TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Edita Chlupáčová

Články

Dovolená, utrpení pro všechny

Ze Středomoří přicházejí v posledních týdnech zneklidňující zprávy.

2035

Na celorepublikovém sněmu ANO představil Andrej Babiš svůj sen o budoucnosti pro ČR. A připomněl nám (ne-)jeden v současnosti úspěšný román.

(Ne)být jako Mithridatés

V debatě kanálu France24 o summitu EU François Kalfon, poradce Socialistické strany, použil sloveso mithridatiser, mithridatizovat, být jako Mithridatés VI., král maloasijského Pontu, který ze strachu, že bude otráven, každý den požíval malou dávku jedu, aby se imunizoval. Ve francouzštině proto mithridatizovat znamená stát se vůči něčemu necitlivým.

Podle Kalfona jsme mithridatizováni unijním newspeakem, hovořícím o strukturálních fondech, vzájemných drobných ústupcích a výměnách, přitom je to podle něj Francie, která doplácí na Unii, protože se celé továrny a celá pracovní odvětví přesunují do východní Evropy nebo je alespoň vykonávají východoevropané. Duch tzv. polského instalatéra se evidentě stále vznáší nad francouzskými socialisty.

Tímto newspeakem a následnou mithridatizací ale není vinna Unie, nýbrž právě takoví jako Kalfon, kterých je i v Čechách celá řada – lidé, kteří prosazují protekcionismus na jednotném trhu, tedy rozdělení v rámci jednotného evropského prostoru, namísto toho, aby prosazovali rovnost a společnou obranu navenek. Namísto toho, aby jako skuteční socialisté hájili postavení všech pracujících a jejich právo na důstojně ohodnocenou práci a zdravotní péči v celé Evropě, hájí tito pohrobci národních států tato práva vždy jen pro některé a vždy jen někde.

Král Mithridatés, který se příliš imunizoval, nemohl po své porážce římským generálem Pompeiem spáchat sebevraždu jedem, ale musel se nechat zabít žoldnéřem. Jeho říše se nakonec stala zcela závislou na Římu a později i římskou provincií, ale za cenu řady válek a katastrofického konce královské dynastie. Nenechme se tedy mithridatizovat lidmi, kteří nepochopili poměry. Nemá smysl stále jen vyjednávat o podmínkách spojenectví, stále znovu vymezovat hranice. Na rozdíl od Mithridata, pergamský král Attalos III. svou říši Římu odkázal v závěti. Bylo to totiž výhodnější. Také italští spojenci a přátelé Říma (socii et amici populi Romani) bojovali za to, aby se mohli stát plnoprávnými občany (cives Romani). Bylo to totiž výhodnější. I pro nás pro všechny je výhodnější být nikoli pouze spojenci a přáteli Evropy, ale plnoprávnými evropskými občany.

 

Nadechnout se

Začali jsme být demokratickou zemí jen na oko?

Rektoři, statky a investice

Po otevřeném dopisu České asociace doktorandek a doktorandů adresuje premiérovi podobný dopis také Česká konference rektorů (ČKR, dopis zde). Na zasedání 8. června 2017 ČKR odmítla návrh rozpočtu, který namísto slibovaného přídavku naopak vysokým školám oproti loňskému roku 5 % ubral. Jak upozorňují rektoři, má-li vláda v plánu změnit hospodářskou strukturu ČR směrem k tzv. Průmyslu 4.0, je potřeba vysokým školám přidat.

Nejedná se totiž o prosté utrácení, nýbrž o investice. A jak praví definice investice, je to ta část příjmu, která je vložena do kapitálu. Tedy do dlouhodobých statků, které nepřinášejí okamžitý užitek, ale umožní zvýšení produkce statků v budoucnosti. Takový statek ovšem nemusí být nutně fyzický objekt, stodola, pole nebo chlív. Bývalý ministr financí ale zřejmě při přípravě rozpočtu pro své statky ony ekonomické statky neviděl.

Do jakých statků tedy hodlá vláda investovat?

Strašidlo doktorátu

O odmítaném zdroji inovací a investic.

Opravdový politik

Ve zmatku provázejícím současného ministra financí téměř zaniklo jednání jiné ministryně – ministryně školství Kateřina Valachová oznámila, že ke konci měsíce podá demisi v souvislosti s vyšetřováním své bývalé náměstkyně v kauze dotací Fotbalovému svazu ČR.

Kateřina Valachová, podobně jako ministr financí, není člověkem, který se do funkce dopracoval skrze stranickou službu, ve všem ostatním se ale ukazuje jako jeho protiklad. Ministryně Valachová nejenže vystudovala vysokou školu, ale má dokonce doktorát. Je žena. Dlouho sloužila ve státní službě, tedy jakožto právník před vyším platem v soukromém sektoru dala přednost práci pro nás pro všechny. Za situace, kdy je vyšetřován jeden z jejích podřízených – nikoli ona sama, na rozdíl od ministra financí –, se ujímá odpovědnosti a odstupuje. Jak ministr financí, tak ministryně školství byli v politice noví. Zatímco Andrej Babiš selhal a ukázal, že se jako soukromník hodlá zodpovídat jen sám sobě, Kateřina Valachová naopak ukázala, že se stala politikem a že je ochotná na sebe vzít odpovědnost vůči celé obci.

Co vyplývá z tohoto srovnání? V demokratickém státě mají politici své místo. Opravdový politik ale zastupuje zájmy občanů, kteří ho zvolili, a také se občanům ze své činnosti odpovídá. Problémem tedy není třída politiků jako taková, ale to, že opravdových politiků je málo. Nezapomeňme si je zvolit.

 

Prezidentský pár

Po 36 letech se do Elysejského paláce, sídla francouzských prezidentů, bude stěhovat manželský pár – bez milenek, bez veřejných skandálů, prostě spolu. Palác toho viděl hodně: od Françoise Mitterranda, známého milovníka, který si leta vydržoval milenku Anne Pingeot ze státního a jehož 1218 milostných dopisů nedávno vyšlo tiskem (Lettres à Anne, Paris, 2015), přes šlechtické manželství Jacquese Chiraca, který se nechtěl rozvést (rozvedeného muže by přece nikdo nevolil, poradili mu poradci), ale milenky počítal jako lovecké trofeje, přes Nicolase Sarkozyho, jenž s politickou funkcí vyměnil i manželku, po Françoise Hollanda, jehož nespokojená přítelkyně si s ním vyřizovala účty přes Twitter a který nakonec vykonával oficiální návštěvy sám. Ačkoli se některé bulvární plátky snaží vydávat manžele Emmanuela a Brigitte Macronovy za podivnou dvojici, ve skutečnosti je tomu právě naopak. Francie si může oddechnout, konečně se snad v novinách nebude propírat prezidentův milostný život, ale jeho politické působení.

 

Porod, horor

Proč se z porodu dělá noční můra?

Arizona, Arizona

Proč se česká politika stále točí kolem cizinců a migrace?

MDŽ

Jak jeden den na párcích může změnit společnost.

Ticho

Nejen prach a výfuky, ale i hluk kazí život v našich městech.

Královna je mrtva

Letošní vánoční atmosféru v médiích poznamenala smrt Francy Sozzani, šéfredaktorky italského časopisu Vogue a tvůrkyně světa ženy střední třídy, jak ho známe posledních třicet let. Franca Sozzanni, která vystudovala německou literaturu a filosofii, totiž nevybírala jen „trendy“ z módních přehlídek, ale samotné návrháře, fotografy a modelky, zkrátka vše, co tvoří módní průmysl. Italský Vogue ale není jen časopis o módě jakožto oblečení a není jen italský: Vogue pod vedením Francy Sozzani čtený po celé planetě uveřejnil sérii fotografií tematizující přetváření těla plastickou chirurgií, ropnou havárii, vyšlo první čistě „černé“ číslo (A Black Issue, 2008), a číslo zaměřené na plus-size modelky (Belle Vere, 2011). Nejde tedy evidentně jen o úzce chápanou módu, ale o celý svět, o problémy a politická témata, o nevyhnutelnou domestikaci emancipace, která dnes tvoří svět ženy střední třídy v globálním měřítku. Franca Sozzani byla jedním z démiúrgů tohoto světa.

 

Muž se dvěma matkami

Na Festival spisovatelů přijede letos do Prahy Kamel Daoud, alžírský a/nebo francouzský spisovatel.

Rajské mokřady

Vysoušení mokřadů v Iráku ukázalo, že velké civilizační úsilí může ústit ve velkou pohromu.

Lékaři a Klinika

Lékaři bez hranic a Autonomní sociální centrum Klinika poukazují na problematičnost současného způsobu financování sociálních projektů.

Událost, Pierre Huyghe

V Praze bude zdarma k vidění film jednoho z předních současných umělců odehrávající se ve Fukušimě.

Krásná nová sedmička

Praha 7 se dnes mění k nepoznání a v mnohém asi předjímá, co se bude dít i jinde. Jak se mění a v co se může změnit, když si nedá pozor?

Aféra Daoud

Alžírský spisovatel se stal „islamofobem“ tím, že kritizuje islamismus francouzsky.

Osm hrozných

V kinech se promítá nový Tarantinův film The Hateful Eight. Je to western. Jak to u jeho filmů bývá, žánrových pravidel se drží do důsledků. Do všech.

Znamení tyranidy

O přidělení osobní stráže, tyranidě a demokracii.

Tatranky nebo život

Jak souvisí pojídání sušenek s vypuknutím požáru v Indonésii, který jedovatými oblaky ohrožuje svět?

Saulův syn

Proč není Saulův syn jen dalším filmem o holokaustu.

Exekuce studentů

Exekuce v ČR nerušeně pokračují, další a další předávají své dlužníky do rukou exekutorů. Hlavu na špalku mají nyní i studenti Univerzity Karlovy.

My, uprchlíci, a oni

Uprchlík, Hannah Arendt, svědčí o uprchlictví, pro naši diskusi, která vyžaduje soudnost.

Poskytnout útočiště

V době zklidnění debaty nad uprchlickou otázkou se mnozí snaží rozlišovat, kteří z oněch lidí pomoc skutečně potřebují a kteří nejsou „skutečně potřební“.

Praha: nesnesitelná, špinavá, hlučná

Jakpak je dneska u nás v Praze.

Uprchlíci: vše pro dobro kapitálu

Česká média jsou doslova zaplavena vlnou uprchlictví. 1. července se dokonce proti uprchlictví demonstrovalo. Jedná se ale stále ještě o uprchlíky?

Řečnická otázka

...aneb jak dlouho ještě? Krátká úvaha o tom, o čem ještě uvažovat v případě Miloše Zemana.

O Charliem a laïcité

Útok na Charlie Hebdo nebyl jen útokem na svobodu slova, ale byl v první řadě útokem na princip, který svobodu slova zaručuje, na princip laïcité.

Poznámka o bojích mezi lidmi

Bují prý u nás rasový konflikt a dokonce je o bojích už i film. Jde zkrátka o boj o příští českou antropologii.

Lotyšsko, Lotyšsko, řekni mi...

.. kde je to na světě nejvíc... Lotyšům také není hej, natož menšině, o které se nemluví. O to více je do zpěvu jejich politikům.

Podporují nás:

                                                      30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big