Zeman se demonstruje

Z Miloše Zemana se v neděli 9. června na rozhlasové stanici Frekvence 1 stal klasifikační teoretik významnosti a nevýznamnosti celonárodních demonstrací. Prý jedinou úspěšnou, která měla smysl a výsledek, byla Letná v roce 1989, na které sám byl. Demonstrace jiné, včetně oněch současných proti Babišovi, prý žádný význam neměly a nemají.

Obávám se, že Zeman aktuálně nedoceňuje mj. význam demonstrací proběhlých v době tzv. televizní krize na přelomu let 2000 a 2001, kdy na Václavském náměstí byl podobný počet lidí jako je dnes. Podařilo se mj. tehdy zabránit politikům v tom, aby se nadále pokoušeli prostřednictvím televizních rad a dosazování ředitelů a vedoucích zpravodajství manipulovat s veřejnoprávním vysíláním. O celé události se dodnes v českých médiích trapně mlčí. Vracet se k ní nemá zájem ani samotná Česká televize.

Jako příklad neúspěšné demonstrace prezident uvedl události okolo výzvy „Děkujeme, odejděte!“ z roku 1999, která rovněž vyvolala občanské protesty proti politickému establishmentu; petici během prvního měsíce podepsalo na 170 000 lidí. Zeman prý tenkrát odpověděl „Děkuji, neodejdu“ a tím to celé skončilo. Zřejmě si to dnes už nepamatuje, ale odpověděl tenkrát jako premiér sociálnědemokratické vlády něco jiného: to, že z politiky odejde v roce 2002 (po volbách, v nichž už sociální demokracii jako její předseda nepovede). Stranu v příslušných volbách již skutečně nevedl, ale o slibu o odchodu z politiky nejlépe svědčí Zemanovy prezidentské kandidatury z let 2003, 2013 a 2018.

Na závěr stojí za to připomenout, jak na Zemana na Letné vzpomíná Václav Havel: „Tehdy chtělo k davům promluvit velké množství lidí a my jsme věděli, že by to dopadlo velmi špatně, kdyby to mělo trvat moc dlouho. Provokatéři byli připraveni, začala se objevovat hesla, která mohla vyvolat policejní zákrok, vznášelo se nebezpečí davové psychózy. A tak jsme, ač neradi, většinu těch, kteří chtěli promluvit, od toho odrazovali nebo jim v tom přímo zabraňovali. Zeman všechny odstrčil, nikoho se na nic neptal, přistoupil k mikrofonu a přečetl svůj projev.“ (Prosím stručně, 2006, s. 151)

Možná, že letenská demonstrace je zvlášť významná právě proto, že na ní promluvil i sám Miloš Zeman. A že ty ostatní významné nejsou, jelikož byly vlastně proti němu.

publikováno: 13. 6. 2019

Jan Dlask

Jan Dlask

/ Narozen v roce 1973 v Pardubicích. Vystudoval finštinu a švédštinu v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde vyučuje především finskou literaturu. Její překlady do češtiny recenzuje v kulturních tiskovinách (Tvar, iLiteratura.cz). Je autorem sociologických dějin švédskojazyčné literatury ve Finsku, vydaných v nakladatelství Pavel Mervart. Příležitostně také sleduje společenskou a politickou situaci ve Finsku i ve Švédsku -- ale nejenom tam: hledá momenty, ve kterých by severské zkušenosti mohly být inspirativními i pro středoevropský prostor.

NEJNOVĚJŠÍ články


Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena …

K výročí náletu na Drážďany

Na základě osobní zkušenosti si myslím, že každý z nás zažije ve svém obyčejném a …

Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si …

Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …

Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek …

Neexistující imigranti II.

Muslimská společenská bublina Multikulturalismus je ve své esenci antievropská forma civilizace. Samuel Huntington Úvod Toto …

Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty. Velký a …

Zapřeš tradici a zaměníš směr cesty

V pátek 7. 2. 2020 uplynulo 75 let od popravy hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského: původem šlechtice, smýšlením …