TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
ktery-babis-je-ten-pravy
Chinese Mr. Hyde. Charles Garabedian. 1975. wikiart.org

Který Babiš je ten pravý?

Je to ten utrápený nahrbený muž, se starostlivým a soucitným pohledem, s rukama přes sebe v dolní části břicha, anebo je to ten bojovně vzpřímený tatranský alfa samec, hrozící pěstí a vulgárně vyhrožující svým oponentům?

Je to ten spolehlivý kumpán proruských a pročínských Miloše Zemana, Tomia Okamury a soudruhů z ÚV KSČM, anebo je to ten proevropský a proamerický liberální demokrat?

Je to ten náčelník oligarchů, nejpilnější daňový optimalizátor, sběratel trofejí bývalé konkurence, největší příjemce dotací v Evropě, anebo je to ten oddaný makající správce veřejných statků, který dělá pořádek a myslí pouze na blaho svých spoluobčanů?

Je to ten nezištný filantrop, bytostný milovník občanských svobod, pokračovatel Masaryka a Havla, neohrožený zastánce otevřené a férové soutěže, respektující daná pravidla, dělbu i kontrolu moci, ale i důležitost skutečně nezávislých médií, anebo je to ten nelítostný predátor, bezohledný uchvatitel moci ekonomické, politické a mediální?

Je to důvodně trestně stíhaný podvodník, soudně uznaný udavač a několikrát usvědčený lhář, anebo je to jen oběť účelovek, spiknutí a zadání mafie?

Je to zastánce politické levice, pravice či středu, anebo je to jen samolibý vůdce, politikou pohrdající, neboť stát je jen firma, jeho firma?

Je to schraňovatel kompromitujících materiálů na jiné, používající všechny možné nekalé praktiky a porušující dohody, anebo je to muž konsensu, kompromisu, otevřené diskuse, týmový hráč, který sází jen na principy fair play a na vzájemnou důvěru a respekt ve vztazích v politice i byznysu?

Tým marketérů a piaristů AB dělá všechno možné i nemožné, aby byl jejich objekt vnímán jako Dr. Henry Jekyll – vzdělaný, inteligentní, čestný, vážený, zdravě ctižádostivý a citlivý. Jenže v tom pravém AB je zcela převažující kus Edwarda Hyda – zlého, nečestného, bezcitného a krutého, kterého se ostatní děsí.

Je to ten svár dvou osobností v jedné personě, boj dobra se zlem. Je to také střet uměle stvořené reality se skutečností, kladné se mění v záporné a naopak. Ani maska anděla nezakryje pravou identitu ďábla. Dr. Jekyll se stal obětí svého vědeckého experimentu. Kdo bude obětí experimentů Andreje Babiše u nás? Obávám se, že my všichni, včetně těch, kteří v něm dnes vidí spasitele a mesiáše, aniž by si připustili, že před nimi stojí rafinovaný pan Hyde v převleku Dr. Jekylla.

Velmi čerstvý příběh společnosti Cambridge Analytica nám názorně ukazuje, jak snadno může lež porazit pravdu, virtuální realita skutečnost a zlo dobro. Argumenty nahrazují emoce, mezi nimiž dominuje pocit strachu a ohrožení. To věděl už Robert Louis Stevenson, když psal na konci devatenáctého století svůj hororový příběh o dvou divných pánech – Dr. Jekyllovi a Edwardu Hydovi.

Schválně. Zjistíme někdy to, kdože to stál za aktivitami Cambridge Analytica v ČR? Kdo to platil? Kdo si to objednal? Kdo potřeboval ovlivnit veřejné mínění v předvolebním čase? Byly to velké korporace z Východu? Byl to některý kandidující subjekt či kandidát? Chtějme znát odpovědi na tyto otázky (a nejen na ně), už jenom proto, abychom tomu zlu a lži nenechávali volný prostor pro jejich nadvládu tak nějak bez boje.

P.S. Na facebooku časopisu The Guardien je velmi důkladný rozhovor s whistleblowerem Cambridge Analytica Christopherem Wyliem – www.facebook.com/theguardian/vi. Je v něm i zajímavá zmínka o ČR. Doporučuji ke zhlédnutí.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1