TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Ruské novoroční volební rošády

Ruská ústřední volební komise 25. 12. 2017 s konečnou platností vyloučila ruského opozičního politika Alexeje Navalného z účasti v prezidentských volbách. Definitivně tak uzavřela dlouhotrvající nejistoty ohledně opozičníkovy kandidatury. Navalnyj byl v současnosti nejhlasitějším kritikem režimu Vladimira Putina a spolu se svojí organizací – Fondem boje proti korupci odkrýval korupční kauzy nejvyšších vládních představitelů a blízkých prezidenta.

Alexej Navalnyj byl v květnu letošního roku pravomocně odsouzen k pětileté podmínce za rozkradení dříví v podniku Kirovles. Rozsudek spíše vypadá na politickou objednávku nejvyšších pater ruské politiky, jelikož je v něm mnoho nejasností a nepřímých důkazů. Více jsme o něm psali zde (viz odkaz níže). Zásadní na rozsudku je, že znemožňuje Navalnému kandidovat na prezidentskou funkci. Tedy alespoň podle jednoho právního výkladu. Vtip spočívá v tom, že pokud je člověk odsouzen k trestu odnětí svobody, ztrácí nárok na pasivní volební právo, tedy být volen. Navalnyj byl ale odsouzen jen k podmínce čili fakticky k výkonu trestu nenastoupil. Tři čtvrtě roku známý opozičník operoval s touto skulinkou v zákoně, avšak den po našem Štědrém dnu bylo definitivně jasno, že kandidovat nemůže.

To mu nezabránilo, aby po vzoru tradic hlav státu nenatočil novoroční poselství, které obyčejně pronáší prezident země. V něm se obrací ke všem občanům Ruska bez ohledu na politické smýšlení. Nemluví o problémech země, ale naopak vyzývá, aby lidé žili svůj život tak jak chtějí, aby smýšleli a dělali to, co považují za správné. Smířlivým tónem se snaží dát najevo, že nechce ruskou společnost rozdělovat. Nemá smysl používat absolutní rozlišení na souboj dobra (opozice) a zla (Vladimira Putina), ale nabídnout alternativní budoucnost největší zemi světa.

Navalnyj byl považován za nejsilnějšího protivníka Vladimira Putina, i když současný prezident v průzkumech veřejného mínění vždy o mnoho vedl. Už dlouho se spekulovalo, kdy se objeví definitivní překážka Navalného kandidatury. Tím, že Kreml dlouho v tomto nevyvíjel větší aktivitu, začali někteří usuzovat, že letošní prezidentské volby přeci jen proběhnou o trochu zajímavěji. Přesto rozhodnutí soudu není překvapivé. Navalnyj se proti němu odvolal a vyzval občany k bojkotu prezidentských voleb.

Vladimir Putin mezitím vůbec nedělá kampaň. Za poslední týden starého roku podepsal několik nařízení, která rozhodně nemají za cíl zavděčit se občanům, kteří za tři měsíce půjdou k urnám. Kromě zvýšení minimální mzdy osvobodil krymské firmy od státní kontroly, stejně tak občany Ruské federace, kteří žijí v zahraničí déle než půl roku, osvobodil od daňové kontroly nebo potvrdil zavedení finanční odměny rodině při narození prvního dítěte. Přitom do této doby ruská vláda omezovala výdaje v sociální oblasti, kde jen mohla.

Ekonom Jevgenij Gontmacher pro deník Novaja Gazeta Putinova vánoční nařízení okomentoval, že ani tak nejde o potřebu podbízet se voličům, jelikož jeho kandidatura není nikým ohrožena, spíše se jedná o snahu ukázat, že Rusko je stabilní země, kde není potřeba bát se o budoucnost. Nejsou to změny, které by kardinálně zlepšily situaci Rusů, ale jen „naladění atmosféry“. Ukázka toho, že přeci všechno funguje, nehledě na krizi, o které se mluví v médiích.

V březnu tedy není třeba čekat překvapení. Nejvyšší úřad v zemi se počtvrté dostane do rukou Vladimira Putina. 

Zdroje:

Prezidentské volby v Rusku – vzorná jistota!

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1