TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Víme, že nic nevíme

Do prvního kola prezidentských voleb zbývá několik desítek hodin. Kandidáti na funkci se veřejnosti představili a mezi sebou debatovali. Naopak současný hradní pán údajně kampaň nevedl, byť je země oblepená jeho portréty a billboardy a do kamer televize Barrandov hrozil pěstí asi svému řezníkovi za nedostatečně okořeněnou tlačenku. Každý se zkrátka nějakým způsobem snažil, upoutat voliče. Na první pohled je tedy situace normální a nezbývá, než jít hlasovat. Přesto tu něco chybí.

Z pohledu západních demokratických společností je to něco zásadního. Ani jedna z politických stran, které jsou od podzimních voleb reprezentovány ve Sněmovně, nejenže nepostavila svého kandidáta, ale prozatím ani jednoznačně nepodpořila některého z devíti mužů, již o Hrad usilují. Islamobijce Okamuru nebo soudruha Filipa sice s nynějším nájemníkem Hradu mnohé spojuje, avšak rovněž tajemně mlčí. Mimo Piráty taky nikdo podobně jasně neprohlásil, že Zeman určitě není náš kůň, a volit ho proto nebudeme a nedoporučujeme. V tomto směru tu zkrátka vládne podivuhodné ticho a pro konkrétní straníky či voliče těchto partají nezdravá nejistota.

Čím si ji vysvětlit? Nedostatkem financí na kampaň vlastního kandidáta, nezájmem o prezidentskou funkci, vnitrostranickou rozdílností názorů na každého z devíti pretendentů, únavou po vánočních svátcích, krátkými zimními dny, nepříznivým postavením Merkura vůči Jupiteru? Anebo jde o klasickou českou vyčůranost, čekání na to, jak to dopadne, a pak se uvidí?

U hnutí ANO by něco obdobného nepřekvapovalo. Vzhledem ke svým mocenským ambicím budou muset s novým prezidentem nějak vycházet, a jestliže to nebude zrovna ten ve funkci končící, tak proč si to u nové hlavy státu dopředu rozházet, není-liž pravda? Avšak co ty rádoby tradiční demokratické strany jako ČSSD, ODS, KDU-ČSL? Neřídí se, i v zájmu udržení posledních věrných voličů, zásadou „kdo nic nedělá, ten nic nezkazí“? Nebo se řídí oním provincionálně pokryteckým myšlením, jež nejpřesněji vystihuje libozvučné české slovo „předposranost“?

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1