TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Babiš zůstává Burešem

Zpráva Krajského soudu v Bratislavě je lakonická: Žaloba českého premiéra v demisi Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent, se zamítá. Navíc jde o rozhodnutí definitivní, tedy bez možnosti dalšího odvolání. Šestiletá tahanice mezi Babišem a slovenským Ústavem pamäti národa tak skončila. Pokud se ovšem potrefený, který v září oslaví čtyřiašedesátiny, dožije, dejme tomu, úctyhodné stovky, budeme se případem zabývat ještě dalších 36 let. Vyplývá to z Babišova prohlášení pro své noviny MfDnes: „Moji právníci se teď domluví, jestli budeme žalovat Ministerstvo vnitra nebo Federální informační službu, nebo zda se obrátíme na Evropský soud pro lidská práva. Budeme žalovat až do smrti, protože jsme v právu.“ Vsaďme se, že se nic takového nestane. Proč? Vysvětlení nabízí závěr této glosy.

Bratislavský soud se případem opět zabýval poté, co loni na podzim slovenský Ústavní soud zrušil rozhodnutí okresního i krajského soudu, jež původně daly za pravdu Babišovi. Ústavní soud tehdy mimo jiné zpochybnil věrohodnost klíčových svědků, bývalých příslušníků StB, kteří vypovídali ve prospěch agenta Bureše, pardon Babiše.

Skóre tím bylo navýšeno na 2:0. Ve prospěch koho? České veřejnosti, která po nedávném a Sněmovnou odsouhlaseném vydání premiéra k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, má v rukou další argument, proč nekompromisně vyžadovat Babišovu rezignaci na vrcholnou vládní funkci. Ostatně významné západní zpravodajské agentury již do Prahy vysílají své přední novináře. Neboť zavedené demokracie dle svých tradic a zkušeností očekávají velké změny. Americká CNN si tak například předplatila deset metrů čtverečních před Strakovou akademií, aby měla vše z první ruky a v ostrém záběru – nespokojený lid v ulicích hlavního města a rozvášněný dav před sídlem české vlády, kde kamera zabírá desítky transparentů s jediným slovem: Demise! A pak už se zaměří na balkon, kam přichází pobledlý premiér, rituálně si sype popel na hlavu a jako starozákonní prorok zdvíhá ruce k šedivému únorovému nebi a pateticky volá: „Mea culpa, do piči!“

Ne, tak tomu nebude, žijeme přece v České republice, kde podvodníkům a udavačům voliči odevzdávají nejvyšší počty hlasů. A kde dráb hradního pána po verdiktu z Bratislavy už do světa vybubnoval: Z hlediska postupu pana prezidenta tato zpráva neznamená žádnou změnu. Pan prezident ctí výsledek voleb a druhý pokus při sestavení vlády tedy patří předsedovi vítězného hnutí ANO. Andrej Babiš se zkrátka nemusí soudit až do konce života. Češi mu apriori všechno odpustili, vždyť tady přece konečně dělá pořádek.

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1