Nejsme premianti, jsme ostuda?

Otevřená slova, proč se na některou z vrcholných funkcí Evropské unie nepropracoval jediný kandidát východoevropských zemí, sotva mohou na Západě zaznít. Kvůli politické korektnosti ne.

A tak se o ně před několika dny postaral ljubljanský týdeník Mladina. Předeslal, že ani Slovinsko si v současné době nezasluhuje evropský respekt. A položil si řečnickou otázku, proč. Její odpověď pak vztáhnul na všechny východoevropské země. Pro Unii jsou velkým zklamáním. Za všechna ta léta, pomalu počínaje vstupem do ní, se projevují jako „nezralé, fašistoidní, nacionalistické, nelítostné a nedemokratické“.

Je třeba poctivě přiznat, že první kamínek toho, co se na evropské voliče v souvislosti s obsazováním evropských vrcholných míst řítí, uvolnil francouzský prezident Macron. Zpochybnil legitimitu Manfreda Webera, kandidáta Evropských lidovců, vítězů voleb, na předsedu Evropské komise.

Druzí sociální demokraté pak ke své škodě, jak se později ukázalo, nezaujali jednoznačné stanovisko k Macronově neúctě vůči vůli evropských voličů, v patrné naději, že Evropská rada parlamentu nakonec na funkci předsedy Komise navrhne jejich kandidáta Franse Timmermanse.

Nestalo se. Díky Polákům a Maďarům. Timmermans se jim zajídal už řadu let jako člen komise svými nekompromisními postoji k jejich ostentativní demontáži právního státu a svobody slova.

Rakouský sociálně demokratický europoslanec Andreas Schieder pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk označil argumenty maďarského premiéra Orbána, jimiž sestřeloval Timmermanse, za šílené.

Podle něho měl Orbán Timmermansovi mít za zlé, že se až příliš přehnaně staví za evropské hodnoty. Povedl se mu tak záviděníhodný eufemismus, jímž obešel nutnost přiznat, že nezávislost soudů a svoboda slova u něho doma dostávají na frak.

Rozzloben není jen zmíněný sociální demokrat, ale celá jeho parlamentní frakce.

Hodlá to proto Evropské radě při volbě předsedy komise osladit pěkně po topolánkovsku. Pro její kompromisní kandidátku Ursulu von der Leyenová jednoduše ruku nezvedne. Parlament Radě musí ukázat zuby.

Nevůle přijmout kompromis v osobě německé ministryně obrany není ani tak zdůvodňována její nezpůsobilostí. Naopak mnozí sociální demokraté uznávají, že se vyzná v mezinárodních vztazích. Že jako málokdo stojí o vznik evropských ozbrojených sil. A evropskou integraci že by nejraději dotáhla až do fáze Spojených států evropských. Ruku ale nezvednou. Její kandidatura nevzešla z vůle voličů, pouze z vůle evropského zákulisí.

Má-li Viktor Orbán pocit, že to Evropě s Timmermansem nandal, že je vítězem, mýlí se a nakonec spláče nad výdělkem. Ursula von der Leyenová, vyhraje-li, bude v otázce evropských hodnot nejméně tak tvrdá, jako byl Timmermans.

Názory a argumenty.

 

publikováno: 15. 7. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Praha, srpen 69 jako Hongkong a Moskva 2019?

Vyjádřil jsem se kriticky k násilnému potlačování protestů v Rusku a v Číně. Sesypaly se na mě na …

Klídek! PPF nevstupuje do politiky, ale do fotbalu

Ze zdroje nejpovolanějšího, z úst nejbohatšího spoluobčana (s korporátním sídlem v Holandsku) jsme se s konečnou platností dozvěděli, že …

„Sedm smrtelných hříchů“ prezidenta Zemana

Často slýcháme, a to právě z nedalekých hradních komnat, že nemáme právo protestovat proti zvoleným politikům, včetně …

Fake news v českém tisku?

„Finsko: V zemi šťastných vyhráli nacionalisté Navzdory proslulému kvalitnímu školství a pověsti nejšťastnějších lidí světa, kterými jsou …

Vytuneloval Petrimex. Budeme ho volit zas?

Zásluhou neziskové organizace Kverulant.org o.p.s. mizí billboardy kolem dálnic[1]. S Vojtěchem Razimou (1968), zakladatelem této …

Mrtvý hraboš a vydojený venkov

Rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebnímu ústavu zemědělského, který spadá přímo pod ministerstvo zemědělství, likvidovat přemnožené hraboše …

Co je být katolíkem a co je underground

Máš blízko k undergroundu, vícekrát jsi zmínil, jak silně tě ovlivnil Ivan Martin Jirous a Pavel Zajíček, …

Zpráva o dosud nepředstavitelném zhovadění lidstva

Poslední kniha Patrika Ouředníka „Konec světa se prý nekonal“ je velmi duchaplná a skvěle se čte, …