TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
mensinova-vlada-ma-zelenou
Quentin Matsys. The Purchase Agreement. 1515. wikiart.org

Menšinová vláda má zelenou!

Jedna podmínka pro vznik menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD tolerované komunisty a Okamurovým hnutím SPD je splněna. Včera ve sněmovně prošel prvním čtením návrh zákona o zdanění církevních restitucí a den poté církve a náboženské společnosti s dodatečným zdaněním restitučních náhrad souhlasily, nic tak nebrání úpravám příslušných smluv. „I když jsme věděli, že právo je na naší straně, rozhodli jsme se vidět Andreje Babiše jako zadluženého služebníka, který padl svému pánu k nohám a prosil ho o smilování (Mt 18, 26,27). Technicky vzato je jeho způsob zakleknutí jiný, ale chtěli jsme celou věc nějak důstojně uzavřít. S tím souvisí, že jsme také něco požadovali,“ vysvětluje generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl obsah konečné dohody. Stát se v ní zavazuje k vybavení všech místností veřejných budov kříži. „Nakonec na tom vyděláme – reklama zdarma a ještě na školy a úřady umístíme jako metodiky krucifikace naše katechety a další zaměstnance, které budeme muset kvůli nižším náhradám propustit,“ popsal generální vikář jedné z českých a moravských diecézí, který nechtěl být jmenován.

Andrej Babiš podle zákulisních informací s církevním návrhem souhlasil také proto, že očekává úspěch nově založené firmy ve svěřeneckém fondu – AgroCrux – ve státním tendru na dodávku odhadovaného půl miliónu křížů. Sám takovou motivaci popřel: „Je to kampaň, mně jde o kříže, které Kalousek republice nedokázal dát,“ sdělil budoucí premiér. „Rozhodující bylo přesvědčit ještě jednu stranu – komunisté se svou preferencí jiných symbolů to být nemohli, a tak jsme se soustředili na SPD. Pan kardinál Duka tuto situaci předvídal a svým známým povolebním dopisem vlastně vlákal Tomia Okamuru do pasti. Copak teď může něco namítat, natož proti křesťanskému symbolu, když máme tolik společného?“ přiblížil zmíněný generální vikář. Komunisté ve svém prohlášení uvedli, že jsou spokojeni s dosažením svého původního cíle, zdanění restitučních náhrad, a dohodu přibližující zemi stabilní vládě blokovat nebudou. S návrhem souhlasili i sociální demokraté.

Nejsilnější odpor proti dohodě nakonec vznikl na straně nekatolických církví a židovské obce. „Neopouštíme princip společného postupu. Našim bratřím a sestrám pomohlo k velkorysejšímu a komplexnějšímu pohledu na celou věc, když jsme je seznámili s chystaným využitím vrácených budov na Pražském hradě pro Dům české ekumeny a Centrum judaistických studií,“ prohlásil Stanislav Přibyl. „Všichni jsou spokojeni – církve dostanou cennou protislužbu, komunisté ve všech stranách konečně dokázali zasáhnout do restitucí, Babiš zachová tvář a vedle vytvoření vlády navíc umlčel kritiky z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Ukazuje se, že veřejný život v Česku není zdaleka tak svázaný neochotou se domluvit,“ uzavřel šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve svém komentáři.

Z blogu tisickrate.cz

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1