TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Eva Dřízhalová

Články

Stalo se, v pimprlové komedii...

Tak abych si také na dálku přisadila k situaci. Světe, zboř se, ve Washingtonu se sešli dva z největších hochštaplerů světa.

ON – náš pan prezident Trump se svojí tradiční červenou kravatou zakrývající mu poklopec, a druhý ON – váš pan premiér Babiš, zezadu s hlavou zvící plácačky na mouchy a zepředu s krysím obličejem. Setkání vybalancovávaly ONY – Babišova žena Monika v růžovém balení a Trumpova žena Melánie v balení brčálově zeleném. ONI – pánové, se spolu okamžitě vecpali do dveří, neohlížeje se na své polovičky, které chvíli stály jako tvrdé Y a pak stejným krokem vykročily za nimi, aniž by se našel někdo, kdo by zařval: Podržte jim aspoň dveře!

Pak se odehrála bleskovka-tiskovka. Prezident Trump seděl na křesle jako na trní, zatímco Babiš se ujal připravovaného proslovu v angličtině se slovenským přízvukem a dle „rozlitého“ úsměvu na tváři prezidenta bylo znát, že je polichocen. Mezitím dámy (co zde rozdělujeme na dámy / nedá mi) seděly úzkostlivě na okrajích nevkusných gaučíků a vypadaly, jako by si potřebovaly odskočit.

Naštěstí komedie trvala jen několik minut a tak nám všem brzy sklaplo.

Druhý den jsem se dodatečně dozvěděla v českých novinách, marně však z The New York Times, že se Babiš plácnul přes kapsu a zakoupil pro Trumpových devět vnoučat pastelky. Doufám, že byly aspoň zn. KOH-I-NOOR, a ne MADE-IN-CHINA. Melánie prý předala Monice šáteček. Oh, oh!

Ovšem předání hlavního daru Babiše prezidentovi, pozlaceného revolveru, jsme zřejmě z bezpečnostních důvodů vidět nemohli, a tudíž jsme neměli ani možnost si na něm přečíst nápis PRAVDA VÍTĚZÍ, což nemůže být v jejich případě už absurdnější.

A tak komedie na Západě dopadla jako všechny špatné komedie a já si jen přála v duchu, aby ta „vosa sedla králi na nos“ a já byla ten Škrhola.

Vesele z New Yorku,

Eva

Žádná morálka, žádná etika, žádný stud

Jsme zde v šoku a výčet nectností prezidenta Trumpa v článku Petra Havlíka je přesný. Ano, máme co činit s prezidentem, který denně lže, překrucuje a využívá moci ke svým nekalým účelům. Žádná morálka, žádná etika, žádný stud, ale obdiv k diktátorům, který je enormní.

Naposledy obdivoval korejského prezidenta Kim-Čong-una. Nevěděl o umučení Otty Wambiera v jeho koncentráku, což je šokující. Trump se brání všemi svými smysly vyšetřování nezávisléhovyšetřovatele Roberta Mullera, na jehož výsledek čekáme trpělivě, nicméně již dost dlouho, neb každý prodlený den dává Trumpovi možnost vyplnit dobu dalšími lživými tvrzeními a zlostnými výkřiky na adresu levice.

Spravedlnost pracuje pomalu ale jistě díky check and balance (vzájemná kontrola tří vládních právních odvětví) a již dříve vydobytých demokratických principů, které se za Trumpa otřásají v základech, nicméně věříme, že vydrží. To, co prohlásil na veřejné zpovědi jeho bývalý osobní advokát Michael Cohen, nikoho nepřekvapilo. Jen žasneme, jak daleko celá situace jde. Máme pocit, že nejde již o vládu, ale o rodinnou mafii, která drží za každou cenu pohromadě, včetně Trumpova zetě Kushnera, velkého přítele saudského prince, a dcery Ivanky, která také lže, jako když tiskne.

Prezident Trump je typický psychopat, který nevěří nikomu kolem sebe, a kdyby mohl být jako Stalin, odrovnal by kolem sebe kdekoho. Tento týden se má setkat váš Babiš s naším Trumpem. Mám pocit, a jistě i u vás, že se dává česko-americkému bratrství KORUNA.

Zdraví

Eva z New Yorku

Dost bylo únavných a samolibých monologů

Krize nekrize, ty byly vždycky a musíme se z nich vyhrabávat tak, jak se dělo celá staletí. Krize máme na všech frontách, ať politických tak ekologických a je radost číst články v Přítomnosti o ochraně přírody (viz petice Vraťme život do krajiny) a ne jen debatovat o zkorumpovaných politicích, co nám kazí život, a ujišťovat se slovy, jak „víme“ a „jak bychom“, a přesto se nic nezmění (viz Zeman, Babiš, Trump). Kritizovat z Východu dekadentní Západ mi přijde směšné, jako by na Východě neměli problémy – také se tomu dá říci: Zameťte si nejdříve před svým prahem! Tento rok se ve Spojených státech přece jen „něco děje“.

Poslední podzimní mezivolby v roce 2018 rozhodně pozměnily chod událostí. Do Domu reprezentantů se dostalo 102 žen, zcela nevídaný počet, z toho 89 demokratických, což změnilo dříve pouze republikánský Kongres, který tímto ztratil právo, aby vše jednoznačně zavrhoval, jak se dělo za prezidenta Obamy, a aby vše odsouhlasoval prezidentu Trumpovi. Hlavní mluvčí se stala zkušená žena Nancy Pelosi, znalá práv a zákonů, která úsměvem rozkopává panu prezidentovi píseček. Pravicoví a levicoví (vykrystalizovaní i nevykrystalizovaní) se nadále sice potýkají v debatách, jenomže spíš než o debaty jde o únavné a samolibé monology, kterých už bylo dost. ENOUGH IS ENOUGH se stalo heslem mládeže, která se začíná zajímat o dění kolem sebe, neboť to byli vždycky mladí, kdo hýbal dějinami, a ne ti v teple usazení byrokrati, kteří nás zde ještě ke všemu straší socialismem z dob padesátých a zaostalou filosofií, pokud vůbec nějakou mají.

Ani Bernie Sanders, jakožto představitel mladého hnutí nedovedl vysvětlit, co slovem socialismus myslel a dával nám za příklad hlavně skandinávské země, když žádná Skandinávie rozhodně nejsme. Jsme tu lid ze všech koutů světa a jde nám o SOCIÁLNÍ DEMOKRACII, což znamená právo na zdravotní pojištění pro všechny (medicare), dostupné školství, kontrolu zbraní a navíc ještě, světe zboř se, o ozdravení planety, jakožto živého organismu, na kterém jsme všichni závislí. A to vše pod vedením hnutí New Green Deal mladé Alexandry Cortéz.

Naivní nadšenci? Nezačínal snad každý nový směr myšlenkou, která se postupně zdokonalovala, učila chybami? Jde především o fakta, etiku a zákony přírody. Je potřeba se zamyslet nad naším počínáním a smyslem života na této planetě.

Samozřejmě, že takový příliš ambiciózní cíl vždy najde i své vysmívače, kteří budou podporovat lži a konspirační teorie prezidenta Trumpa, jenž tvrdí, že jakékoliv klimatizační změny jsou jen vymyšlené teorie brzdící ekonomický pokrok.

Nemusíme být vojenská velmoc (super power), ale slušné společenství příkladné světu. A globalizace jako nutné zlo? Jak se to vezme! Z překotného ekonomického růstu, zakrámovávání planety a ničení přírody jde strach (viz Čína). Ale co se globálního soucítění s naší planetou týče, měl by si každý občan uvědomit, jak důležité je „myslet globálně a jednat lokálně“.

Možná bychom už měli vypustit všechny ty Trumpy, Babiše, Zemany, Orbány, Vacice, Le Penny, Erdogany a Salviny na kýžený Mars, kde by si zařídili McDonaldy, myčky na auta, golfová hřiště a hlavně arény, kde by si mohli hrát na války a nás zde na zemi nechat na pokoji.        

Stavět mezi sebou zdi při dnešní technologii nemá smysl, nejsme ve středověku, spíše bychom měli mezi sebou stavět mosty. S technologií, jak zbožňovanou, tak i nenáviděnou, se budeme muset smířit a využít její lepší vlastnosti. Jak říkával můj moudrý dědeček: Dej blbci nůž, pořeže se. Dej ho chytrému, něco vyrobí.

Z New Yorku zdraví,

Eva

Planeta našemu odchodu nakonec zatleská!

Po přečtení článku v The New York Times s titulkem Alarm Under Water neboli „Podvodní poplach“ říkám si česky: „Vo co de?“ a překládám.

Pomalu se pohybující obrovské lodě křižují hladinu oceánu a z palub střílí pomocí seismických vzduchových pistolí stlačený vzduch do dna. Zvukové vlny prorazí dno až několik mil do hloubky a odrazí se zpět, což zachycují hydrofony. Tato akustická forma mapuje ta místa na dně, kde se mohou nalézat nám tak potřebná ložiska nafty a plynu.

Tento průzkum pod vodou způsobuje enormní hluk, neboť každá seismická bomba dosahuje až 260 decibelů a šíří se v okruhu 2500 mil, dalších 160 decibelů přidává zvuk sirén z lodí. Ve vodě se zvuk šíří 4x rychleji než na povrchu hladiny. (Pro srovnání: raketa startující do vesmíru dosahuje „pouhých“ 160 decibelů.) Výbuchy se opakují každých 10 vteřin čtyřiadvacet hodin denně ve více než 40 oblastech světa.

Vědci se shodují, že tento způsob hledání zdrojů je tak hlučný, že způsobuje úhyn mořských živočichů, jako jsou velryby, delfíni, ryby, sépie, chobotnice, krevety a zooplankton, živý to organismus potřebný k jejich obživě. V oblasti těchto výbuchů zjistili naprostou absenci života, a jak dále soudí výzkumníci z bioakustického programu, musí to být „peklo“ pro mořský život, a to zvláště pro živočichy, kteří jsou přírodou uzpůsobení jen ke zvukovému vnímání. Mnohé druhy velryb jsou velmi inteligentní, společenské, komunikují mezi sebou cvakáním, mručením, zpíváním a dorozumívají se svým zvukovým jazykem. Některé druhy velryb a delfínů loví výlučně pomocí svého sonorního zařízení. Hluk v moři rovněž ovlivňuje chování a zvyky, jako např. v Baffin Bay u Kanady, kde zvukové testování dna způsobilo dezorientaci migrace narvalů natolik, že se nemohli dostat včas do jižních teplejších vod a zůstali uvězněni v ledových vodách, kde jich přes tisíc zahynulo.

Povolení prvních roků průzkumu způsobilo více jak 5 miliónů výbuchů podél východního pobřeží Spojených států. Proto tehdy prezident Obama použil málo známý zákon (Outer Continental Shelf Lands Act) a nechal uzavřít oblasti v Atlantiku a v Arktickém moři, aby zachránil unikátní ekosystém 150 miliónů akrů mořské plochy, která se táhne od Massachusetts až dolů po Virginii. Prezident Trump však okamžitě po nástupu do úřadu zákon zrušil a opět naplno rozjel vrtání nafty a plynu podél pobřeží oceánu na východě Spojených států.

Koalice organizací ochránců přírody soudí National Fisheries Service a i jiné organizace povolující podmořské výbuchy, které se zase ostře ohrazují, že fyzické násilí na mořských živočiších je minimální a že těmto ochráncům jde zásadně vždy jen o zastavení pokroku v průmyslu.

Mnohým suchozemcům nevadí, co se děje na dně oceánů. Prohlásili jsme se za pány tvorstva a bezohledně zabíráme, vysáváme, bortíme, lámeme, kácíme, vybuchujeme, pálíme a chemicky otravujeme naši planetu ve jménu ekonomie a zisku.

Jestliže ovšem budeme pokračovat tímto způsobem, pak jak tvrdí vědci, nebude už v roce 2030 existovat žádný podmořský život (což hrozí nejen tomu pod vodou, ale i tomu na souši). Nakonec naše vyspělá civilizace svým vlastním přičiněním vyhyne, a jestliže přeci jen někteří živočichové přežijí, jenom našemu odchodu z této planety radostně zatleskají.

Dopisuji článek a říkám si znovu: „Vo co de?“ No přece: „Vo volej, vole!“

Zdraví,

Eva z  New Yorku

Hádejte, kdo jsem?

Především jsem VŠUDE. Jsem bílá, vyrobena z polypropylénové umělé hmoty. Za vysoké horečky jsem vypadla z formy rychleji, než by člověk okem mrkl. Rodný list nemám, ale stalo se tak kolem roku 1967 a vyšla jsem báječně. Bez nějakých historických kontextů, žádná evoluce. Jsem monoblok neboli v jednom kuse a také „one size fits all“, neboli každá zadnice se na mě vejde. Klonují mě ve všech možných koutech světa. V USA, Austrálii, na Tchaj-wanu, v Rusku, v Mexiku, v Maroku, Turecku, Číně, v Izraeli. Kde si jenom vzpomenete.

Prostě, jsem SVĚTOVÁ! Nadřazena nad všemi těmi flaškami, pytlíky a jiným podřadným plastickým odpadem, co se plouží po dně oceánu. Také plavu, a i když jsem „nemastná neslaná“, občas mě spolkne velryba, která si ale určitě nepochutná.

Jsem PRAKTICKÁ, OMYVATELNÁ. Jsem také nebojácná a stojím pevně na svých čtyřech nohách. Nejsem žádná gumová duše, která časem steří, popraská, je podfouknutá nebo přefouknutá. To mně se nestane, neb jsem NEZNIČITELNÁ. Nepotřebuji natírat, nerezavím. Jsem ten nejlevnější předmět na sedění, někde nestojím ani dolar. S ostatními družkami, monobloky mého druhu, jsme spolu „jedna noha“. Buď stojíme v řadě za sebou, nebo zaklesnuté do sebe, nebo navršené v prostoru. Jsme LEHKÉ a SKLADNÉ. Kdybychom mohly chodit, šly by nás biliony, všechny v jednom šiku. Objevujeme se u bazénů, na verandách, na koncertech, v parcích, ale i u pyramid v Egyptě. Stojím i u jezera Titicaca v Peru a dostala jsem se dokonce i na severní pól. Jsem monolitní a ne jako lidé, kteří se dělí na rasu, věk, pohlaví, zeměpisnou polohu, náboženství a sexuální orientaci.

Jsem NEROZBITNÁ. V nejhorším případě ležím zarostlá v trávě, nicméně stále VIDITELNÁ. Jednou se dokonce vidím, že skončím i na orbitu Země a uvidím planetu s bílou horou Mt. Monoblok. Stáváme se rovněž uměleckými předměty v předních galeriích. Dejte mi na sedátko třešničku nebo žvýkačku a hned budu obklopena fotografy. Komu by se o tom nesnilo?

JSEM VŠUDYPŘÍTOMNÁ NA VĚKY VĚKŮV. JSEM PLASTOVÁ ŽIDLE!

***

Pozn. aut.: Ročně se vyloví z moře 1,5 miliónu tun plastu a zabijeme tak přes 1 milión mořských živočichů. V plastovém odpadu vede Čína, Indonésie, Filipíny, Vietnam, Thajsko, Jižní Afrika. Spojené státy jsou na 20. místě.

S přáním šťastného nového roku vás zdraví

Eva z New Yorku

3 1 2019 obr3

Neudržovaná pláž Karibiku, Río Indio, Mahahual, Mexiko.
Přes pruh řas, v němž i díky silnému větru uvízly plastové odpadky, se nedalo do moře ani dostat... Foto: Pavlína Havlová 

A teď mě zařaďte!

Reakce na článek pana Michaela Klenky „Kam se mám jako liberální demokrat vrtnout?“[1]

Také „vandruji“ západním světem, kde žiji, a ptám se především, proč bychom se měli neustále někam zařazovat?

Liberální, neliberální, levičácký, pravičácký, ultralevičácký, populista, neomarxista? Možná, že je to moje celoživotní resistence „nezařazovat“ se již od mládí, počínaje pionýrskou organizací, Svazem mládeže ale i náboženskými kulty. Článek mě zaujal především tvrzením, že se ve Spojených státech „noříme do neomarxismu“. Pochybuji, jak to znám ze zkušenosti s marxismem v totalitním režimu u nás, že by průměrný Američan tíhnul k tomuto „zařazení“, a jestli by vůbec věděl, kdo byl Karl Marx.

Pan Klenka rovněž mluví o „západní krizi“. A kdy nebyla krize? Krize jsou neustále a věci se řeší a život jde dál. Ať člověk žije kdekoliv, tak si postupem času uvědomuje, že stárne, je nemocný, doplácí půjčky, splácí barák, platí nekonečné daně, a tak potřebuje alespoň základní požadavky, jako je sociální zabezpečení. Lid (ne nutně „lůza“) si za svou práci zaslouží nejen uznání, ale také základní zabezpečení jako je zdravotnictví, školství apod. Ne všichni jsou schopni v kapitalistickém soutěžení uspět, a tak se pro ně stává kapitalismus džunglí a ne každý „na to má“.

Je ostuda, že v bohaté společnosti, jako jsou Spojené státy, nebylo toto lépe vyřešeno. (A to nemluvím o mentálních ústavech zrušených za prezidenta Reagana a o věznicích, jež je nahradily.)

Principiální rovina „utlačovaných a utlačovatelů“ stále existuje. Nerovnost vždy byla a jest. Nadřazenost „bílé rasy“ rovněž existuje, neb to byli právě běloši, kdo kolonizoval a dobýval nové země ve jménu rozšiřování křesťanství, a to i za cenu vybití místních.

Populismus? Ať se toto „zařazení“ vysvětluje, jak chce, odmítám řečníka typu Steva Bannona poslouchat a nedivím se, že ho spousta univerzit odmítá a zakazuje nasazovat konspirační myšlenky (pod rouškou, že pomáhá lidu) do myslí mladých nezkušených studentů. Tento vychytralý, rétoricky zkušený intelektuál v užvejkaném hacafraku v Bílém domě neuspěl, ovšem ne proto, že by se s ním prezident Trump neshodoval, nýbrž pod tlakem veřejnosti, který ho vyhnal do Evropy, kde rozšiřuje své populistické myšlenky, jak ve Francii s madam Le Pen, tak i v Maďarsku s Viktorem Orbánem. Je otázka času, kdy se obejme s českým prezidentem Milošem Zemanem. Dobrá dvojka!

Není podle mě pravda ani to, že „polarizační imperativ“ ANO nebo NE v normálním smyslu debat existuje jako „kdo není s námi, je proti nám“! Pouze v krajních případech, jež rozdmýchává svou stupidní rétorikou prezident Trump.

Ano, socialismus je strašidlo lidstva a my, kteří jsme tímto systémem prošli, víme, kam může dojít. Ovšem sociální demokracie ze západní Evropy zde není nikomu příliš jasná. (Koncept CHECK AND BALANCE však naštěstí funguje, tři odvětví vlády, jež se navzájem kontrolují.)

Alexandra Cortéz, levicová demokratka, nemyslím, že by byla „lhářka, až to bučí“. Je to mladá, inteligentní, nadšená žena, která, jak sleduji, se vyjadřuje rozumně, neb si také uvědomuje, že jen společným dohodnutím názorů, a nikoli revolucí, může dospět k výsledkům. Nevzhlédla se v neomarxismu, jak tvrdí článek a jak zde tvrdí také propagandistická stanice FOX. Paní Cortéz by ráda vyřešila základní americký problém práva na zdravotnictví, změnit drahý školský systém a vylepšit infrastrukturu. Investujeme biliony na zbrojení, podporujeme prodej zbraní totalitním režimům, podporujeme válku v Jemenu a to vše za peníze daňových poplatníků, kteří ani netuší, kam jejich peníze vlastně jdou.

Když tedy AMERICA FIRST, proč ne na vylepšení životní úrovně obyvatelstva? Milionářům dnes nestačí milióny, ale ani bilióny, jde jen o ně samotné (viz pan Babiš). Náklady na člověka se pravda, zvětšily, zda vždy k dobru nebo ne, to je otázka, ale zdejší sociální zabezpečení rozhodně zaostává. Kdo není bohatý, vypadává z kola.

Pan Klenka se rovněž zmiňuje o demokratickém volebním systému, o „sborech velitelů“ (Electoral College Systém) založených v roce 1787. Mohu říci, že tento „Frankenstein monster systém“ v nové demografické situaci země NEFUNGUJE, je zastaralý a není divu, že paní Cortéz se do toho také pustila, jakožto přes 60 procent lidí, kteří také nesouhlasí a chtěli by spravedlivější systém. Tento systém se bude však těžko odbourávat, neb se k manipulaci jedné straně ještě „hodí“. Co sleduji, Američané mají své volby velmi znesnadněné, zbyrokratizované natolik, že to většina vzdává. Ačkoliv mají spoustu dnů volna na různé svátky a výročí, v den voleb den volna nemají, takže volí sotva třetina obyvatelstva a podle mého názoru, i vzhledem k tomu, jak jsou Američané patriotští, by měli mít volby povinné.

A „politicky korektní“? Promiňte mi, ale jsme země emigrantů, každý z jiného kouta, a dokud se nenaučíme si vzájemně porozumět a být natolik vzdělaní, abychom se respektovali a abychom si ze sebe mohli dělat legraci, tak buďme k sobě aspoň slušní. To neznamená, že pitomce nemohu nazvat pitomcem, ale urážet někoho, že je z jiné rasy, jak černochy, muslimy či židy se rozhodně v civilizované společnosti nehodí. (Znám českou uštěpačnost a sarkasmus, který se dostal i sem přes moře.) Měli bychom se spíše stydět, že nedokážeme po našich zkušenostech z historie vidět, kam to vede.

Svět se roztočil a přesun lidí na planetě se zrychlil. Jsme jen jedna planeta a jeden lid a tak bychom měli zanechat hloupého handrkování, hlavně našich „mocipánů“ a zařazování se. Planeta nám mezitím zčernala a jednou se budeme chytat za hlavy – jak černé, bílé nebo žluté, v burce nebo v kšiltovce; ať bohatí nebo chudí. A pak si konečně možná uvědomíme, co je pro náš život nejdůležitější.

A hnutí Me Too by už pánové také mohli překousnout. Každé hnutí má své chyby, ale k tomuto také muselo dojít, neb vyšlo najevo to, co se po staletí tutlalo. Jsem ráda, nikoliv za „Hollywood“, ale za každou „obyčejnou“ holku, servírku, úřednici, prodavačku a jiné, že se dnes mohou ozvat a že jsme my „obstarožní hysterky“ otevřely dveře dokořán pro ty, které je měly zavřeny!

Uf, a teď mě zařaďte! Zdraví,

Eva z New Yorku[1] Kam se mám jako liberální demokrat vrtnout? II

Ze Sibiře do Jižní Dakoty aneb ruská špiónka s kvérem

Během studené války sovětští agenti kultivovali sympatizující liberály s komunismem a dnes autoritativní Putin se rozhodl hrát stejnou roli, až na to, že zpracovává „pravičáky“. No a teď zde máme v USA ruskou špiónku, která se sem přijela „ohřát“. Jmenuje se Maria Valeryevna Butina. Ve své zemi se vzhlédla ve zbraních natolik, že se s nimi nechávala fotit do místních časopisů a prohlašovala se za jakousi „vedoucí“ skupiny za práva nosit zbraň. Dopomáhal jí k tomu Alexandr Toršin, pravá ruka Putinova, známý svými styky s organizovanými zločiny. Devětadvacetiletá světa znalá Butina se rozhodla se svými zkušenostmi odjet do Spojených států, nejen jako turistka, ale za prací. Až na potřetí se jí podařilo dostat permanentní vízum, zblbla bohaté pány, aby jí zaplatili americké university, kde studovala cyber computer a international connections a jak se patří na správnou špiónku, použila svoji krásu, sex a lži k tomu, aby okouzlila starší muže mezi republikánskými aktivisty a organizátory NRA (National Riffle Assotiation), kde na oko předstírala, že je důležitou osobou ozbrojených skupin v Rusku. Za hlavní oběť jí padl Paul Erickson, ambiciózní politik z Jižní Dakoty, o němž bylo v minulosti známo, že je zapřisáhlý antikomunista, na což později doplatil, když po zatčení začala Butina spolupracovat s vyšetřovateli a tak zahnala ubohého starce do situace, což už je na drama pro Hollywood. Butině se podařilo setkat na významné volební schůzi, tehdá ještě pouze s kandidátem Trumpem, kde se ho přímo zeptala na sankce poškozující její zemi a který jí odpověděl, že se s Putinem „velmi“ dobře zná a že si nemyslí, že by byly nějaké sankce potřebné.

Butina byla zatčena krátce poté, co prezident Trump v Helsinkách zpochybňoval jakoukoliv ruskou intervenci do demokratických voleb v roce 2016. Butina byla obviněna z konspirace podporování kremelských zájmů a vtírání se do konzervativních kruhů v USA. Případ „Butina“ otevírá další kapitolu ve vyšetřování prezidenta Trumpa. Federální vyšetřovatelé pátrají po důkazech, zda Alexander Toršin a ruská vláda použila nelegálně peníze NRA na kampaň, kde dostal Trump 30 miliónů, třikrát více než kandidát Mitt Ramney.

Někteří se snaží zpochybnit její vinu, že prý jen zkoušela kontakty mezi GOP (Good Old People - republikánská strana) a NRA. Nicméně je nasnadě, že konzervativci se stali snadným terčem špiónky a tak podkopali svoji reputaci. Butina svým pózováním se zbraněmi také neodolatelně ovlivnila krajně pravicové VIP, tzv. BIGWIGS nacionalisty, kterým se to náramně hodilo.

Celé drama vypadá jako špatný špionážní film, kde vidíme polonahou Butinu se samopalem, Sašu Toršina v rádiovce našeptávající Butině své nekalé plány, Putina s úšklebkem RGB na koni svlečeného do půl těla a našeho prezidenta Trumpa sedícího za obrovským stolem s prstem na spoušti nukleární války. A zachráncem (James Bond) celého tohoto dramatu by mohl být newyorský advokát – frajer Michael Avennati (kandidující na prezidenta) jezdící v Maserati autě a který má již zkušenosti s porno hvězdou Bouřlivou Daniellou.

Máte snad v Česku lepší obsazení?

Zdraví Eva z New Yorku

Pýcha předchází pád

Reakce na glosu Vojtěcha Klímy[1] kritizující článek Bohumila Slámy „Pravice nutně musí lhát“[2].

Souhlasím, jak píše pan Sláma, že „pokud se ekonomističtí liberálové typu Klause a Trumpa budou dál prosazovat, povede ke zničení přírody a tím i lidstva.“

Prezident Trump je velký lhář a demagog, který riskuje civilizaci pro profit, ideologii a své ego. Tvrzení pana Klímy, že „zintelektualizovaná levice je odtržena od reality“ je nesmysl, jakožto i jeho výrok, že „levice ztratila myšlení, řeč a témata“.

Obávám se, že pan Klíma nazírá situaci zde, ve Spojených státech, trochu „z rychlíku“. Odpovím tedy článkem, který jsem napsala před lety do Amerických listů a který je, jak se domnívám, stále aktuální. Nazvala jsem ho:

Pýcha předchází pád

Po přečtení knihy Václava Klause s názvem „Modrá, nikoliv zelená planeta“ jsem si uvědomila., jak povýšeným a arogantním způsobem psal pan Klaus o současných klimatických problémech, neb z celého jeho tónu vyznívá: „Jsem ekonom, a kdo je víc?“ Nejenže neuznává [stejně jako Trump] nový vědecký výzkum, ale přirovnává environmentalisty ke komunistům omezujících svobodu člověka a k prospěchářům s politickými úmysly. Nevidí žádná nebezpečí se vzrůstající ekonomií a technologií a tvrdí, že jde jen o jakousi „módu“, když se poukazuje na negativní klimatické následky [o nichž Trump rovněž nechce ani slyšet].

Tvrdí rovněž, že propočty ekonomů mají smysl jen pro dnešek a řešením pro budoucnost není třeba se zabývat. Sám pan Klaus přiznává, že se o přírodní vědy příliš nezajímá. Takže by možná nevadilo, kdyby se pan ekonom kromě svých „propočtů“ také zajímal o biologii a chemii, aby lépe porozuměl funkci života.

Environmentalisté se snaží zbrzdit ekonomický vývoj lidské společnosti ve prospěch životního prostředí a nechat tak průchod věcí, jak se tomu děje již milióny let. Nic neomezuje životy lidí více než dnešní technologie a nesmyslná produkce, kterou je třeba globálně řešit a posuzovat výrobu vzhledem k přírodě, která je pro nás mnohem důležitější než hmotné statky.

Pan Klaus [stejně zase jako pan Trump] se  obává disciplíny a předpisů regulujících bezohledné podnikání. Dnes jde především o etiku podnikání, která není dostatečně zdůrazňována a pan Klaus [stejně jako pan Trump] nevidí konflikt rozvoje lidské společnosti s přírodou a snaží se nám neúnavně namluvit různými formulemi a křivkami, že oteplování země je zcela zanedbatelné. Mluví o minulé lidské činnosti, ale nezabývá se vůbec dnešní problematikou zemí, které sice ekonomicky rostou, ale ekologicky hynou. Lidé jsou ochotni poslouchat „příkazům“ vědců, pokud půjde o ochranu přírody, se kterou je nutno žít v souladu. Jsme malá planeta a její zdroje nejsou nevyčerpatelné a já věřím, že zásoba vědomostí nás přivede ke zdravějším zdrojům, než jaké máme dnes.

Podle pana Klause je nejlepším prostředím člověka „prostředí svobody“. Samozřejmě, že člověk potřebuje svobodu k životu, k vynalézání a podnikání. Ale nemělo by jít o svobodu ekonomie na úkor přírody. Mnohým lidem jde o osud naší planety a uvědomují si, že pyšným chováním našich vůdců a jejich neznalost může způsobit celosvětové katastrofy a je třeba nabádat k pozastavení a zvážit další kroky v technologii. Existuje spousta statečných jedinců, jako např. v Číně, kde se o překot vyrábí, kteří nasazují své životy za ozdravění životního prostředí. Je tedy naší POVINNOSTÍ předat budoucím generacím planetu ZELENOU a ne zčernalou. Pan Klaus [stejně jako pan Trump] dává zelenou jen těm, kteří jdou ve jménu svobody plnou parou za ziskem. Pak v tom případě nejde o přirozenou evoluci, ale o vytváření, hromadění a do přírody vypouštění látek, které škodí všem tvorům na zemi. O tom, že pan Klaus neměl pravdu, svědčil i jeho projev na půdě Spojených národů, který nic nezaznamenal, ba naopak, musel se stáhnout zpět a to nejen za hranice své země. Možná, že v poslední chvíli pochopil, že svou „geniální“ ekonomií nemá právo se plést do vyšších principů lidských.

Zdraví

Eva z New Yorku


Jak vyrobit politika

Sleduji již dlouho zdejší americké politiky natolik, že jsem došla k závěru, jak se vlastně takový politik „vyrábí“.

Začneme od HLAVY, která je nejlépe tvaru vejčitého s vypouklým čelem a několika vráskami, naznačující, jak závažné je jejich politické myšlení. Plešatost se trpí, neb může svědčit o moudrosti a profesionalitě v oboru. Vlasové přídavky jsou ovšem povolené. Štětinaté obočí dodává vzhledu bodrosti, vyholené nebo domalované obočí nepadá v úvahu. V oblibě jsou v poslední době VOUSY i s tím rizikem, že politici vypadají jako členové Talibánu.

OČI mohou mít lehce podlité, že nespí starostí o prostý lid, jinak je to známka alkoholismu. Žabí víčka nebo malá prasečí očka jsou rovněž velmi typická.

NOS by měl být delší než kratší, lépe skobovitý. Rozhodně není vhodný tzv. „pršák“, neb s takovým se mohou znehodnotit „tvrdá“ rozhodnutí. Citlivá chřípí jsou jen u básnických typů, kterých v politice mnoho nevidět, jinak jde spíše o „kokajnové“ posmrkávání. Velké UŠI zvící plácačky na mouchy jsou zde velice běžné, jak jsem vyzkoumala, zřejmě znak neustálého křížení se v netřídní společnosti. Neměly by však přesahovat velikostí normy člověčího dezénu, neb se pak nevejdou na známku a vznikla by tak „trojznámka“ – na poště problematická.

ÚČES je velice důležitá část politika objevujícího se na obrazovce. Zde je stále oblíbená pěšinka na straně z doby prezidenta Kennedyho, jinak pozůstatek ze školky. Vlasy načesané dozadu sluší, nosí je však pouze manekýni v časopisech na svetry. Dlouhé rozpuštěné jsou přežitek, zvláště platí-li i zde „dlouhé vlasy, krátký rozum“. Účes na blbečka se stále nosí a přehazovačky zleva doprava a nazpátek jsou běžné. V tomto účesu oslňuje náš prezident Trump.

HLAVA jako taková může být buď prázdná, nebo vyplněná senem. Obsah se nezkoumá, a až teprve časem vědci odhalují tajemství mozku politika, který je buď „zalihován“ nebo zcela popřen budoucím generacím. Politický JAZYK by měl být břitký a srozumitelný. Šišlavý budí dojem uslintanosti, vyplazovat jazyk si mohl dovolit jen Albert Einstein a pro „jazyk na vestě“ jsou zřízena rychlá občerstvení typu McDonald, kde si ve chvatu, pro politiky tak příznačný, smočí své pysky v kafi a zhltnou sendvič.

SLOVNÍ  ZASOBA se nevyžaduje a je nasnadě, že i několika krátkými a blbými frázemi se může politik lidu také vyjádřit. KRAVATA, ten neoddělitelný kus textilie pod bradou politika, je barvy povětšinou neutrální, aby barevný vzor nepřekřikoval projev, což se poslední dobou stává.

ZLOZVYKY jsou utajovány, takže politik před kamerou nekouří, nepije a nežvýká, i když často budí dojmem, že přežvykuje. Vím, že v Čechách jsou výjimky.

POKRÝVKA hlavy bývala kdysi klobouk, dnes už používaný jen u MAFIE. Na jihu Spojených států je však stále v oblibě kovbojský klobouk, což vyvolává dojem politika drsňáka. Kulicha nosit je trapné, pokud politik netrpí příušnicemi nebo právě neslézá horu Everest. Nyní oblíbená kšiltovka, zvláště otočená štítkem dozadu, se stala hitem a dává na srozuměnou různým živlům, že jsou s nimi jedna ruka. České „má pod čepicí“ zde neplatí, neb kdyby měli, tak by si kšiltovku před obrazovkou sundali a bylo by hned jasné, že tam nemají nic.

POZADÍ politika na obrazovce bývalo povětšinou neutrální nebo pouze políčko s fotografií rodinného příslušníka, maximálně umělá květina. Nyní pozadí tvoří většinou knihovna s glóbusem, která svědčí o intelektu. Zda jde o opravdové knihy nebo pouhou kulisu, se neví. Pozadí vytvořené z fotografií tanků, padlých vojáků či zmrzačených dětí je nevkusné. Lacinější je potištěná tapeta se značkami firem, za kterými si politik stojí.

DRŽENÍ těla je u politika vyžadováno, neb přílišnou gestikulací by si mohl natrhnout futro u saka nebo by působil příliš rozdováděn. CHůZE není registrována, neb jde u nich jen o jakýsi shrbený poklus kolem davu za pult, kde se okamžitě narovná, neboť jak známo, politici mají velmi ohebnou páteř.

DIETA není prozkoumána, víme jen, že např. president Trump jí denně hamburgery a zapíjí je dietní Coca-Colou a jistě tak činí i jeho patolízalové.

INTELIGENCE u politiků je sporadická a nekontrolovatelná. Neexistují žádné testy, kterými by se zjistila jejich znalost zeměpisu, historie či vědy. Své PROJEVY se však naučí číst, hubu na špacír si rovněž pouštějí. PENÍZE, jak je známo z úsloví „pecunia non olet“ jim nesmrdí, ba naopak. Dnešní vláda je složena z rodinných příslušníků, kteří si dělají z politiky byznys a nemusí ani rozumět, jak funguje stát. Nejoblíbenějším jejich sportem je GOLF, neb u toho nevadí velké pupky a vidíme je šťastně se tvářit na vozítkách, z nichž nám eventuálně do kamery kynou na pozdrav.

BĚH politiků v trenýrkách se také děje, nicméně není trapnějšího pohledu. Jinak se přemisťují limuzínami, letadly, helikoptérami – to vše na úkor nic netušících daňových poplatníků.

EVOLUCE časem vytvoří osoby se zakrnělýma nohama, velkými zadky, malou hlavou a dozajista velkým palcem u ruky, kterým nám jasně a beze slov ukáží, zda „lajkují“ nebo „nelajkují“. Politici milují DĚTI a vyhazují je do výše, čímž nám dokazují, že jim také záleží na šťastné budoucí generaci.

MANŽELKY politiků jsou na veřejnosti v celkem zanedbatelném množství, vyskytují se pouze jako okrasný doplněk a vypadají šťastně.

KOSTELY jsou s politiky jedna ruka, což dokazují žehnáním nad davy, a že jsou věřící, je stvrzeno i na amerických bankovkách IN GOD WE TRUST. O Ježíši se nezmiňují, neb stejně vědí, že „blahoslavení chudí duchem se do nebe dostanou“, ale o tom, že „projde spíše velbloud uchem jehly než bohatý do nebe“ nechtějí slyšet.

PŘÍRODA je nezajímá, neb celý jejich upachtěný život se odehrává většinou v místnostech vyplněných koberci a linoleem zapáchajícím formaldehydem, používají plastických kelímků a sáčků, stojíce povětšinou u výfuků aut ve vikslajvantových košilích, kdysi u nás zvané „dederonky“. S heslem „jsem ekonom a kdo je víc“ odsouhlasují ničení planety a jednou se bude nová generace divit, jaké BLBY jsme to zvolili, a mohou jen doufat, že ještě bude čas na zvolení slušných a vzdělaných politiků a ne zkorumpovaných zbohatlíků.

Dovoluji si ještě dodat to, že prezident Trump má na stole dvě důležitá tlačítka: jedno na donášku Coca-Coly a druhé na spuštění nukleárního útoku. A nejsme si tak docela jisti, zda ví, KTERÉ JE KTERÉ.

Zdraví,

Eva z New Yorku.

Návštěva v americkém kriminále

Po přečtení článku pana Stránského „Návštěva u notáře“[1] jsem si vzpomněla na svou vlastní zkušenost z amerického lochu. Chodila jsem za Ferrym, mým bývalým manželem, do amerického vězení za přestupek řízení auta pod vlivem alkoholu. Bylo to v malém okresním vězení ve městečku Monticello, NY. Stála jsem tam venku u okopaných dveří a za mnou se postupně hromadili další návštěvníci kriminálníků. Bylo mi řečeno, že až se ozve bzučák, musím honem vrazit do dveří, nebo se jinak samy neotevřou a všichni budou čekat další dobu, než si někdo vevnitř vzpomene zabzučet znovu.

Mezitím jsem četla špinavou ceduli, že do vězení se nesmí nosit trička s urážlivými nápisy jako Fuck you nebo I am sexy, ale v přiměřeném oblečení, a rozhodně ne „v plavkách“. Zabzučelo, vrazila jsem do dveří a všichni za mnou, kteří již věděli kam a co. Zívající tlustý policajt v okénku mi řekl, že kabelku a jiné osobní předměty musím vložit do kovové skříňky a podal mi zámek s klíčem. Ptal se, na co mám knihy?

Měla jsem tři, v češtině. Pravila jsem, že je to pro trestance Ferryho.

Zakroutil hlavou a pravil, zda jsou v papírovém obalu nebo „v tvrdých“.

Došlo mi to a řekla jsem, že v tvrdých. Zase zakroutil hlavou a pravil, že tedy jo, ale jedině bez obalu. Stála jsem tak nechápavě, a tak mi sám sebral knihu z ruky a jedním trhnutím urval desky z knihy na ukázku. S těžkým srdcem jsem urvala i další.

Musela jsem ještě zout boty, jestli tam nemám schovanou zbraň. Nevím, jak by se mi tam vešla, leda, že bych měla tu českou plastickou třaskavinu, co je jako žvýkačka, ale do satiry jsem se s nimi nepouštěla. Už jsem skoro stála u vstupu do další místnosti, když mne znova oslovil se slovy, že i ten řetízek na krku mám dát do plechové skříně. Ptala jsem se proč, že je to jen malý zlatý pavouček od babičky. Zakroutil zase hlavou a pravil, že kdyby to byl křížek, tak ten můžu na krku mít, jinak šup s tím do plechu. Konečně jsem stanula před jakýmsi pultem, za kterým seděli trestanci v oranžových kombinézách pod neonových žárovkami a vypadali jak mimozemšťani a u zdi se opírali unudění tlustí policajti, neb v Americe jsou jedině tlustí policajti a policajtky.

Ferry přišel k pultu poslední. Už jsem měla strach, že zase něco někde propásl a přišla jsem zbytečně. Usmíval se od ucha k uchu a česky na celé kolo zařval: „No tě bůch, tak sem tu! V lochu!“ Policajti sebou trhli, ale nevystřelili. Všichni kolem mne se bavili jako by se nechumelilo, a tak jsme se taky bavili. Česky. První, co jsem řekla, že je blb, že tu je za jízdu v opilosti, že mohl sedět místo toho v letadle do Prahy, kam se chystal další den. Ferry se uchechtl a pravil, že tu mají lepší jídlo, než v letadle a oba jsme se tomu tak rozchechtali, že policie zpozorněla, ale nezakročila.

No a tak jsem přes bzučák docházela každý týden s knihami celých šest měsíců, s vyrvanými obaly, které jsem pak doma pečlivě vlepovala zase zpátky. Tak Ferry přečetl skoro všechnu moji beletrii, kterou normálně nečetl. V cele mu prý říkali „Raša“, protože Česko neznali a přiřadili ho k Rusku. „Raša“ měřil týdny na zmrzliny, neb každou neděli po obědě dostali „kopeček“. Takže dvacet čtyři týdnů. Po skončení konečně odlétl do Prahy a tam už auto nemá, jen kolo.

Psáno v New Yorku.


„Nejsme jen Trump“

Je brzy ráno na druhé straně zeměkoule, měsíc ještě nevybledl a Amerika klidně pospává. Klidně?

Obávám se, že ne – probouzí se do dalšího dne s hrůzou, co se stane v dalších dnech tak, jak se stalo minulý týden. Máme pouhých deset dnů před volbami do Senátu, které ovlivní i Kongres. Boj mezi dvěma tábory lidu – republikánů a demokratů. Buď nadále půjdeme cestou násilí, zloby a nenávisti, která stoupá s rétorikou prezidenta Trumpa, nebo se obě strany uklidní a smíří natolik, že se tyto hrozné události nebudou dít.

Republikánský fanatik „jen tak“ zastřelil v obchodě dva černošské obyvatele, aniž je znal, a snažil se dostat i do černošského baptistického kostela, kam se mu naštěstí vstoupit nepodařilo. Zase jeden z těch, kteří sdílejí štvavé řeči prezidenta, který denně svými projevy na nesčetných kampaních osočuje demokraty z „podplácení“ ilegálních emigrantů, prohlašuje se hrdě za „nacionalistu“, již z historie špatný to název z krajní pravicové politiky. Jeho demagogické démonizování emigrantů, politických oponentů a hlavně tisku v jeho nestydatých lžích dokazuje, že půjde tak daleko, jak jen může, aby udržel svou moc a hlavně svůj „kult osobnosti“. Prezident tak činní nevědomě, neznalý historie lidstva, ale i vědomě, neb to je jeho povaha.

Při projevech naznačuje a obdivuje fyzické násilí, křičí a vysmívá se, ukazuje prstem do davu a protestanty prohlašuje za demokratické MOB, neboli bandu nezřízenců, a to vše za řevu a skandování jeho přívrženců: Zavřít je! Zavřít!

Další Trumpův fanatik tento týden rozposílal dvanácti politickým činitelům, včetně Baracka Obamy, Hillary Clintonové a jiným, obálky s podomácku vyrobenými bombami, které naštěstí nevybuchly, a dotyčný byl druhý den dopaden.

Hned další den, tuto sobotu, byl národ opět zděšen dalším aktem násilí. Šlo o masakr v židovské synagóze v Pittsburghu, kde zfanatizovaný rasista při ranní modlitbě zastřelil jedenáct lidí, protože prý prezident Trump „nedělá dost“!

Člověku se nechce věřit vlastním očím, jak se za vlády prezidenta Trumpa rozmáhá „bílý nacionalismus“ a v národě panuje strach. Nebylo snad již dost neštěstí, válek a totalitních režimů? Nepoučili jsme se natolik, abychom se jako lidi snášeli bez ohledu na to, odkud pocházíme?

Opakuji totéž, odsud z Ameriky, co napsal pan Stránský v článku „Nejsme jen Zeman“[1]: Máme svou kulturu, krásnou zem a řeč (...) vládneme si sami (...) pomáháme sobě doma a pomáháme i ve světě (...) ale na druhé straně nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají, je tu rostoucí nacionalismus, pravda se zamlžuje...

Také: „Nejsme jen Trump“!

Měsíc již zcela vybledl a bojím se pomyslet, co se zase dnes může stát.

Psáno 28. 10. 2018 v New Yorku.


Trump, senátní volby a ženské hnutí

Nejprve gratuluji z druhé strany zeměkoule pražskému vítězství nad Babišovou personální politikou. Vy máte Babiše, my máme Trumpa. Krátkozraký a ekonomický nabubřelý nacionalismus sice bují, ale my v ostatních ohledech doufáme, že New York bude jako Praha a zvítězí „dobro nad zlem“ a také že pokoříme blbost, která je, jak říká pan Einstein, "nekonečná stejně jako vesmír".

Příští měsíc budou další volby do amerického senátu a doufám, že přijde volit hodně lidí, hlavně mladá generace. President Trump nám denně lže a jak víme z totalitního reži­mu, stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Trump vládne za podpory svých patolízalů v Bílém domě, kde tito jeho poradci myslí jak v padesátkách, a to jak politicky, tak co se týče životního prostředí, o kterém nemají z vědeckého hlediska ani páru.

Tento měsíc byl obzvlášť ostudný. Šlo o nominování nezávislého soudce do Nejvyššího soudu Spojených států, Bretta Kavanaugha. Dříve tento soudce prohlásil, že by za žádných okolností prezidenta neodsoudil, čímž si u Trumpa náram­ně šplhnul. Do toho se ozvala jeho bývalá spolu­žačka, profesorka Christine Fordová, která považovala za nutné upozornit na Kavanaughův charakter. Celý národ sledoval její velmi věrohodnou zpověď bez pathosu o tom, že byla v době školních let sexuálně napadena panem Kavanaughem[1].

Ten ve své promyšlené obhajobě plné zlosti a lí­tosti nad sebou vše popřel a vytahoval se svými akademickými výkony. Jakožto budoucí nezávislý soudce rozhodně neprojevil svou nezávislost tvrzením, že vše je konspirací demokratické strany. Prezident Trump opět mistrně překroutil fakt, že má „důkaz o soudcově nevině“, což není vůbec pravda, neb žádné důkazy, a to ani ze strany FBI, podány nebyly. Nicméně soudce byl jmenován a prezident Trump hned druhý den Fordovou ve svém proslovu zostudil za řevu jásajícího davu a přilil olej do ohně prohlá­šením zesměšňujícím celé ženské hnutí bojující za rovnoprávnost.

Nicméně hnutí žen dále pokračuje k nelibosti mužů, neb nelze již zastrčit problémy do temných koutů, ať jde o problémy vysoce postavených osob, veřejně postavených institucí i institucí rodinných, které zneužívají svou pozici, ať už ve vztahu k ženám, chlapcům či dětem. Je potřeba řešit a přiznat si tuto ostudnou kapitolu sexuál­ního zneužívání a pánové musí konečně pochopit, že "ne" znamená "ne", nežijeme už v době kamenné. Hrajeme si na vyspělou křesťanskou společnost místo, abychom věci řešili. Bez hysterie, beze zloby a důsledně a s pochopením. Je mnoho žen, co by mohly "vyprávět" a nemohou nic dokázat, protože policejní orgány je nevyslyšely. Kdo nevěří, ať tam běží! Ale už je pozdě, už se stalo!

Jedině velmi důležité volby do senátu příští měsíc mohou zastavit Trumpovo systematické ničení vydobyté demokracie a úcty k lidským právům.

Psáno v New Yorku.


Trump přece žádnou vizi nebo cíle nenaznačuje

Po přečtení článku o touze po smrti[1] od Jefima Fištejna jsem se rozhodla v rámci diskuze napsat glosu s otázkou, komu vlastně byl jeho článek určen?

Jestliže kdysi objevila geniální Sabina Spielreinová v lidské psychice sebedestruktivní pud, tak to není nic nového, neb si stačí přečíst celou lidskou historii. Ovšem „zjevné nutkání k sebevraždě, které v určitém okamžiku projevujeme hyperrealitou a jejímy simulakry“ a „uskutečnění touhy po smrti“ je děs. Takže ujištění, že na cestě k „zániku“ Spojené státy zaostávají za Evropou, mně nedodalo ani naději, že jsem na tom lepším kontinentě. Jak jsem četla dál, začala jsem se nořit do jakéhosi „záhrobí světa“, odkud není úniku.

„Demografická degradace“, „amerikanismus“ a „koexistence kultur, která degraduje na multi-kulti“, jakožto „simulakrum“. Dle mého názoru spíše jedna kultura může obohacovat druhou, jak tomu vždy bylo. Že „politická korektnost nikoho nepovznáší“? Ale jistě také nikoho neuráží, neb jde o slušnost a respekt k jiným členům národa. Že soběstačné Amazonky ponižují „projevy mužnosti“? Nikdo neříká, že by se muž nesměl dvořit ženám, ale mělo by se tak dít v civilizované společnosti se vkusem a ne vnucováním se. 

Dále dle mého názoru autor zjednodušuje postoj studentů na amerických univerzitách, kteří odmítají konzervativní řečníky. Ale kdo stojí o často praštěné až rasistické propagandistické řeči, které zasévají jen zlobu a nenávist a rekrutují mládež k takovým cílům? Viz Steve Bannon, který se rozjel do Evropy, aby šířil své konspirační výmysly, a tak představoval zkresleně Ameriku jako nové Trumpovo lidové hnutí.

„Perverze humanismu“ jako další simulakrum, „vrchol pokrytectví a abstraktní láska ke vzdálenému lidstvu“? Jako lidé bychom si měli být blíže, a takto bychom měli směřovat k pochopení se nás všech na této planetě a myslet jako světoobčané.

Tvrzení, že „pud sebezáchovy je poslední překážkou vytoužené kolektivní sebevraždy” je taky pěkně morbidní představa. A „hollywoodští baviči“ jako polobožstva? Nikde nevidím zástupy těch, kteří by stáli za tím, co řekl De Niro nebo Peter Fonda. Avšak projev amerického herce DiCapria na půdě OSN byl jedním z nejinteligentnějších proslovů o ochraně naší planety vůbec, což nezaznělo od žádných předních politiků, ani u vás, ani u nás.

Že by i demokracie byla simulakrum? Je zde dost rozumných a čestných lidí, kteří se snaží, aby se věci uvedly na pravou míru a nemyslíme, že by „Trumpovi protivníci“, zřejmě myšleno liberálové-demokrati „s pilinami v mozku“, ztráceli již sílu! O tom, že se Rusové vměšovali a budou vměšovat do americké politiky, není sporu. V tomto ohledu jsou Američané naivní a nezkušení a je třeba je poučit o sovětské propagandě.

„Umanutá představa“, že Trump má tajnou smlouvu s Putinem a že jde o „horečnatý blud stoupenců Hillary Clintonové neschopných se smířit s porážkou“ zní jako ze stanice Fox, známé svou nenávistí a propagandou. S porážkou jsme se smířili, ale ne se lží a překrucováním pravdy. 

Termín America first neznamená „svobodu na prvním místě“, neb Trumpovi nejde o svobodu. Trump podvědomě používá toto heslo, které dobře rezonuje mezi bílou rasou, nicméně tento termín má neblahou historii (od roku 1940 jej používali isolacionisté, kteří odmítali vstup do druhé světové války, byl i mottem Ku-Klux-Klanu). Prezident Trump mění politiku v „byznys“ a heslem je spíše míněno: „We will not be ripped off anymore“ neboli „nikdo nás nebude okrádat“.

Rovněž neexistuje žádné „Trumpovo účinné prosazování prostých pravd a srozumitelných cílů“, neb žádnou vizi a cíle nám nenaznačuje, jen sám sebe prezentuje jako „stabilního génia“, který nepotřebuje ničí rady. Ano, často vzpomínáme na Baracka Obamu, jako na inteligentního, noblesního a vtipného člověka, který nám naznačoval cestu a dával lidu naději přes všechny překážky republikánského kongresu. Nejsme „zoufalci“ a problém Trumpových odpůrců není v tom, jak se píše v článku, že „neslyší jejich skřeky a nářky“. A že Trump vítězí? Cožpak nevítězily v historii snad i takové kreatury, jejichž konec pak byl neslavný?

A pud smrti? Prosím vás, dejte trochu života do toho umírání.

Psáno v New Yorku.


Diagnóza „stabilní génius“

Slovem „debil“ se kdysi označoval první stupeň duševní retardace a dnes se stalo nadávkou (druhým stupněm byl „imbecil“ a třetím „idiot“). Tyto výrazy se zde v USA na veřejnosti příliš neužívaly, slušnější nadávkou je „moron“, což vyznívá spíše jako „trouba, blb, trdlo, pitomec“. Za prezidenta Trumpa se však tento slovník zpestřil a objevují se silnější výrazy, které dříve patřily do společnosti sprostého lidu, zločinců a hospody.

Demokratické státy bohužel nemají žádný nástroj k tomu, aby vyšetřili duševní zdraví svých prezidentů. Má se za to, že ve Spojených státech měla nějaký typ duševní choroby celá řada prezidentů – v literatuře a memoárech se zmiňují Teddy Roosevelt a Lyndon Johnson (bipolární porucha), Woodrow Wilson, Calvin Coolidge, Herbert Hover, James Madison a Abraham Lincoln (deprese).

Lékaři stav prezidenta zpravidla tají. Prezident Trump tajil svou diagnózu svérázným způsobem, jemu vlastním. Nechal z ordinace svého osobního lékaře Dr. Harolda Bornsteina zabavit všechny své osobní údaje o zdraví, nadiktoval si diagnózu sám a prohlásil se za „stabilního génia“!

Jestliže občané dlouho naslouchají hlavě státu, která je sprostá, arogantní a hulvátská, tak nevědomě přejímají toto chování. Prezident mravní vědomí národa nejen spoluutváří, ale také odráží. Nejlepší metodou je prevence, opatření, které směřuje k tomu, aby se duševně nemocný člověk do funkce vůbec nedostal… Takže jsme si to dobře zařídili s pány prezidenty, jak u vás, tak u nás.

Psáno v New Yorku.

Hey Mr. Trump!

Nechte toho Vašeho kralování, to již stačilo! Kdo stojí o Vaše zcestné, špatně spelované tweety. Evidentně na Vás neulpělo nic ze základního vzdělání, natož z historie, zeměpisu, etiky či vědy. Máte to v hlavě tak popletené, že ani nevíte, co jste říkal včera a co dnes. Podíval jste se do světa, ale není Vám stejně vůbec jasné, kde se ocitáte. Zůstaňte si raději na svém golfovém hřišti na Floridě. Ta je placatá a přehledná. Dělejte si své nekalé byznysy se svými mafiánskými kumpány, které jste si přizval do Bílého domu, včetně Vaší vykutálené rodinky. Kamaraďte se se všemi diktátory světa, které obdivujete a kterým salutujete, zatímco od­mítáte své spojence a přátele. Nezanášejte nám sem Putinovy móresy. Zblbl jste dost lidí, nevzdělanců a těch, kteří nevidí dál než na spoušť svých pušek. Ale i ti časem pochopí, že ten Váš „bullshit” nikam nevede.

Sbalte si svá fidlátka a odejděte včas, než naděláte více škody nejen unás v Americe, ale i v celém světě. Jakožto podprůměrný občan nemůžete reprezentovat tuto zemi. Vystupujete proti demokracii, pravdě a slušnosti. A jestli to pro svou ješitnost a hloupost nechápete, budeme Vás muset vyvléci za tu červenou kravatu ven z domu, kam nepatříte a kam jste se dostal podplácením, ma­nipulacemi a omylem, tj. uplatnit impeachment. Ano, lid chtěl změnu a nekonvenční poli­tiku, ale ne chaos a lži, kterých jste nám napovídal tisíce a které se pro mnohé časem stávají pravdou. Podporujete ve světě špat­ný směr, plný zloby a nenávisti. Nejde Vám vůbec o zdravou planetu. Nechceme představitele Vaše­ho typu – nabubřelé miliardáře bez páteře, bez vzdělání, bez vkusu a plné mindráků, jež zakrývají svým bohatstvím. Nechte si ty své kýčovité paláce. Vaše jméno se zapíše mezi americkými prezidenty jako ostudné. „You are fired” neboli „máte padáka“, jak zní Vaše oblíbená frá­ze.

Psáno v New Yorku.

Ještě k úctě ke stromům

Jeden z mých uschovaných článků od neznámého pisatele. Ničíme přírodu bezohledně, sobecky, a hlavně že neustále hledáme svou „duši“. Zájem o naše životní prostředí zdá se být na druhé koleji. Přepsáno z Necenzurovaných novin 07/1993.

Každý vzrostlý strom dal člověku svou všestrannou užitečností 280krát více, než je cena jeho dřeva. Každodenní hodinu uvolňuje do vzduchu 1.5 kg kyslíku. Jediný vzrostlý strom ve městě má stejný účinek jako klimatizač­ní zařízení pro deset velkých kanceláří. Sečteme-li uži­tek stromu, pak činí kolem půl miliónu korun. Dosud neexis­tuje ceník zeleně!

Paragrafy, které by chránily stromy proti člověku, jsou jednoznačně na straně lidí.

Odkud jste k nám přišly stromy? Vy poutníci dávné minulosti. Ze které hvězdy zalétla k nám vaše okřídlená se­mínka před milióny a milióny lety? Kdo má citlivý sluch, ten uslyší strom mlčet. Pak náhle zašeptá, začíná tesknit a žalovat. A když se nedočká lidského zásahu, zase zmlkne a čeká... Stromy čekají bolestně stuleny k sobě.

Miluji stromy, ty pamětníky věku. Už první člověk poz­nal vaše kmeny, větve, jehličí, listoví... A jako jste němě stály při zrození Krista, v třicetileté válce, při výbuchu v Hirošimě i kolem gulaku, budete stát i zítra i pozítří, až tento svět bude smeten člověkem.

Chtěl bych vám stromy, políbit kořeny za to vše, co jste pro člověka udělaly. /j.r./

Archiv Necenzurovaných novin zde.

 

Černí démoni a bílí andělé?

Dnešní americký rasismus „shora“.

 

Kam se to řítíme? Viděno z Ameriky

Jsem na druhé straně zeměkoule a přemýšlím, někdy jako romantik, někdy cynik, ale také jako optimista (u vás se říká „sluníčkář“), jak to s námi na této ze­mičce dopadá. V roce 1975 jsem se přistěhovala do Spojených států po letech šikanování a „blbismu“ v komunistickém reži­mu. Ale teď se něco proměňuje. V Bílém domě je zmatek a napětí a zrovna tak v Evropě. Prezident Trump nerespektuje základní demokratické principy a chová se jako diktátor. Mluví a mluví a nám pak desítky analyti­ků, politiků a expertů v televizi vysvětlují, co tím by­lo myšleno.

Podobně jako Visegrádská čtyřka, předvoj, kdy se spojily Čechy, Slovensko, Polsko a Maďarsko ke vzájemné podpoře v přechodu z totalit­ního režimu k demokracii, jsem doufala ve Spojené státy evropské. Nicméně vidím, že se situace v Evropské unii rapidně mě­ní a nejeví se příliš optimistická právě díky státům jako je Polsko a Maďarsko. Žasnu, jak tyto evropské země, kdysi pod jhem komu­nismu, míří zpět do totality jako by zapomněly, co prožily v minulosti. Bují zde falešný patriotismus, který je ve skutečnosti živen nacionalismem a xenofobií.

Z mého pohledu problémy nastaly vinou americké zahraniční politiky a jejího rozšiřování demokracie na křídlech bomb. Začalo to „osvobozováním“ Iráku, kde se sice podařilo svrhnout Saddáma Husajna, ale zanechali jsme zemi v troskách a zmatku a umožnili vpád extrémistických sku­pin. To samé se děje v Afgháni­stánu, kde „měníme režim“ již šestnáct let. A Sýrie, další nevyřešená hrůza, kde jsme dokázali jen rozbít města za pomoci Rusů natolik, že kdekdo utíká. A to vše odnáší Evropa, která musí uprchlíky přijmout, ale pomoci „bližnímu svému“ nechce. Co vím, toto křesťanské heslo nefungovalo ani za komunismu, kdy pamatuji jen závist, podtrhávání, lež a udávání.

Avšak opakuji si stále, co kdysi řekl Albert Einstein: Kde je dobrá vůle, tam je i cesta! A dodávám: neztrácet smysl pro humor. Dívám se na obrázek mého dědy Otakara, který miloval ptáky a s nimi si hvízdal. Byl to lidumil, kterého z dálky kdekdo zdravil, a když ho někteří zdravili „milostpane“, pravíval se smíchem: „Jaképak milostpane, dnes jsme soudruzi a jsme všichni v p*deli.“ A hvízdal si dál.

Psáno v New Yorku

K „Jedu tam rád – důležité“

Nevím, jak se osvědčuje „bot-ový" systém v Čechách, ale tady v USA je zaveden už dlouho. Nahradit osobu v telefonu robotem se do určité míry podařilo, tedy alespoň pokud jde o jednoduché vyjednávání v té či oné záležitosti. Ačkoliv k nedorozumění dochází často. Ve složitějších rozhovorech potřebujeme ještě vylepšit RO-boty těmi profesními mrky nebo vylepšit jazyk nebo sebe nebo vše dohromady. Rozhodně se nedoporučuje pouštět se do robotové konverzace v autě nebo v subwayi. Především musíte počítat s tím, že se nakonec opravdu nedostanete k lidskému hlasu, ale jen k jakémusi simulovanému, líbeznému ševelení, které vás zdvořile osloví a eventuálně se zeptá, jak se vám vede. Pokud jste naladěn a nespěcháte, odpovíte slušně. Pokud to není zrovna váš den, můžete říct: „Co je komu do toho!“ To pak hlas zmlkne, poděkuje a zavěsí.

Já osobně si na takovou proceduru vymezuji čas. Když se vám ozve například „personalista“, pak běda, aby do hovoru vešel manžel s otázkami, vběhl pes nebo zaťukal poštovní doručovatel vymáhající podpis! Do čekací doby vám obvykle pustí RO-bot nějakou muziku. Klasickou v domnění, že jste ten typ, tu ovšem po dvacetiminutovém poslouchání začnete nenávidět. Rock 'n' roll nebo rap music situaci nevylepší, ani Frank Sinatra.

Po zkoušce vaší trpělivosti se konečně dostanete k robotovému vyptávání a  dostanete několik možností, „jak“ odpovědět. To ovšem pouze pokud je vaše otázka dost srozumitelná. Jinak se RO-bot zmate, vy se začnete netrpělivě až vztekle opakovat a končí to většinou prásknutím sluchátka, chytáním se za hlavu, nalitím panáka. A běda tomu, jehož emigrantskému přízvuku Ro-bot neporozumí, což je zde v Americe příznačné (nevím, jak by to dopadalo na Hané). Můžete klít jak česky tak anglicky, ke slovu se nedostanete. V tomto případě je třeba opravdu mnoho profesních mrků, zejména v procesu přijímání pracovníků do pracovního poměru, což si v této mnohojazyčné zemi nedovedu představit.

Některé firmy naštěstí stále ještě mají přídavnou (starší) možnost, jak se domluvit s lidským operátorem, totiž vytočením nuly. V tom případě si operátor vaše dlouhé čekání patřičně odskáče, anebo se přemůžete, a pak vám dotyčná osoba ochotně poskytne pomoc. Častěji se však stává, že „nulák“ nepracuje zrovna ve vaší zemi, ale např. v Mumbai (Indie) a vy neporozumíte jeho přízvuku. Někdy se stává, ze solidarity, že dojde nakonec i k příjemnému rozhovoru, v němž se ujistíte, že vy oba jste cizinci a celý rozhovor ukončíte s uspokojením, že jste vlastně „světoví“.

Ovšem jak vyřešit situaci, když vám přestane fungovat telefon a potřebujete si zavolat, aby vám ho opravili? To pak nastává prekérní situace, neboť se musíte odebrat k nejbližšímu sousedovi a zavolat z jiného čísla, než je to vaše, a které tudíž není registrované pod vaším jménem, poštovním směrovacím číslem a jakýmsi kódem! Nechcete-li, aby hlas poděkoval a zavěsil, musíte se uchýlit k nějaké chytristice, což není tak jednoduché. U sousedů se musíte chovat slušně a do auta kopnete teprve až venku.

Tento týden mě čeká složitý telefonát s elektrárenskou společností ohledně stromu padajícího přes cestu u našeho domu. Hrozí, že strom dráty přetrhne, případně že nastane požár. „Strom-servis“ mi službu odmítl, hasiče prý ještě nepotřebuji a obávám se, že „nulák“ mi ohlásí, že nejsou zahradnictví a vyjednávání bude opět na dlouhé lokte.

Nevím, jak budou tyto situace zvládat Češi se svým temperamentem a se svou květnatou slovní zásobou všech možných nadávek. Jistě přibyde rozbitých telefonů, přetečených van a spáleného masa v troubě.

Každopádně hodně štěstí s „bot-y“.

Psáno v New Yorku.

Nebyl to slavný člověk

Ke břehu řeky, jejíž hladina se právě rozčeřila pod tichými údery pádla, se v kajaku blíží štíhlý, opálený muž. Vyskakuje na břeh a já mu pomáhám vytáhnout loď do rákosí. Slunce se sklání k obzoru a ruku v ruce kráčíme podél lesíka zpět do vesnice. Bylo to krásné odpoledne, naučila jsem se pádlovat. Bylo to dávno, v dětství.

Pak nastal čas se učit abecedu a ve školní lavici jsem kreslila ty nejkrásnější obloučky, smyčky a kličky procvičované o minulé noci s ním, který se mnou měl tolik trpělivosti. Nosil mi pastelky a papíry, abych malovala. Byl duší umělec, ale dal se na praktičtější dráhu, stal se strojním inženýrem.

Vidím ho na fotografii oblečeného v černém obleku, s krásnými černými vlasy přičesanými ke straně, v tváři se mu zračí šťastný úsměv, v ruce drží vysokoškolský diplom. Bylo po válce – doba nadějí. Avšak tato doba se rychle změnila. Jeho rodina byla vystěhována ze slunného pražského bytu na nábřeží do studeného bytu někam na předměstí. Babička Marie toho času zavřená v ženském vězení v Železovicích, dědeček Otakar ve Valdicích u Jičína a strýc Ota si odpykával třináctiletý trest za protistátní činnost v Leopoldově. Můj otec, soudruhy neprověřený, musel pracovat (už ne jako inženýr) v chemické továrně, která – mám to dodnes před očima – jednoho dne vybuchla, když jsme seděli doma a dívali se z okna (pozn. red. – jednalo se o havárii chemičky v Semtíně u Pardubic v roce 1954, znovu vybuchla také v roce 1984).. Otec si zapálil cigaretu, vyfoukl kouř a jen se mlčky díval. Byl to kliďas.

Nadále jsme spolu chodili podél řeky, on v hubertusu a já v galoších podle poslední módy. Podbíhali jsme pod lešeními, abychom stihli večerní představení Semaforu, chodili jsme spolu na výstavy a večer mě vodíval do tanečních, kde mě na závěrečném bále vyzval k tanci. Zatančil si se mnou valčík a všechny holky mi toho mého mužského záviděly. O Vánocích v černém smokingu a s úsměvem v očích rozdával dárky. Chtěl, abychom byli šťastní a nepociťovali tíhu doby.

Doba byla tehdy šedivá, často si vzpomenu, jak jsme se v Čechách „potáceli od výročí k výročí“. Šedivá jako balkón činžáku, kde jsme spolu diskutovali o životě. Dospívala jsem a táta měl potřebu povědět mi celou pravdu, tehdy zakázanou. Poslouchali jsme v rádiu rušené stanice ze Západu, abych se dozvěděla něco o svobodném světě. Učil mě anglická slovíčka a pak opět mlčky kouřil a přemýšlel.

Muselo uběhnout ještě několik let, než se naskytla příležitost a on s celou rodinou vycestoval z milované vlasti do Spojených států. Tam, stále nadšený a mladistvý, dovychoval své děti. Zanechal ve mně pocit laskavého a čestného člověka, na kterého budu stále vzpomínat. Já jsem se jako rebel vrátila do Čech v bláhové naději, že nejdřív dokončím vzdělání a pak za nimi vycestuji. Psal se rok 1968 a byl tu Alexandr Dubček, který nás chvíli vedl a kterého ani nestačili zarámovat a přišla sovětská okupace – konec nadějí. Rodinu jsem viděla až po dlouhých třinácti letech.

Nadále slyším tiché údery pádla odplouvajícího kajaku po řece. Tentokráte do tmy.

Věnováno mému otci.

Psáno v New Yorku.

Americký problém se zbraněmi

Nám Američanům je často hlásáno, že jsme výjimečný národ. Ano, zajisté. Ne ve školství, zdra­votnictví, vědě či ochraně přírody, ale ve střílení držíme primát. Máme 88 pušek na 100 Američanů, ročně je puškou zabito 50 000 lidí, v rukou lidu je 310 miliónů zbraní. Pravděpodobnost zastřelení je zde 25krát vyšší než v jiných vyspělých zemích.

NRA (Národní asociace držitelů zbraní) obhajuje nejstarší občanské právo vlastnit zbraň a je to zároveň jedna z nejbohatších organizací, která lobbuje u politiků za to, aby se na tomto sporném právu nic nezměnilo. Jen v tomto roce, tedy za pouhých 45 dnů, se na školách střílelo 18krát. Prezident se vymlouval na neschopnost FBI, že prý tráví příliš času na kauze ruského vměšování se do amerických voleb. Prezident denně překrucuje realitu, jen aby odvedl pozornost od toho, co je důležité, a vytváří tak chaos.

Tento týden do olympijského klání vpadla další zpráva o střelbě, tentokrát z Parklandu na Floridě. Ozbrojení poli­cisté obklíčili budovu, žáci vybíhali ze dveří školy, vydě­šení rodiče stáli bezradně na chodníku a čekali na zprávy, zda jejich syn či dcera masakr přežili. Kolikrát jsme již viděli tyto scény na obrazovkách? Kolikrát jsme vyslechli soustrastné projevy prezidentů? Stávající prezident se v ten okamžik vyjádření zdržel. Druhý den se objevil na obrazovce a s co nej­více zkroušeným obličejem něco soustrastného blábolil. Nic o puškách, žádný plán. Sváděl vše na duševně nemocné. Přitom již zapomněl, že právě vloni touto dobou zrušil reguli prezidenta Obamy o „zákazu prodeje zbraní duševně nemocným“. Ano, zrušil! Republikáni tvrdí, že duševně nemocní lidé jsou v jiných ohledech „kompetentní“ k tomu nosit zbraň!

Obecně se ví, že v mnoha státech si mladí do 21 let nemohou koupit pivo, ale zato si mohou koupit poloautomatickou puš­ku typu AR-15. Kromě nesmyslné legislativy bychom měli upravit další věc. Propagujeme filmy, kde vše lítá, vybuchuje a střílí. V dětských hrách se míří na nepřátele. Denně vidíme mrtvoly, zvykáme si a znecitlivujeme se. A i tento školák se chtěl stát „profesionálním zabijákem“, což dokonce napsal do etéru. Všichni kolem věděli, že něco není v pořádku. Že mu umřela matka a otec, že občas tloukl hlavou do zdi a zacpával si uši. Na takové případy tu ovšem nejsou dost dobře vybavené instituce, takže to může dojít až tak daleko. Chodil do „normální“ školy, kde se mu posmívali a tloukli ho.

Pokud se zásadně neomezí nákup zbraní (a podle mého i znecitlivování mladých tím, co vidí od útlého věku v televizi a jinde), budou se tyto zprávy opakovat. Ve státě Connecticut například omezili prodej pušek, a tak se značně snížil počet zastřelených. Dle veřejného průzkumu si devadesát procent lidí přeje, aby se provádělo po­vinné prověření kupujícího.

Co s tím? Nadějí jsou pro mne opět mladí. Tentokrát skoro ještě děti, ne víc jak 18 let, pocho­pily, že se musí ozvat, a založily hnutí Never Again (Už nikdy znovu). Nestojí o kondolence a modlení. Chtějí činy a ne prázdná slova a odklady. President Trump jim musí vysvětlit podrobný plán, jak zabránit dalšímu střílení. A organizují velkou celonárodní demonstraci, která se má konat 25. března tohoto roku.

Autorka žije v New Yorku.

Veselá úvaha o češtině

Už od dětství se mi čeština utvářela slovy HIMLHERGOT, nebo co je to tu za HERBERK? Začalo to hned po ránu. LUFTOVALO se a natahovaly se LAJNTUCHY. Nohy se myly ve ŠKOPKU a na nos byl ŠNUPFTYCHL. Chodilo se na RETERÁT a nesměl se dělat PUC, natož si dělat ŠPUMPRNÁGLE! Dělal se ORDNUNK. Klepaly se TÉPICHY, čistily KASTRÓLY a do regálu se dával VIKSLAJVANT. Nedělaly se CAVYKY a nekupovaly se CAJKY, po ŠLÁFRUŇKU se chodilo na ŠPACÍR. Potkávali se bývalí ŠTAMGASTI. Ten byl známej PECHFÓGL, ten zase PUCFLEK. Ten byl ŠPICL a ta zase pěkná FUCHTLE. Neztrať ŠRA JTOF­LI a drž se KLANDRU. K večeři byl ŠNYCL a pak ŠTRUDL. Po vytažení ŠPUNTU z FLAŠKY se nadávalo na LUMPENPROLETARIÁT. Mým prohlášením ve škole, že Žižka měl ve znaku ŠTAMPRDLE skončilo jedno období češtiny, kte­rou jsem si pak vylepšovala čtením krásných knih.

V době dospívání mě ovlivnily dobové zkratky. Byli členové Ká-eS-Čé a kdo nebyl, šlo po něm eS-Té-Bé. Do Čé-Té-Ká ho nevzali a ze Zet-Pé-Á ho vyhodili. Rodiče na S-R-P-Š nechodili, konaly se schůze eR-Ó-Há. Založilo se Jé-Zé-Dé a postřikovalo se Dé-Dé-Té. Ó-Pé-Bé-Há se obíhalo hlavně kvůli VAFKÁM a Pé-Vé-Cé se kladlo "proti ozvukům záznělových kročejů". Heslo českých aerolinií s Čé-eS-Ej je OU-KEJ předělal můj přítel v P.R. na z Ó-KÁ hovno KÓ-KÁ. Neb se nikam nelítalo. Byli jsme pod eS-eS-eS-eR a jezdilo na DAČU. V rádiu vy­hrávali KUBA JENKI NÓ, častuška DA JA MALADA KOMSOMOLCA LJUBILA a Karel Gott zpíval o zdvořilém VÚDY. A to jsme ještě tou dobou dokázali vymyslet KALIOPKY, VIETNAMKY, KOZAČKY, ŠUSŤÁKY A VEKSLÁKY.

V období mé emigrace v Ú-eS-Á jsem se ETABLOVALA a EDŽASTOVALA, chodila po PÁTÉ AVENĚ, jedla HOTDÓGY a pila OUDŽEJ. Čtením českých novin jsem se pak dozvěděla, že jsme "světoví" a že máme nejen PULITRY a LITRY, ale taky LÍDRY. Kamarádka mi EMAILOVALA, že se po pádu na ledě VERTIKALIZOVALA a že je OUKEJ. Ženy si začaly dělat LIPOSUKCE, neboť vše záleželo na IMAGE. Díky dobrému LUKU se dávali na MODELING, protože chtěly být CELEBRITY.

Doba je prý překotná a není čas na vymýšlení a překládání nových slov. MARKETING je průzkum trhu, KEŠ je hotovost a SORRY je promiň. FRIKULÍN je z anglického „free-cool-in“ (což se mně docela líbí). Kdysi neexistující slova převzatá z cizích jazyků se ujala, jako např. z ruštiny BOREC, ČISTKA, POLITRUK a KULAK, z jidiš máme ČURBES a ŠOUFL, ze španělšti­ny BANDITA a TUŇÁK, ze švédštiny MOPED a OMBUDSMAN a z rumunštiny PALAČINKA.

ÁBRDÝKONCEN je konec ČEŠTINY, by pravila moje babička, aniž vím, odkud to její slovo vzniklo. Jinak věřím, že časem Češi na nová slova najdou překlad, neb mají svůj jazyk rádi. Když ze ŠUTRU mohl být kámen, z MUSTRU oblek a z VERCAJKU nářadí, tak nebude tak zle.


Týden ve světě

Tento týden začal falešným raketovým útokem na Hawai. Stalo se totiž, že zaměstnanec pohotovostní agentury omylem zmáčkl poplašné tlačítko, guvernér nemohl najít heslo na internet a dalších 17 minut mu trvalo, než se dostal do správného šuplete. Poplach trval celkem 38 minut a jakýsi státní reprezentant přiznal, že strávil hrůzné chvíle s rodinou ve vaně, ve které se společně modlili. Pro Američany z toho vyplývá, že by měli znovu začít s nacvičováním „duck and cover“, neboli jak se ukrýt pod stolem. Vzpomínám si na cynickou radu z Čech, abychom v tomto případě „popadli bílé prostěradlo a plížili se na hřbitov“.

Potěšující zpráva přišla ze Švýcarska, které oznamovalo, že bude od 1. března tohoto roku druhou zemí hned po Novém Zélandu, která nebude házet živé kraby do vařící vody. Proces, ještě stále disku­tovaný vědci, zda krab vůbec něco cítí, se zmírnil na omrá­čení kraba elektrickým šokem a vyjmutí mozku píkou, teprve pak má být vhozen do hrnce. Článek je zakončen konstatováním, že Švýcaři kraby stejně moc nejedí, pouze 368 tisíc ročně, zato Američané jich zkonzumují až 147 mi­liónů.

Co by to bylo za zprávy, kdyby se nevěnovaly skandálům našeho prezidenta? Skandál s jakousi kráskou jménem „Stormy Danielle“ neboli „Bouřlivou Danie­lou“, která se s prezidentem stýkala ještě rok po jeho svatbě, nedokázal umlčet ani prezidentův advokát vyplacením 135 tisíc. To ovšem pro 60 miliónů jeho voličů nic neznamená. Oko přivírají i konzervativní křesťané, jen aby pan prezident jmenoval další konzervativce do Nejvyššího soudu, jak slíbil v kampani. Následovalo prezidentovo „uřeknutí“, že by raději přijal emigranty z Norska a ne z takových „děr“ jako je Afrika nebo Tahiti. (Norsko je dnes dvakrát bohatší než Spojené státy, ve kterých dnes žije pouhých 502 Norů.) A poslední zpráva „tvítovaná“ rovnou z prezidentovy postele byla o tom, jak znovu obnovit vládní projekty iniciované politiky a zakázané v roce 2011 prezidentem Obamou. Tato praxe totiž vedla k vážné korupci a docházelo i k takovým „přehmatům“, jako je stavba známého aljašského „Bridge to Nowhere“ neboli mostu, který nevede nikam. Stál 400 miliónů a spoju­je pevninu s ostrovem, na němž žije padesát (sic!) obyvatel.

Debata ohledně kampaně MeToo pokračuje. Herečka Catherine Deneuvová se omlouvá za otevřený dopis novinám, v němž nařkla americké ženy z frustra­ce a upjatosti oproti „rozdováděným“ Francouzkám. Nedorozumění se stává, zvláště když jeden mluví „o voze“ a druhý „o koze“. Horší vyhlídky má snoubenka prince Harryho v Anglii. Po svatbě se bude muset oblékat do šatů barvy modré nebo barvy velblouda, nosit boty podporující klenbu nohy a různé nemožné klobouky.

Další zpráva přišla z Kalifornie z „domu hrůzy“, v němž nábožensky pomatená dvojice držela ve sklepení svých dvanáct dětí ve věku od 2 do 29 let. Jednomu z nich se podařilo vylézt okénkem ven a celou záležitost oznámit. Sousedé prý měli již „dlouho“ tušení.

V rubrice Věda a zdraví se pojednávalo o problémech dětí, které používají digitální technologii až 95 krát denně a jsou v důsledku toho nervózní, nesoustředí se, nespí a dokonce páchají sebevraždy. I Steve Jobs, který technologii vymyslel, ji svým dětem zakazoval. Doporučení, abychom děti vzali občas do lesa na procházku, se zřejmě neosvědčí, neboť tam není „kam zapnout“.

Smutná byla zpráva o čtyřnásobném úbytku kyslíku v oce­ánu nejen kvůli změně klimatu, ale i kvůli znečištění, jež narušuje přímořský život ve všech směrech. Tento globální problém však nevzrušuje naše představitele, kteří s prezidentem v čele vto“ nevěří a dokonce nemáme ve vládě ani žádné vědce. Inu, jak se říká, „po nás potopa“.

Zpravodajství nakonec vyvážila zpráva z Číny. Jakýsi koumák tam vymyslel 110 metrů vysokou filtrační věž pro vyčištění zaneřáděného vzduchu. Hned první pokus ukázal, že věž fun­guje a místní obyvatelé městečka se konečně mohli nadech­nout a možná i spatřit slunce.

Psáno v New Yorku.

Proč mladí Američané nevolí?

Když nemáte koho a nevíte proč.

Reakce k MeToo! 2

Nejsem žádná feministka a puritánka, ale žasnu nad článkem Bohumila Doležala "Me Too". Zde v USA nejde o "statisíce obstarožních hysterek", co se "rozvzpomenuly", ale konečně se ozývají dívky, které se kdysi ozvat nemohly. Možná jde o to, aby pánové už konečně pochopili, že nestojíme o to, aby se nám sahalo na zadek, v mnohých případech i nadbíhalo mnohem více, když nechceme. Nežijeme už v jeskyních a je mnoho lepších způsobů, jak dobývat ženy, což zřejmě ještě mnoho mužů nepochopilo, a tak je potřeba jim to připomenout. A když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém! Je to odplata za to, jak muži celá staletí utlačovali ženy ve všech oborech a zneužívali své fyzické síly. Nejde o žádný hon na čarodějnice, v tomto případě "čaroděje ", ale jde o vydobytí slušnosti.

Nejde o pomstychtivost, ale když někteří pánové nerozumí, že už po staletí nestojíme o jejich styl chování, a nepochopí jen jemné varování nebo odmítnutí, tak dojde i na soudy. Nepříjemnosti to přináší nejen jim, ale i ženám, dnes již po létech, a přetřásání "starých ", ale nicméně stále živých činů. Samozřejmě, že je trapné, jakožto "obstarožní hysterky" se ozývat až teď, ale neměly třeba tehdy jiné východisko. Nikdy ovšem není pozdě, myslím, že se pan Doležal zcela mýlí v tom, o co jde... Náš osud by neměl být jen v rukou mužů, jsme také součástí pokroku, života a rozhodování, "fifty-fifty" - půl na půl. Článek mně popudil, neb jsem z něj cítila výsměch a nepřiznání, že muži stále utlačují ženy ve většině pozic.

Pozn. redakce DB:

K Vaší glose bych namítl, že se pan Doležal, podle mne, vymezil proti hysterii, která nemá provázet ani spravedlivý boj - činí ho nevěrohodným a znespravedlňuje ho.

Glosa B. Doležala zde.

 

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1