kandidát východoevropských zemí, …

Přijde Vítězný únor v létě?

Lidová letenská veselice z 23. června odezněla a přinesla uklidnění: je nás přece jen velká síla. Pak …

Mariánský sloup?

Na Staroměstském náměstí chtějí znovu postavit mariánský sloup, zničený 3. listopadu 1918. Prý tak bude napravena …

Neviditelný sloup

Dlouhé prapory visí dolů, domy jako kamenné jazyky se zdvihají vzhůru, rozstříhány ulicemi, a nad šedým, …

Nečekejme charismatika, ale „prací drobnou“ napravujme řád

V neděli 23. 6. 2019 mne potěšilo 283 tisíc demonstrujících na Letné. A ještě více mne …