TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Martin Hála

Články

Zeman rozumí Číně jako čučkař

Český prezident žije v přesvědčení, že je obklopen blbečky a idioty. Pro vybrané profese volí ještě frivolnější výrazy. V poslední době se jeho kritická pozornost přenesla od novinářů na české bezpečnostní služby. BIS a NÚKIB podle něj ničemu nerozumějí; a ze všeho nejvíc Číně.

Nakolik ovšem rozumí Číně sám Zeman?

Český prezident buduje svou „ekonomickou diplomacii“ s Čínskou lidovou republikou již pátým rokem a výsledky jsou, diplomaticky řečeno, tristní. Ohlašovaný příval investic se nekoná – takže ani nemůže být ohrožen zpravodajskými čučkaři.

Vlajková loď čínských investic, společnost CEFC, je už i v Číně popisována jako grandiózní podvod, po němž zůstaly po celém světě jen hory dluhů.

V listopadu byl v New Yorku před federálním soudem vynesen rozsudek o vině nad Patrickem Ho, generálním tajemníkem neziskového křídla CEFC a přímým podřízeným Zemanova čínského poradce Jie Ťien-minga. Ho byl usvědčen z rozsáhlé mezinárodní korupce v OSN a v Africe ve prospěch mateřské CEFC, s plným vědomím Jie Ťien-minga. Ten mezitím v Číně zmizel, pravděpodobně i proto, aby byl uklizen před americkými vyšetřovateli a světovou veřejností během procesu s Patrickem Ho. Podle zpráv čínských médií je také on vyšetřován kvůli uplácení stranických funkcionářů přímo v ČLR.

V OSN korumpovalo CEFC podle soudního rozsudku přinejmenším dva předsedy Valného shromáždění po sobě. Druhý z nich, Uganďan Sam Kutesa, jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem v roce 2015 poté, co obdržel od CEFC půl milionu amerických dolarů. Téhož roku si zajímavou shodou okolností Jie Ťien-minga vybral za svého čestného poradce i Zeman.

Tou dobou již FBI vyšetřovala Johna Ashe z Antiguy, Kutesova předchůdce ve funkci předsedy Valného shromáždění, pro korupci ze strany jiných čínských subjektů. Toto vyšetřování podle všeho nakonec vedlo i k CEFC, které se na korupci Ashe (a potom Kutesy) podílelo. Nejpozději v roce 2015 tedy musely mít spojenecké zpravodajské služby indicie o nepříliš čestných aktivitách předsedy CEFC Jie Ťien-minga, jehož v tom roce jmenoval Zeman čestným poradcem. Kdyby si Zeman nechal Jie Ťien-minga prověřit českou rozvědkou, je pravděpodobné, že by tyto okolnosti vyšly najevo…

Další text komentáře přístupný pro předplatitele Deníku N.

Aféra Huawei dává smysl jen v mezinárodním kontextu

Ztraceno v překladu v průhonické Sokolovně.

Konec roku mezi republikou a monarchií

Tajné služby nemohou důvěřovat oficiálním adresátům svých tajných zpráv.

Zemanovy čínské šaty

Český prezident užitečný čínským zájmům.

Upadl Jie v nemilost kvůli korupci v Africe?

Hongkongský deník South China Morning Post[1] tvrdí s odkazem na čtyři různé zdroje, že Jie Ťien-ming byl zatčen[2] přímo na pokyn prezidenta Si Ťin-pchinga. Předseda Jie se mohl ocitnout v hledáčku čínských vyšetřovatelů z nejrůznějších důvodů. Vedení KS Číny zdůrazňuje nutnost oddlužení čínské ekonomiky a snaží se potírat riskantní akvizice čínských investorů v zahraničí, obvykle financované na dluh čínskými státními bankami. CEFC si půjčuje již i od svých českých partnerů, a míra zadlužení společnosti mohla sama o sobě vzbudit nelibost čínských regulátorů.

Proč by se ale do věci vkládal sám prezident Si?

Příliš blízko k vůdci

Předseda Jie Ťien-ming a jeho CEFC se donedávna těšili zjevné přízni[3] nejvyššího čínského představitele (dnes již běžně v čínském tisku nazávaného „vůdce“[4]). Ještě loni v létě uzavíralo CEFC “strategické spojenectví[5] s ruským státním gigantem Rosněfť pod patronací obou prezidentů, Putina i Si Ťin-pchinga. Jie Ťien-ming výslovně deklaroval, že CEFC “těsně následuje politiku čínské vlády”. Financial Times zakončil koncem minulého roku svůj profil společnosti konstatováním, že “Jie Ťien-minga má někdo v Pekingu rád”. Tím někým byl samozřejmě generální tajemník, prezident a vůdce Si.

Právě přílišná blízkost vůdci se teď ale možná stala Jiemu osudnou. U absolutních vládců mají nálady váhu zákona. Momentální prohřešky favoritů přehluší jejich minulé zásluhy. Čím mohl Jie upadnout u svého vůdce v nemilost?

Stíny na slunci

Nejpravděpodobnějším vysvětlením je nedávná korupční aféra v Africe[6]. V listopadu byl v New Yorku zatčen představitel neziskového křídla CEFC Patrick Ho a obviněn z korumpování vysokých afrických politiků ve prospěch CEFC China. Případu se dostalo rozsáhlé publicity ve světovém tisku. Celá aféra vrhla stín nejen na společnost CEFC, ale i na hlavní Si Ťin-pchingovu zahraničně politickou iniciativu Pás a stezka. V té hraje CEFC klíčovou úlohu. Krátce před zatčením Patricka Ho, který je sám neúnavným propagátorem iniciativy, zřídila CEFC v Šanghaji ve spolupráci s místní renomovanou univerzitou Fu-tan Institut pro studium Pásu a stezky a globálního vládnutí.

Podle vyjádření nejmenovaného zdroje z vedení KS Číny pro Financial Times[7] se teď Si snaží pod dojmem skandálu od Jie Ťien-minga a CEFC distancovat. Předseda Jie má však blízko ještě k jednomu prezidentovi – od roku 2015 je čestným poradcem Miloše Zemana. Toho by mělo obvinění proti Patricku Ho zajímat především – podle obžaloby měl pan Ho poslat roku 2015 půlmilionový úplatek tehdejšímu předsedovi Valného shromáždění Samu Kutesovi poté, co jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem. Nevrhá tato zvláštní náhoda stín podezření i na českého prezidenta?

Původní publikace tohoto článku: Hospodářské noviny, Sinopsis.


Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1