Hlavní informace

Eva Dřízhalová

Články

Veselá úvaha o češtině

Už od dětství se mi čeština utvářela slovy HIMLHERGOT, nebo co je to tu za HERBERK? Začalo to hned po ránu. LUFTOVALO se a natahovaly se LAJNTUCHY. Nohy se myly ve ŠKOPKU a na nos byl ŠNUPFTYCHL. Chodilo se na RETERÁT a nesměl se dělat PUC, natož si dělat ŠPUMPRNÁGLE! Dělal se ORDNUNK. Klepaly se TÉPICHY, čistily KASTRÓLY a do regálu se dával VIKSLAJVANT. Nedělaly se CAVYKY a nekupovaly se CAJKY, po ŠLÁFRUŇKU se chodilo na ŠPACÍR. Potkávali se bývalí ŠTAMGASTI. Ten byl známej PECHFÓGL, ten zase PUCFLEK. Ten byl ŠPICL a ta zase pěkná FUCHTLE. Neztrať ŠRA JTOF­LI a drž se KLANDRU. K večeři byl ŠNYCL a pak ŠTRUDL. Po vytažení ŠPUNTU z FLAŠKY se nadávalo na LUMPENPROLETARIÁT. Mým prohlášením ve škole, že Žižka měl ve znaku ŠTAMPRDLE skončilo jedno období češtiny, kte­rou jsem si pak vylepšovala čtením krásných knih.

V době dospívání mě ovlivnily dobové zkratky. Byli členové Ká-eS-Čé a kdo nebyl, šlo po něm eS-Té-Bé. Do Čé-Té-Ká ho nevzali a ze Zet-Pé-Á ho vyhodili. Rodiče na S-R-P-Š nechodili, konaly se schůze eR-Ó-Há. Založilo se Jé-Zé-Dé a postřikovalo se Dé-Dé-Té. Ó-Pé-Bé-Há se obíhalo hlavně kvůli VAFKÁM a Pé-Vé-Cé se kladlo "proti ozvukům záznělových kročejů". Heslo českých aerolinií s Čé-eS-Ej je OU-KEJ předělal můj přítel v P.R. na z Ó-KÁ hovno KÓ-KÁ. Neb se nikam nelítalo. Byli jsme pod eS-eS-eS-eR a jezdilo na DAČU. V rádiu vy­hrávali KUBA JENKI NÓ, častuška DA JA MALADA KOMSOMOLCA LJUBILA a Karel Gott zpíval o zdvořilém VÚDY. A to jsme ještě tou dobou dokázali vymyslet KALIOPKY, VIETNAMKY, KOZAČKY, ŠUSŤÁKY A VEKSLÁKY.

V období mé emigrace v Ú-eS-Á jsem se ETABLOVALA a EDŽASTOVALA, chodila po PÁTÉ AVENĚ, jedla HOTDÓGY a pila OUDŽEJ. Čtením českých novin jsem se pak dozvěděla, že jsme "světoví" a že máme nejen PULITRY a LITRY, ale taky LÍDRY. Kamarádka mi EMAILOVALA, že se po pádu na ledě VERTIKALIZOVALA a že je OUKEJ. Ženy si začaly dělat LIPOSUKCE, neboť vše záleželo na IMAGE. Díky dobrému LUKU se dávali na MODELING, protože chtěly být CELEBRITY.

Doba je prý překotná a není čas na vymýšlení a překládání nových slov. MARKETING je průzkum trhu, KEŠ je hotovost a SORRY je promiň. FRIKULÍN je z anglického „free-cool-in“ (což se mě docela líbí). Kdysi neexistující slova převzatá z cizích jazyků se ujala, jako např. z ruštiny BOREC, ČISTKA, POLITRUK a KULAK, z jidiš máme ČURBES a ŠOUFL, ze španělšti­ny BANDITA a TUŇÁK, ze švédštiny MOPED a OMBUDSMAN a z rumunštiny PALAČINKA.

ÁBRDÝKONCEN je konec ČEŠTINY, by pravila moje babička, aniž vím, odkud to její slovo vzniklo. Jinak věřím, že časem Češi na nová slova najdou překlad, neb mají svůj jazyk rádi. Když ze ŠUTRU mohl být kámen, z MUSTRU oblek a z VERCAJKU nářadí, tak nebude tak zle.


Týden ve světě

Tento týden začal falešným raketovým útokem na Hawai. Stalo se totiž, že zaměstnanec pohotovostní agentury omylem zmáčkl poplašné tlačítko, guvernér nemohl najít heslo na internet a dalších 17 minut mu trvalo, než se dostal do správného šuplete. Poplach trval celkem 38 minut a jakýsi státní reprezentant přiznal, že strávil hrůzné chvíle s rodinou ve vaně, ve které se společně modlili. Pro Američany z toho vyplývá, že by měli znovu začít s nacvičováním „duck and cover“, neboli jak se ukrýt pod stolem. Vzpomínám si na cynickou radu z Čech, abychom v tomto případě „popadli bílé prostěradlo a plížili se na hřbitov“.

Potěšující zpráva přišla ze Švýcarska, které oznamovalo, že bude od 1. března tohoto roku druhou zemí hned po Novém Zélandu, která nebude házet živé kraby do vařící vody. Proces, ještě stále disku­tovaný vědci, zda krab vůbec něco cítí, se zmírnil na omrá­čení kraba elektrickým šokem a vyjmutí mozku píkou, teprve pak má být vhozen do hrnce. Článek je zakončen konstatováním, že Švýcaři kraby stejně moc nejedí, pouze 368 tisíc ročně, zato Američané jich zkonzumují až 147 mi­liónů.

Co by to bylo za zprávy, kdyby se nevěnovaly skandálům našeho prezidenta? Skandál s jakousi kráskou jménem „Stormy Danielle“ neboli „Bouřlivou Danie­lou“, která se s prezidentem stýkala ještě rok po jeho svatbě, nedokázal umlčet ani prezidentův advokát vyplacením 135 tisíc. To ovšem pro 60 miliónů jeho voličů nic neznamená. Oko přivírají i konzervativní křesťané, jen aby pan prezident jmenoval další konzervativce do Nejvyššího soudu, jak slíbil v kampani. Následovalo prezidentovo „uřeknutí“, že by raději přijal emigranty z Norska a ne z takových „děr“ jako je Afrika nebo Tahiti. (Norsko je dnes dvakrát bohatší než Spojené státy, ve kterých dnes žije pouhých 502 Norů.) A poslední zpráva „tvítovaná“ rovnou z prezidentovy postele byla o tom, jak znovu obnovit vládní projekty iniciované politiky a zakázané v roce 2011 prezidentem Obamou. Tato praxe totiž vedla k vážné korupci a docházelo i k takovým „přehmatům“, jako je stavba známého aljašského „Bridge to Nowhere“ neboli mostu, který nevede nikam. Stál 400 miliónů a spoju­je pevninu s ostrovem, na němž žije padesát (sic!) obyvatel.

Debata ohledně kampaně MeToo pokračuje. Herečka Catherine Deneuvová se omlouvá za otevřený dopis novinám, v němž nařkla americké ženy z frustra­ce a upjatosti oproti „rozdováděným“ Francouzkám. Nedorozumění se stává, zvláště když jeden mluví „o voze“ a druhý „o koze“. Horší vyhlídky má snoubenka prince Harryho v Anglii. Po svatbě se bude muset oblékat do šatů barvy modré nebo barvy velblouda, nosit boty podporující klenbu nohy a různé nemožné klobouky.

Další zpráva přišla z Kalifornie z „domu hrůzy“, v němž nábožensky pomatená dvojice držela ve sklepení svých dvanáct dětí ve věku od 2 do 29 let. Jednomu z nich se podařilo vylézt okénkem ven a celou záležitost oznámit. Sousedé prý měli již „dlouho“ tušení.

V rubrice Věda a zdraví se pojednávalo o problémech dětí, které používají digitální technologii až 95 krát denně a jsou v důsledku toho nervózní, nesoustředí se, nespí a dokonce páchají sebevraždy. I Steve Jobs, který technologii vymyslel, ji svým dětem zakazoval. Doporučení, abychom děti vzali občas do lesa na procházku, se zřejmě neosvědčí, neboť tam není „kam zapnout“.

Smutná byla zpráva o čtyřnásobném úbytku kyslíku v oce­ánu nejen kvůli změně klimatu, ale i kvůli znečištění, jež narušuje přímořský život ve všech směrech. Tento globální problém však nevzrušuje naše představitele, kteří s prezidentem v čele vto“ nevěří a dokonce nemáme ve vládě ani žádné vědce. Inu, jak se říká, „po nás potopa“.

Zpravodajství nakonec vyvážila zpráva z Číny. Jakýsi koumák tam vymyslel 110 metrů vysokou filtrační věž pro vyčištění zaneřáděného vzduchu. Hned první pokus ukázal, že věž fun­guje a místní obyvatelé městečka se konečně mohli nadech­nout a možná i spatřit slunce.

Psáno v New Yorku.

Proč mladí Američané nevolí?

Když nemáte koho a nevíte proč.

Reakce k MeToo! 2

Nejsem žádná feministka a puritánka, ale žasnu nad článkem Bohumila Doležala "Me Too". Zde v USA nejde o "statisíce obstarožních hysterek", co se "rozvzpomenuly", ale konečně se ozývají dívky, které se kdysi ozvat nemohly. Možná jde o to, aby pánové už konečně pochopili, že nestojíme o to, aby se nám sahalo na zadek, v mnohých případech i nadbíhalo mnohem více, když nechceme. Nežijeme už v jeskyních a je mnoho lepších způsobů, jak dobývat ženy, což zřejmě ještě mnoho mužů nepochopilo, a tak je potřeba jim to připomenout. A když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém! Je to odplata za to, jak muži celá staletí utlačovali ženy ve všech oborech a zneužívali své fyzické síly. Nejde o žádný hon na čarodějnice, v tomto případě "čaroděje ", ale jde o vydobytí slušnosti.

Nejde o pomstychtivost, ale když někteří pánové nerozumí, že už po staletí nestojíme o jejich styl chování, a nepochopí jen jemné varování nebo odmítnutí, tak dojde i na soudy. Nepříjemnosti to přináší nejen jim, ale i ženám, dnes již po létech, a přetřásání "starých ", ale nicméně stále živých činů. Samozřejmě, že je trapné, jakožto "obstarožní hysterky" se ozývat až teď, ale neměly třeba tehdy jiné východisko. Nikdy ovšem není pozdě, myslím, že se pan Doležal zcela mýlí v tom, o co jde... Náš osud by neměl být jen v rukou mužů, jsme také součástí pokroku, života a rozhodování, "fifty-fifty" - půl na půl. Článek mně popudil, neb jsem z něj cítila výsměch a nepřiznání, že muži stále utlačují ženy ve většině pozic.

Pozn. redakce DB:

K Vaší glose bych namítl, že se pan Doležal, podle mne, vymezil proti hysterii, která nemá provázet ani spravedlivý boj - činí ho nevěrohodným a znespravedlňuje ho.

Glosa B. Doležala zde.

 

 

Podporují nás:

Nadace Karla Janečka

Partneři:

logo pozadi cervena Puvodni-staticke-logo-bile-pozadi casablanca logoudalostireflexespolecnost-j-chart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big