Zeman se demonstruje

Z Miloše Zemana se v neděli 9. června na rozhlasové stanici Frekvence 1 stal klasifikační teoretik významnosti a nevýznamnosti celonárodních demonstrací. Prý jedinou úspěšnou, která měla smysl a výsledek, byla Letná v roce 1989, na které sám byl. Demonstrace jiné, včetně oněch současných proti Babišovi, prý žádný význam neměly a nemají.

Obávám se, že Zeman aktuálně nedoceňuje mj. význam demonstrací proběhlých v době tzv. televizní krize na přelomu let 2000 a 2001, kdy na Václavském náměstí byl podobný počet lidí jako je dnes. Podařilo se mj. tehdy zabránit politikům v tom, aby se nadále pokoušeli prostřednictvím televizních rad a dosazování ředitelů a vedoucích zpravodajství manipulovat s veřejnoprávním vysíláním. O celé události se dodnes v českých médiích trapně mlčí. Vracet se k ní nemá zájem ani samotná Česká televize.

Jako příklad neúspěšné demonstrace prezident uvedl události okolo výzvy „Děkujeme, odejděte!“ z roku 1999, která rovněž vyvolala občanské protesty proti politickému establishmentu; petici během prvního měsíce podepsalo na 170 000 lidí. Zeman prý tenkrát odpověděl „Děkuji, neodejdu“ a tím to celé skončilo. Zřejmě si to dnes už nepamatuje, ale odpověděl tenkrát jako premiér sociálnědemokratické vlády něco jiného: to, že z politiky odejde v roce 2002 (po volbách, v nichž už sociální demokracii jako její předseda nepovede). Stranu v příslušných volbách již skutečně nevedl, ale o slibu o odchodu z politiky nejlépe svědčí Zemanovy prezidentské kandidatury z let 2003, 2013 a 2018.

Na závěr stojí za to připomenout, jak na Zemana na Letné vzpomíná Václav Havel: „Tehdy chtělo k davům promluvit velké množství lidí a my jsme věděli, že by to dopadlo velmi špatně, kdyby to mělo trvat moc dlouho. Provokatéři byli připraveni, začala se objevovat hesla, která mohla vyvolat policejní zákrok, vznášelo se nebezpečí davové psychózy. A tak jsme, ač neradi, většinu těch, kteří chtěli promluvit, od toho odrazovali nebo jim v tom přímo zabraňovali. Zeman všechny odstrčil, nikoho se na nic neptal, přistoupil k mikrofonu a přečetl svůj projev.“ (Prosím stručně, 2006, s. 151)

Možná, že letenská demonstrace je zvlášť významná právě proto, že na ní promluvil i sám Miloš Zeman. A že ty ostatní významné nejsou, jelikož byly vlastně proti němu.

publikováno: 13. 6. 2019

Jan Dlask

Jan Dlask

/ Narozen v roce 1973 v Pardubicích. Vystudoval finštinu a švédštinu v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde vyučuje především finskou literaturu. Její překlady do češtiny recenzuje v kulturních tiskovinách (Tvar, iLiteratura.cz). Je autorem sociologických dějin švédskojazyčné literatury ve Finsku, vydaných v nakladatelství Pavel Mervart. Příležitostně také sleduje společenskou a politickou situaci ve Finsku i ve Švédsku -- ale nejenom tam: hledá momenty, ve kterých by severské zkušenosti mohly být inspirativními i pro středoevropský prostor.

NEJNOVĚJŠÍ články


Bohům se nic nestane

Velký den. Přes den jsem nasmlouval brigádníky a sklízeli jsme první víno. Nádhera, vypadá dobře. …

Sebevražda nebo euthanazie jako nejdůležitější otázka

(v polemice s textem Petra Placáka ZDE) Ahoj Petře! Po návratu z Kolumbie mne čekalo příjemné překvapení: …

Reklama na dobrou smrt

Deset argumentů proti euthanasii – polemika nejen s Lubomírem Martínkem. Euthanasie je v nemalé části evropské společnosti …

Záznam krizové porady ANO aneb Dycky Babiš!

AB (Andrej B.): „Čau lidi, tak je fajn, že stě dorazili. Sorry jako, že dnešní …

Zeman se demonstruje

Z Miloše Zemana se v neděli 9. června na rozhlasové stanici Frekvence 1 stal klasifikační teoretik …

Na sítích se rozhoduje o všem

Carole Cadwalladrová dostala Facebook na kolena tím, že dokázala propojení mezi Trumpovým předvolebním bojem a kampaní …

Babiš to dělá dobře – Making Evil

Duo Babiš-Zeman ustojí i půlmilionovou demonstraci, protože kvapící zákonodárci, prozíraví tvůrci prezidentské volby, nezakotvili možnost, …

Chlapi na venkově umírají jinak

Ráno bouchání na dveře. Kouknu na čas – 8 hodin, takže někdo to odnese. Snažím …