Tisíce migrantů na safari

Čtenáři webu Parlamentní listy mohli na hlavní straně svého oblíbeného portálu o víkendu zahlédnout chytlavý titulek: „Tisíce migrantů překročily hranice, míří do Dvora Králové.“ Než redakce zprávu později smazala, stihla se rozšířit i na jiné weby a agregátory zpráv. Šlo o smyšlený příběh, jímž chtěli autoři upozornit na tuzemskou xenofobii, na to, jak rychle se dají rozšířit falešné zprávy a jak snadno jim Češi podléhají.

„Ve Dvoře Králové je největší safari v ČR – a my předpokládáme, že afričtí migranti se budou chtít usídlit v prostředí, které jim bude kulturně nejbližší, tedy u safari,“ stálo v článku se zmiňovaným titulkem.

Ten citoval jistou „Ing. Mgr. M. Novotnou“, předsedkyni Exilové domobrany – Konzští lvi“. Text byl ve formátu rozhovoru a vyšel původně v sekci „Profily“, kde může své texty libovolně publikovat jakýkoli politik již od komunální úrovně. Odtud se dostal i na homepage Parlamentních listů. Byl i na dobře viditelném místě v sekci „Politici voličům“.

V rozhovoru M. Novotná představovala činnost své organizace. Exilová domobrana – Konzští lvi je prý „spolek českých vlastenců žijících v Německu, spolek vlastenců, kteří už nechtějí nečinně přihlížet masové migraci z Německa do České republiky“.

Z tohoto důvodu provádí pravidelné patroly ve městě Konz u řeky Mosely na západě Německa.

„Po této řece připlul trajekt plný migrantů, kteří před mýma očima vyskákali, snad po stovkách, do řeky Mosely a zamířili si to rovnou k českým hranicím. Tehdy jsem si opravdu uvědomila, že je potřeba české hranice chránit nejen zevnitř, ale prostě v samém epicentru nebezpečí, tedy v Německu,“ líčila sugestivně Novotná.

Jenže žádná paní Novotná neexistuje a žádní migranti, kteří by vzali útokem Dvůr Králové, z žádné lodě nikdy nevyskákali.

Text pod tímto profilem záměrně zveřejnila na Parlamentních listech mladá Češka, která žije a pracuje v zahraničí. Redakce HlídacíPes.org její identitu zná.

Autorce zmiňovaného textu dlouhodobě vadí některé postoje silně rozšířené uvnitř české společnosti. V polovině srpna se rozhodla, že spolu s několika dalšími kamarády založí blog a facebookový profil neexistující Exilové domobrany – Konzští lvi.

Na blogu od té doby zveřejnili řadu textů, které na jednu stranu podporují dojem, že jde o skutečnou organizaci (například zápis z ustavující schůze domobrany), na straně druhé mají dostatečně nereálný a bizarní obsah na to, aby průměrný čitatel pochopil, že jde o satiru.

To se týká například popisu průběhu jedné z fiktivních protiimigračních patrol u řeky Mosely:

„Konzští lvi se dnes opět vydali do na patrolu chřtánu pekelného, aby pomohli chránit jak místní, tak zejména obyvatelstvo v ČR,“ stojí v protokolu, podle nějž byly během patroly „opět zjištěny zásadní bezpečnostní hrozby a nedostatky“.

Mezi ně patřila nezajištěná benzínová pumpa, na kterou podle domobrany může kdykoli zaútočit sebevražedný atentátník. Dále patrola zjistila, že „po městě se volně pohybují ženy se šátky na hlavě. Všichni přitom víme, že ženy se šátky na hlavě (každý bdělý vlastenec ví, že to jsou ve skutečnosti muži a pod šátkem nosí pět kg trhaviny) jsou jednou z hlavních bezpečnostních hrozeb každého státu“.

A konečně pohled na řeku: „Nákladní lodě po Mosele stále plavou. Zdá se, jakoby převážely uhlí. Kam ho vozí a z jakého důvodu? Kdo a proč to platí?!“ ptají se fiktivní domobranci, kteří v tomto i v dalších textech narážejí na skutečné spolky domobran organizovaných v České republice, jako jsou například Nymburští lvi a řada dalších spolků.

I na facebookových a blogových příspěvcích Konzšských lvů se to hemží „vlastenci“ či „národem“, podobně jako na těch domobraneckých, které fiktivní organizace ironicky napodobuje.

Konzští lvi se také chlubí, že už jejich zástupci stihli vystoupit na konferenci „Chemtrails: Hrozby – řešení – výzvy“.

Zakladatelka Konzšských lvů pro HlídacíPes.org vysvětluje, že posledním impulzem k vytvoření podobné virtuální domobrany pro ni bylo nedávné „vlastenecké setkání“ ve středočeských Příčovech.

Z pódia tam zazněla mimo jiné i tato výhrůžka: „Přichází doba – a není daleko – kdy zrádci a rozvraceči už nebudou trestáni jenom slovně,“ řekl na akci místopředseda spolku Zemská domobrana Ivo Gec.

Zbývá zjistit, jak to dopadlo s „tisíci migrantů“, kteří údajně míří do Dvora Králové nad Labem, poklidného městečka v předhůří Krkonoš.

Text už dnes na Parlamentních listech k vidění není, redakce jej smazala. Stejně tak je již nefunkční falešný profil „Ing. Mgr. M. Novotné“. Podle informací HlídacíPes.org ho správci webu smazali se zdůvodněním, že dotyčná není političkou ani kandidátkou na politický post a její spolek není kandidující stranou. Nešlo tedy o faktickou podstatu jejího příspěvku, ale o formální náležitosti.

Mezitím se ale zpráva rozšířila na další weby a agregátory zpráv. Jako zdroj původní – prokazatelně falešné – zprávy je tam pokaždé uveden právě web Parlamentní listy.

Podle měření NetMonitor mají Parlamentní listy zhruba 800 tisíc reálných uživatelů měsíčně a stabilně patří do první dvacítky nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Česku.

Zároveň ale dlouhodobě čelí kritice mimo jiné kvůli i používání manipulativních titulků.

„Pro Parlamentní listy je typicky značný záběr do politické a názorové šíře. Díky tomu, že poskytuje platformu pro celé názorové politické spektrum, a to včetně těch názorů, které jsou již typické pro tzv. antisystémové weby, tvoří pomyslný most mezi dvěma světy,“ komentoval už dříve charakter webu odborník na nová média a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka.

Spolumajitel Parlamentních listů Michal Voráček letos v rozhovoru pro HlídacíPes.org připustil, že jde o nízkonákladovou redakci: „Vím, že tam jsou občas chyby. Ale chyby jsou ve všech médiích, tak se opraví.“

Podobně „opravená“ je už v tuto chvíli i chyba s tisíci migrantů mířícími do Podkrkonoší.


HlídacíPes.org.

publikováno: 27. 8. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Neexistující imigranti III.

Imigrační a muslimská otázka v britském politickém zrcadle   Úvod Toto je 3. část pětidílné minisérie mých …

Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena …

K výročí náletu na Drážďany

Na základě osobní zkušenosti si myslím, že každý z nás zažije ve svém obyčejném a …

Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si …

Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …

Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek …

Neexistující imigranti II.

Muslimská společenská bublina Multikulturalismus je ve své esenci antievropská forma civilizace. Samuel Huntington Úvod Toto …

Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty. Velký a …