Svatovavřinecké vidění světa

Zemřel filosof Roger Scruton, který viděl jasně i jiskru vína i velkopolní prokletí české krajiny. Mluvil slušně česky a poznal, že nakažený marxismem je každý, kdo si myslí, že ví, proč si něco myslíte a děláte, líp, než Vy sám. (DB)

Sókrata a Boethia zabili, Averroa a Maimonida poslali do vyhnanství, ale za našich časů filozofové vyváznou se zdravou kůží; takový Sartre nebo Heidegger se pohybovali na hraně skutečně zločinného smýšlení, a přece neutrpěli sebemenší osobní újmu. Moderní filozofie však má i jednoho mučedníka, a tím je Jan Patočka, první mluvčí československé Charty 77, který v témže roce zemřel po policejním výslechu. Jako Husserlův žák byl poznamenán stejným neplodným žargonem jako jeho učitel, ale tehdejší skutečnost Patočkovi pomohla. Když totiž po něm mladí lidé chtěli vysvětlení útrap, kterými procházela jejich země, připravoval si pro ně moudré a laskavé „podzemní“ přednášky o péči o duši. Ty bychom měli zapít českým vínem, stejně jako jsem to často dělával po svých přednáškách já, když jsem se (až do svého zatčení roku 1985) snažil kráčet ve stopách tohoto velkého člověka. Říkám českým vínem, i když tehdy jako dnes skutečná vína v České republice pocházejí z Moravy.

Za Patočkových časů se nejlepší moravské víno nestáčelo u vinaře do láhví, neprodávalo v obchodní síti, ani ho nevyráběli v Austrálii, nevyhánělo se do nesmyslných procent, ani se nelízalo Chardonnay. Jeho pověst se šířila od úst k ústům a zasvěcen do tajemství byl jen ten, kdo prokázal, že si důvěru zaslouží — což byl v zemi, kde od roku 1938 nikdo nikomu nevěřil, těžký úkol. Napřed jste se museli vůbec doslat do sklípku, zahloubeného do úbočí vápencového kopce porostlého vinicemi; brunátný majitel vás vlhkostí nasáklými a spoře osvětlenými chodbičkami zavedl dolů, z každého sudu nabral skleněným koštýřem doušek vína, ke kterému se přikusovaly plátky uzeného vepřového špeku (říkají tomu anglická slanina, což je jediný zahraniční kompliment na adresu anglického uzenářství, avšak založený na čirém omylu); a až jste měli vybráno a zaplaceno, pak jste si to mohli odvézt domů. Někdo měl láhve, někdo kanystry, někdo malý soudek, který se uzavíral kovovým víkem. A kdo by chtěl nechat víno trochu uzrát, musel se naučit, jak ho správné skladovat v láhvi, jak ji zašpuntovat dlouhou korkovou zátkou a utěsnil voskem. Nejlepší zkušenost jsem udělal s výtečným červeným, které se dělá z místní odrůdy Cabernetu Franc. Ve střední Evropě se tato réva jmenuje po svatém Vavřincovi. Jak se ve slovanských jazycích z našeho Lawrence stal Vavřinec, to vám nepovím. Když jste však přednášky o Platónovi a o Evropě zapili láhví Svatovavřineckého[1], začali jste najednou lépe chápat pojmy jako utrpení a sebeobětování.

Možná vás napadne otázka, jak to vypadá dnes, když už Československo neexistuje a české země jsou součástí globalizovaného hospodářství. Odpovědí je systém železnic z dob Rakousko-Uherska, který dokazuje, že ta země žádnou součástí globalizovaného hospodářství není. Fantastickými zaprášenými vláčky můžete ve stavu ještě snesitelného nepohodlí kodrcat od vesnice k vesnici a vyjde vám to přibližně nastejno, jako kdybyste zůstali doma. Za celodenní cestování s přesedáním křížem krážem zaplatíte sotva deset liber. A jak se vláček se skřípáním starého škuneru kymácí lesy a soutěskami, po březích řek a podél záhumenků, klidně můžete popíjet něco z místních produktů s hřejivým vědomím, že podporováním soukromého vinařství pomáháte rozbít kolektivizované zemědělství jako jednu z ekologicky nejzhoubnějších stránek komunistického dědictví. Všude se objevují drobní zemědělci, starají se o kousky erodovaných luk, vysazují vinice, stromy a keře, obnovují do skály vytesané sklípky a opuštěné domky, zkrátka spravují, co se pokazilo. A jak tak koukáte z okna, přes které pro špínu skoro není vidět, popíjíte Svatovavřinecké a snažíte se pochopit nesnadný Patočkův pojem „solidarity otřesených“, zjistíte, že utrpení a oběť někdy nesou plody.

Ukázka z knihy Piju, tedy jsem.


[1] Scruton píše Svaté Vavřinecké, pozn. překl.

publikováno: 18. 1. 2020

NEJNOVĚJŠÍ články


Křeček chycený v rádiu

Stanislav Křeček dává jasně najevo, že ochrana slabších ho nezajímá a jejich diskriminaci v roli ombudsmana řešit …

Pěstování rozlišovacích schopností

Způsob, jak spolehlivě odlišit rákosníka obecného od rákosníka zpěvného, je chytit ho a zblízka prohlédnout. …

Léky u nás chybí, kvůli bezuzdnému kšeftu v Číně

Výpadek dodávek autodílů z Číny kvůli viru přežijeme, ale nenechme si nalhat našimi bolševiky, že za …

Neexistující imigranti III.

Imigrační a muslimská otázka v britském politickém zrcadle   Úvod Toto je 3. část pětidílné minisérie mých …

Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena …

K výročí náletu na Drážďany

Na základě osobní zkušenosti si myslím, že každý z nás zažije ve svém obyčejném a …

Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si …

Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …