Poznámky z cely: Podmínky jako ve středověku

Když čtu občas v novinách o českých věznicích 21. století, o tom, co všechno se vylepšuje a modernizuje, tak se musím jen smutně pousmát. Čtenáři jistě často kroutí hlavou, proč tolik zlepšovat podmínky zločincům, proč nedat peníze potřebnějším?

Realita je hodně jiná. České věznice mají s 21. stoletím společné jen to datum v kalendáři. Jinak to je – bez přehánění – středověk. Pokud se někdy říká, že podle úrovně vězeňství se pozná úroveň společnosti, tak potom na tom jsme opravdu ještě bídně.

Z vlastní neblahé zkušenosti vám uvedu několik konkrétních příkladů.

Přeplněnost věznic je známá. Těžko ale představitelná bez osobní zkušenosti. Podle zákona má vězeň nárok na minimálně 4 m2, zdůrazňuji minimálně. Ve skutečnosti je běžné, že vychází na osobu pouhé tři metry a navíc je většinou v cele šest a více odsouzených. Aby toho nebylo málo, tak nejsou vězni rozmisťováni na cely podle druhu trestné činnosti. To znamená, že vedle sebe je třeba vrah či sexuální deviant, narkoman a zlodějíček, daňový podvodník a třeba chlapík, co jezdil bez řidičáku. Musím přiznat, že třeba moje první noc vedle vraha byla zvláštní. Je velký rozdíl, když ho vidíte spoutaného v televizi a najednou leží na vedlejší posteli. Ale to jsem odbočil.

Sprchu vám pouští pouze dvakrát za týden na necelou hodinu. A to se pod třemi sprchami musí stihnout umýt několik desítek lidí. Slabší jedinci tak nemají skoro šanci. Mimo sprchování teče z kohoutku jen ledová voda. Za oblečení máte povolené jedno tričko na týden. Když jsou horka, tak je to opravdu voňavé. Myslím, že i odsouzený je člověk a měl by mít v civilizované společnosti možnost umýt se aspoň jednou za den a převléci si čisté tričko. A mohl bych uvádět další příklady.

Když vám rodina pošle na přilepšenou nějakou korunu, tak vám automaticky půlku vezmou na úhradu nákladů výkonu trestu či vaše dluhy (o této „polovině“ někdy příště, také zajímavé). Za druhou polovinu si můžete nakoupit v kantýně. V kantýně, kde se často prodává zboží těsně před koncem lhůty spotřeby, ale hlavně, kde jsou ceny o 100 procent a více vyšší než v běžných obchodech. Je potřeba i takto trestat odsouzené a jejich rodiny? Kdo na tom vydělává? Asi ten soukromník s výhodnou nájemní smlouvou od věznice…

Když už jsme se dotkli tématu peněz. Vězni, co chodí do práce, dostanou za měsíc pro svoji potřebu jen několik stovek, na úhradu dluhů trošku více… Částky uváděné v médiích žádný vězeň nikdy neviděl. Z té almužny má splácet dluhy? Ušetřit si na nový začátek po propuštění? Kdo na práci vězňů vydělává, znovu se ptám? Někdo určitě.

Dnešní glosu ukončím poslední poznámkou. To, že je u nás skoro největší recidiva vězňů v Evropské unii, není určitě tím, že tady žijí horší a nenapravitelnější lidé. To je evidentně chyba systému. To je problém našeho trestního práva a našeho vězeňství. Stát nedělá nic pro to, aby se lidé po ukončení výkonu trestu měli šanci vrátit do normálního života společnosti. Naopak.

Jméno a příjmení autora změnila redakce.

publikováno: 29. 4. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Kardinální koniny Dominika Duky

Na svatého Jana Nepomuckého, patrona země české, kardinál Dominik Duka žehnal koním na hradním náměstí, …

Co stojí před námi?

Zakladatelé americké republikánské tradice shrnuli definici tyranie slovy: „Je to stav, kdy na sebe jedinec …

Plešatá mánička a sametový podzemí

V létě 1987 odjížděl z Prahy zájezd do Rakouska. V autobuse seděl i sedmadvacetiletý tajně vysvěcený řeholník …

Temné charisma Andyho veksláka

Babišův mýtus nezrodila jen souhra náhodně poskládaných souvislostí, ani zjevné chyby a omyly předchozích vlád, ani …

Je ptactvu do zpěvu?

Květnové sobotní ráno nepatřilo v Rakovníku mezi slunečná jitra, ve výchozím místě 23. rakovnické procházky zasvěcené …

Jak fandí náš pan prezident? Zas 3:0 pro jeho „sbornou“

Rozhovor, který český prezident Miloš Zeman poskytl České tiskové kanceláři při příležitosti dvacátého výročí vstupu …

K Rusku – ano, či ne? Čtěte Havlíčka

Nezbytnou součástí vzpomínání na velikány národních dějin bývá sáhodlouhé zmiňování aktuálnosti myšlenek dotyčného. Někdy to …

Evropské občanství a sdílený dějepis

Máme európske pasy – rovnakých rozmerov a rovnakej farby, v celom Schengenskom priestore sa pohybujeme ako …