TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Klub na obranu demokracie

Články

Profesor Gerloch není vhodným kandidátem pro Ústavní soud

Klub na obranu demokracie se obrátil na všechny senátorky a senátory Parlamentu České republiky s tímto dopisem:

Vážená paní senátorko / Vážený pane senátore,

prezident Zeman navrhl 27. února 2019 Senátu Parlamentu České republiky do funkce soudce Ústavního soudu České republiky profesora Aleše Gerlocha.

Ústavní soud má v našem ústavním systému ve věcech dodržování ústavnosti konečné slovo. Stojí nad exekutivou (včetně prezidenta) i nad legislativou. Může plně fungovat jen v demokratickém prostředí, ale zároveň ho také utváří. To klade na ústavní soudce velké nároky. Odborná kvalifikace je významným, nikoli však dostačujícím předpokladem. Ústavní soud a jeho členové by měli být nezávislí na exekutivě i legislativě. Měli by beze zbytku ctít základní principy občanských a lidských práv. Předpokladem výkonu spravedlnosti je u každého z nich osobní integrita, zakládající jeho důvěryhodnost.

Profesor Gerloch je v současné době členem Legislativní rady Vlády České republiky. Loni kandidoval do Senátu Parlamentu České republiky. Veřejně podpořil prezidenta Zemana minimálně ve třech záležitostech, které lze považovat za kontroverzní: vyjádřil přesvědčení, že prezidentovy výjezdy do krajů před prezidentskou volbou nebyly předvolební kampaní a že prezident nemusí jmenovat ministra, kterého mu navrhne premiér. A podpořil prezidenta i v tom, že vyhoštění ruského hackera Nikulina do USA bylo údajně nezákonné. Před časem rovněž navrhl, aby v Ústavě České republiky byl zakotven pojem národa chápaného historicky a jazykově. Pokud by se to stalo a národ by byl pojat jinak než jako množina všech občanů ČR, znamenalo by to popření rovnosti občanů ve státě.

Na základě toho všeho máme vážné pochybnosti o tom, zda by profesor Gerloch byl jako soudce Ústavního soudu na svém místě. Souhlasíme s iniciativou senátorů KDU-ČSL a TOP 09 a podporujeme ji. A prosíme Vás, abyste toto naše stanovisko vzali při svém rozhodování v úvahu.

V Praze, 7. března 2019

Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost

Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci Demokratické iniciativy:
Jan Bouchal, Petr Dušejovský, Martin Erben, Vladimír Fritsch, František Hodík, Petr Chowaniec, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Jiří Liška, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Vladimír Peřina, Hana Petrásková, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Václav Řeřábek, Kamil Skřivan, Aurelie Skřivanová, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Karel Štindl, Stanislav Toula, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Jan Tichý, Miroslav Štengl, Milan Zapletal, Jan Zima

Svůj podpis k dopisu můžete připojit zde.

Před deseti lety zemřel Emanuel Mandler

Od té doby, co před deseti lety zemřel Emanuel Mandler, se politická situace u nás výrazně posunula. Na Hradě sedí politik, který již šest let cíleně a bohužel zatím i celkem úspěšně staví na oslovování toho nejhoršího, co v lidech je. Exekutivu ovládá politický cynismus Andreje Babiše a jeho mocenského konglomerátu. V Poslanecké sněmovně má nejen podporu rozložené ČSSD, ale v podstatných věcech se může opřít o komunisty a Okamurovu SPD. Ti všichni dokážou společně bez problémů přepisovat základy našeho ústavního pořádku, tak jak vznikl po roce 1989. Opozice jim vzhledem ke své nepočetnosti nemůže účinně čelit, veřejné protesty jsou zatím jalové. Soudní moc je pod mnohanásobným tlakem, kterému sotva dokáže trvale odolat. To vše se stalo ústavní cestou, volbami. Neznamená to však, že by tomu nebylo možné a nutné čelit stejnou cestou, to znamená v rámci ústavy a zákonů.

Hlavní problém dnešní situace je, že těm, kteří jsou s ní nespokojeni, chybí jednotící idea. Hesla o Pravdě a Lásce, která musí zvítězit nad lží a nenávistí, či o Neviditelné ruce trhu, která má být organizační silou nového světa, se v minulých letech dílem vyčerpala, dílem kompromitovala. Bylo by třeba je zároveň oživit a překonat. Jsme přesvědčeni, že při takovém úsilí musí být lidé jako Emanuel Mandler připomenuti. Ať už jde o důraz na demokratické tradice moderní české společnosti, o význam každodenní politické práce, v níž se vytváří a obnovuje celistvá společnost. O duchovní odkaz křesťanské Evropy, zejména o evropské pojetí občanských a lidských práv. O politický realismus, chápání podmínek, v nichž se rozvíjí život naší společnosti, a samozřejmě taky schopnost důsledné kritiky, jíž tyto podmínky ve společné budoucnosti přesáhneme. A jde přitom o „tradiční politiku“, kterou se dnes pohrdá tolik, až jsme se dostali tam, kde zrovna jsme.

Jsme přesvědčeni, že nelze věčně žít z minulosti, která se už vyčerpala. A že je proto třeba připomínat věci, které by mohly být ke škodě věci zapomenuty.

V Klubu na obranu demokracie se angažuje řada někdejších spolupracovníků Emanuela Mandlera. Společně s ním se podíleli na činnosti nezávislé předlistopadové skupiny Demokratická iniciativa. Letos vzpomeneme jak deseti let od Mandlerova úmrtí, tak třiceti let od chvíle, kdy – ještě před listopadovým převratem, v době, kdy hlavy českého disentu považovaly politické angažmá za předčasné – Demokratická iniciativa požádala o registraci jako demokraticky a liberálně orientovaná politická strana působící mimo Národní frontu. Rádi bychom to připomněli, jak říkal kdysi Masaryk, „z plnosti přítomné“.

Věc: žádáme Vás o jasné slovo.

To je téma dopisu členů Klubu na obranu demokracie a bývalých účastníků nezávislé skupiny Demokratická iniciativa prezidentským kandidátům, které dnes zaregistrovalo Ministerstvo vnitra.

Říjnovými volbami do PS přišly ke slovu „Nové pořádky“. Symbolizují je dvě jména: Andrej Babiš a Miloš Zeman. Naše zásadní otázka zní: chcete výkonem prezidentské funkce korigovat nebo naopak potvrdit vývoj nastoupený v říjnových volbách? Obojí najednou dělat nejde. Ptáme se, abychom věděli, koho máme volit, koho ne a zda má vůbec smysl k prezidentské volbě jít.

Signatáři se obracejí na kandidáty s výjimkou Miloše Zemana, v jehož případě považují otázku za nadbytečnou. A prosí občany, kteří souhlasí a rádi by se zeptali na totéž, aby se k dopisu připojili (viz odkaz níže).

Plný text dopisu je zde:

Vážený pane,

Obracíme se na Vás jako Vaši možní voliči v nadcházející prezidentské volbě. Volba proběhne ve vzrušené době. V říjnu byla důkladně překreslena politická mapa České republiky. Volby do Poslanecké sněmovny PČR potvrdily, že strany, které se po léta podílely na politickém profilu naší země, ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP09, se ocitly na druhé koleji. Velkou převahu získaly ty, kterým se říká „protestní“ či „antisystémové“.

Uzavřela se jedna kapitola krátkých dějin České republiky, jež dnes bývá opovržlivě nazývána „Starými pořádky“. Pro nás to byl přes všechny nedostatky polistopadový demokratický režim, parlamentní demokracie a právní stát, opřený o ideje občanských a lidských práv a svobod. Období, kdy jsme se z vlastního rozhodnutí vrátili do společenství západních demokratických států, z něhož jsme byli kdysi násilně vytrženi. Někteří z nás o prosazení toho všeho podle svých sil a schopností usilovali už v době bolševického režimu.

Teď se u nás dostali ke slovu hlasatelé dalekosáhlých zásadních změn. Polistopadový režim je označován za dobu, kdy nám vládli politici, co nemakali a kradli. Zazněly základní výhrady k naší příslušnosti k Evropské unii a k euroatlantickému spojenectví. Byly vzneseny požadavky rozsáhlých a podstatných ústavních změn, které by výrazně poškodily naši demokracii. Do otázky byly postaveny i zásady, které patří k základům naší civilizace: ochota pomoci lidem v nouzi a solidarita se spojenci. Ke slovu přicházejí „Nové pořádky“. Změny jsou spojeny především se dvěma jmény: Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Prezidentská volba skýtá jednu, možná na dlouhou dobu poslední možnost, jak tento trend ovlivnit. Zásadní otázka, s níž se na Vás obracíme, tedy zní: chcete vývoj, nastoupený v říjnových volbách, korigovat, nebo naopak potvrdit? Samozřejmě víme, že možnosti, které Ústava dává prezidentovi, nejsou neomezené: přesto je to nejvyšší ústavní činitel a jeho hlas má velkou váhu.

Žádáme Vás o jasné slovo: jedno, nebo druhé. Obojí najednou dělat nelze. A činíme tak z praktických důvodů: abychom věděli, komu máme dát svůj hlas a komu ne, a zda má vůbec smysl k volbě jít. Těšíme se na Vaši odpověď.

Zároveň jsme poprosili občany, kteří to vidí podobně jako my a chtěli by se Vás zeptat na totéž, aby se k nám připojili.

V Praze dne 24. listopadu 2017

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto

Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa: Petr Dušejovský, Vladimír Fritsch, František Hodík, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Herbert Pařízek, Ondřej Pěč, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Tomáš Průša, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Václav Řeřábek, Jan Scheinost, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Ondřej Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Jan Tichý, Stanislav Toula, Otakar Válek, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Hanuš Velebný, Ladislav Voves, Jan Vyskočil, Milan Zapletal, Jan Zima -důchodce

Klub na obranu demokracie Nad octárnou 402/3

162 00 Praha 6 – Střešovice

www.klubod.cz

Facebook: https://www.facebook.com/klubod.cz/email:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

P.S.Dopis jsme připravili 17. listopadu, v den státního svátku, který se pořád ještě jmenuje Den boje za svobodu a demokracii. Rozesíláme ho o týden později, ke dni, kdy byli definitivně zaregistrování prezidentští kandidáti, jeho adresáti.

Za správnost: Bohumil Doležal, předseda KOD, mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Svůj podpis můžete připojit zde.

K našemu dopisu se do 27. listopadu připojilo dalších 701 signatářů. Celkový počet signatářů je teď tedy 745. Sběr podpisů pokračuje! Seznam dalších signatářů najdete zde.

 

Aspoň trochu zdrženlivosti!

Dopis Klubu na obranu demokracie a bývalých účastníků Demokratické iniciativy velvyslancům USA, Velké Británie, Kanady, Norska a Korejské republiky v ČR u příležitosti jejich další protikorupční iniciativy.

Evropa nás potřebuje a my potřebujeme Evropu

Jediná cesta k řešení imigračního problému i udržení demokratického prostředí je být zodpovědnými a aktivními členy EU.

Výzva: Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám

V poslední dobe se objevily petice, podporující v rusko-ukrajinském konfliktu ruské stanovisko...

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1