Zeman se demonstruje

Z Miloše Zemana se v neděli 9. června na rozhlasové stanici Frekvence 1 stal klasifikační teoretik významnosti a nevýznamnosti celonárodních demonstrací. Prý jedinou úspěšnou, která měla smysl a výsledek, byla Letná v roce 1989, na které sám byl. Demonstrace jiné, včetně oněch současných proti Babišovi, prý žádný význam neměly a nemají.

Obávám se, že Zeman aktuálně nedoceňuje mj. význam demonstrací proběhlých v době tzv. televizní krize na přelomu let 2000 a 2001, kdy na Václavském náměstí byl podobný počet lidí jako je dnes. Podařilo se mj. tehdy zabránit politikům v tom, aby se nadále pokoušeli prostřednictvím televizních rad a dosazování ředitelů a vedoucích zpravodajství manipulovat s veřejnoprávním vysíláním. O celé události se dodnes v českých médiích trapně mlčí. Vracet se k ní nemá zájem ani samotná Česká televize.

Jako příklad neúspěšné demonstrace prezident uvedl události okolo výzvy „Děkujeme, odejděte!“ z roku 1999, která rovněž vyvolala občanské protesty proti politickému establishmentu; petici během prvního měsíce podepsalo na 170 000 lidí. Zeman prý tenkrát odpověděl „Děkuji, neodejdu“ a tím to celé skončilo. Zřejmě si to dnes už nepamatuje, ale odpověděl tenkrát jako premiér sociálnědemokratické vlády něco jiného: to, že z politiky odejde v roce 2002 (po volbách, v nichž už sociální demokracii jako její předseda nepovede). Stranu v příslušných volbách již skutečně nevedl, ale o slibu o odchodu z politiky nejlépe svědčí Zemanovy prezidentské kandidatury z let 2003, 2013 a 2018.

Na závěr stojí za to připomenout, jak na Zemana na Letné vzpomíná Václav Havel: „Tehdy chtělo k davům promluvit velké množství lidí a my jsme věděli, že by to dopadlo velmi špatně, kdyby to mělo trvat moc dlouho. Provokatéři byli připraveni, začala se objevovat hesla, která mohla vyvolat policejní zákrok, vznášelo se nebezpečí davové psychózy. A tak jsme, ač neradi, většinu těch, kteří chtěli promluvit, od toho odrazovali nebo jim v tom přímo zabraňovali. Zeman všechny odstrčil, nikoho se na nic neptal, přistoupil k mikrofonu a přečetl svůj projev.“ (Prosím stručně, 2006, s. 151)

Možná, že letenská demonstrace je zvlášť významná právě proto, že na ní promluvil i sám Miloš Zeman. A že ty ostatní významné nejsou, jelikož byly vlastně proti němu.

publikováno: 13. 6. 2019

Jan Dlask

Jan Dlask

/ Narozen v roce 1973 v Pardubicích. Vystudoval finštinu a švédštinu v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde vyučuje především finskou literaturu. Její překlady do češtiny recenzuje v kulturních tiskovinách (Tvar, iLiteratura.cz). Je autorem sociologických dějin švédskojazyčné literatury ve Finsku, vydaných v nakladatelství Pavel Mervart. Příležitostně také sleduje společenskou a politickou situaci ve Finsku i ve Švédsku -- ale nejenom tam: hledá momenty, ve kterých by severské zkušenosti mohly být inspirativními i pro středoevropský prostor.

NEJNOVĚJŠÍ články


Na které pozici ty vlastně stojíš, soudruhu?

Předvečer a den vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa si Ivan Stránský živě vybavuje: „Ten večer …

Praha, srpen 69 jako Hongkong a Moskva 2019?

Vyjádřil jsem se kriticky k násilnému potlačování protestů v Rusku a v Číně. Sesypaly se na mě na …

Klídek! PPF nevstupuje do politiky, ale do fotbalu

Ze zdroje nejpovolanějšího, z úst nejbohatšího spoluobčana (s korporátním sídlem v Holandsku) jsme se s konečnou platností dozvěděli, že …

„Sedm smrtelných hříchů“ prezidenta Zemana

Často slýcháme, a to právě z nedalekých hradních komnat, že nemáme právo protestovat proti zvoleným politikům, včetně …

Fake news v českém tisku?

„Finsko: V zemi šťastných vyhráli nacionalisté Navzdory proslulému kvalitnímu školství a pověsti nejšťastnějších lidí světa, kterými jsou …

Vytuneloval Petrimex. Budeme ho volit zas?

Zásluhou neziskové organizace Kverulant.org o.p.s. mizí billboardy kolem dálnic[1]. S Vojtěchem Razimou (1968), zakladatelem této …

Mrtvý hraboš a vydojený venkov

Rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebnímu ústavu zemědělského, který spadá přímo pod ministerstvo zemědělství, likvidovat přemnožené hraboše …

Co je být katolíkem a co je underground

Máš blízko k undergroundu, vícekrát jsi zmínil, jak silně tě ovlivnil Ivan Martin Jirous a Pavel Zajíček, …