Není nad čínskou marjánku!

Čína vysílá signály, s jakým produktem by u nás rádi obchodovali. Tentokráte by to měl být cannabis.

Číňané už pro nás vyrobili spoustu věcí, od iPhonů, Nike bot, mávátek do průvodu až po vánoční ozdoby na stromeček, tak proč by pro nás nemohli vyrábět mastičky z konopí!? Zeď nezeď, už léta nám sem Čína propašovává jinou cestou, rozhodně ne „hedvábnou“, ale přes kamióny, letadla či auta drogu zv. fentanyl, koncentrovaný opiát, který tu zabíjí tisíce lidí.

Samozřejmě bez poptávky není objednávka a americký apetit, jak Čína ví, je enormní. Smlouvy a sliby z jejich strany, že zpřísní zákony na nelegální dovoz, evidentně nefungují. Je zajímavé, že i přes jejich totální kontrolu lze na čínském internetu zcela bez problému tuto drogu objednat, zaplatit a okamžitě dostat.

Možná, že se Číňani usmívají a říkají si: To máte na revanš za to opium, co nám sem kdysi (1759–1949) západní impéria, hlavně Británie, pašovala z Indie a za miliónové výdělky si vyrovnávala svou obchodní balanci. Na tomto černém obchodě vydělal a zbohatnul i dědeček amerického prezidenta Wilsona. Přítrž tomu udělal Mao Ce-tung, který v roce 1949 zakázal jakoukoliv konzumaci marihuany pod trestem smrti.

To jen tak na úvod a teď zpátky do přítomnosti ke cannabisu, tedy k něčemu podstatně slabšímu, co se dá legálně provážet a zpeněžit.

Potichu ale jistě už u nás Čína rozjíždí obchod s cannabidiolem, neboli CBD (CéBéDé z jejich JéZéDé), netoxikačním produktem, který by měl zákazníky nejen uzdravovat, ale i zkrášlovat.

To je to, co potřebujeme! Prostředek funguje na problémy s nespavostí, na akné pro puberťáky, na nemoci jako jsou cukrovka (vědecky ještě nepodloženo), na sklerózu (Ahoj, babi!) a na některé formy epilepsie. Sama Čína však nesmí používat cannabis ani jako potravinu, ani jako medicínu.

Na obrázku v New York Times se usmívá pan Tan Xin před obrovskou hromadou balíků marihuany, což mluví za vše! Pan Tan Xin, vedoucí Hanma Investment Group, právě dostal povolení od vlády ke zpracovávání výtažku cannabidiolu z konopí, které se začalo na jihu Číny ve vzdáleném údolí západně od Kunming v provincii Yunnan pěstovat ve velkém. „Máme zde velké možnosti,“ prohlásil pan vedoucí (s úsměvem) a „obchod je obchod“.

Hnutí legalizovat marihuanu nepadalo v Číně dlouho v úvahu, ale snížení stigmatu tohoto produktu v USA vyvolalo globální potřebu a Čína se samozřejmě může přetrhnout, aby se do tohoto obchodu pustila. Ve zmíněném údolí se už dlouho pěstuje na ploše 1.600 akrů konopí, kdysi používané jen na provazy, papíry a textil pro čínské uniformy. Před dvěma lety zde byla otevřena první továrna na zpracování cannabidiolu, kterou přísně střeží kamery napojené přímo na bezpečnostní kancelář. Shodou okolností stojí hned vedle továrny na zbraně!

„Moc dobré pro zdraví,“ pravil lámanou angličtinou (s úsměvem) generální manažer Tian Wei za mohutných výbuchů rezonujících z vedlejší továrny. „Jsme možná poněkud pozadu, ale my se brzy vyrovnáme!“

O tom, že Čína už kdysi dávno ve 2. století konopí pěstovala, svědčí stará kniha The Divine Farmer´s Classic of Materia Medica, která už tehdy potvrzovala účinky marihuany.

Jak praví: Jejím použitím dochází ke „spirituálnímu osvícení“ i „tělesnému odlehčení“. Jinak se prý používala jen semena na problémy se zácpou a její psychotronické účinky nebyly farmářům vůbec známy. V roce 1985 po konferenci o psychotronických drogách zakázala Čína pěstovat konopí úplně, ačkoliv její „divoký“ druh s minimálním množstvím toxické látky tetrahydrokanabinolu rostl všude, což dokazovali turisté „baťůžkáři“ (backpackers) v letech, kdy se Čína otevřela světu. Rostliny v hotelu usušili, vykouřili a dle svědectví místních obyvatel pak prý běhali nazí kolem hotelu.

Nyní provincie Yunnan potřebuje od státu velkou investici a i místní farmáři by si polepšili a mohli by vydělat až 300 dolarů za akr, což je více, než vydělávali na lnu či řepce. (Dobrá rada panu Babišovi, aby zaměnil řepku za konopí, neb nejen „motýle“ ji mají rádi!) V čínském obchodu nastal velký shon a další a další provincie se přidávají – a jak dobře víme, čínské ambice jsou globální. Postavili si už jednu továrnu u Las Vegas a druhou chystají v Kanadě.

Čína dovolí pouze prodej semene a oleje na kosmetiku CBD, nepovoluje ji ve svých potravinách, natož jako kuřivo. Roční produkce se odhaduje na 2 tuny a bude omezena pouze na zámořský trh. Zvláštní policie bude na obchod dohlížet a ujišťovat, že pěstovaný cannabis nebude mít více než 0,3 procenta THC, což je mezinárodní standard.

Pan Tan Xin rovněž prohlásil, že nejenom že největší světový trh USA doženou, dokonce ho předeženou (odkud toto známe!?), a na závěr (s úsměvem) pravil, že není nad jejich marjánku!

Tak se máme na co těšit!

Z New Yorku zdraví

Eva

***

Rozhovor s Tan Xin zde.

publikováno: 8. 8. 2019

Eva Dřízhalová

Eva Dřízhalová

/ Narozena v roce 1951 v Praze, přeživší komunismus a vyhozena konečně v roce 1979 za rodinou do Spojených států. Pracovala jako číšnice, malovala, kreslila a stala se nezávislou umělkyní, inspirována přírodou, vědou, poezií a životem. Napsala a ilustrovala knihu Twinkle Twinkle Red star o životě za železnou oponou. Poslední dobou se zajímá nejen o politickou situaci tam, kde žije, ale i o politické dění v Evropě , neb považuje za svou povinnost jako umělec odrážet, co se děje kolem nás.

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Proč Západ tolik toleruje netoleranci islámu?

Na otázku, zda je islám náboženství míru, odpovídá Ayaan Hirsi Ali záporně. Volá po změně náboženské doktríny islámu, která stojí především na násilí. Přehlížením tohoto faktu mají podle ní obyvatelé …

Za vraždění na hranicích

Štrougal a Jakeš se třeba dostanou k soudu, díky úsilí kolektivu Platformy evropské paměti a svědomí a jeho bývalé ředitelky paní Neely Winkelmannové, ale měli bychom uchovat v paměti naivní, nebo zrádnou, každopádně dodnes neblaze …

Jak Billy s cejchem ADHD začal mít školu rád

Článek pana Honzáka „Jak dusit skřivánky“ mě přiměl k napsání článku o americkém Billym. Kdysi ke mně chodíval do ateliéru malý baculatý pihovatý kluk, jmenoval se Billy. Do školy totiž rád nechodil, …

Hysterie na sítích jsou nejnebezpečnější virus

Někteří se ohradili proti mé glose, v níž porovnávám koronavirus s několika jinými nemocemi. Samozřejmě že by se žádná infekční nemoc neměla podcenit. Přestože má každá epidemie svoji „křivku”, může se stát, že …

Hlavně nehrotit! Palogika srabů.

Volbu Křečka za ombudsmana provázelo výmluvné mrlání: „Kdyby to tak nehrotili.“ Prý hrozba demonstracemi Milionu chvilek v případě zvolení Křečka na některé poslance zapůsobila tak, že mu dali svůj hlas. …

Pro jedno ano ne se bít

Zdeněk Bořek-Dohalský z Dohalic ve vzpomínce Ferdinanda Peroutky: Jeho největší politickou výchovou byla znalost českých dějin, a uprostřed drobné všední práce nikdy nepřestával toužit po velkém činu. Jako do duše nikoho jiného …

Evropská komise nepoleví, vědí nyní Poláci

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v úterý ve Varšavě předvedla, že Evropská komise bere vážně svůj závazek dohlížet na dodržování zásad právního státu v členských zemích Evropské unie. Během jednodenní návštěvy se …

Největší škody

Mezinárodní blamáž, kterou Česká republika utržila v očích světové veřejnosti, když její představitelé naletěli jako školáci podvodníkům z CEFC, snad časem vyšumí. Systémové škody ale zůstanou. Rozsáhlé konflikty zájmů, kdy se u některých …