TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Čína, náš vzor?

Doporučuji se občas podívat na www.sinopsis.cz. Myslím, že vývoj v Číně podcenili mnozí, a to už dávno. Jen jeden z nich se tam však jezdí učit stabilizovat společnost. A ví se to. Je to jeden z důvodů, proč naši hlavu státu nikdo nikam nezve, tedy kromě Uzbekistánu, a pak řídících struktur v Moskvě a Pekingu.

Si Ťien-pching má nyní větší pravomoci, než je měl samotný Mao Tse-tung. Není to jen čínské téma. Si Ťi nedávno prohlásil, že má Čína ambici být dominantní světovou velmocí ve všech klíčových oblastech. A nejde jen o Hedvábnou stezku.

Strmý růst Číny byl v minulosti dán nejen neuváženou masivní podporou vyspělých ekonomik, ale také čínskou levnou pracovní silou, obrovskou devastací životního prostředí, pošlapáváním lidských práv, vývozem zboží s dumpingovými cenami, krádeží licencí konkurenci, plagiátorstvím a dalšími praktikami nekalé obchodní soutěže, která nectí obvyklá pravidla a standardní normy mezinárodního obchodu. Řada českých exportérů by mohla vyprávět.

Čína náš vzor zní absurdně a výhrůžně zároveň. V čem je tím vzorem? Těch cca 5 tisíc popravených ročně, vláda jedné strany a jednoho muže, cenzura a špiclování, kupování si vlivu mimo Činu, jiný názor rovná se zločin atd.? A dnešní kauza CEFC? Je to podle mého jednoduché – Si Ťi uklízí a přistřihává hřebínky pyšným solitérům, kteří možná zapomněli, že jejich počínání je i mimo území Číny nepřetržitě monitorováno čínskou rozvědkou. Osud šéfa CEFC Jie Ťien-minga je zřejmě již zpečetěn a jeho firma bude zestátněna. Tento proces již začal.

P.S.: Kam vstoupí Tvrdík, tam sto let tráva neroste.

Na závěr ještě citát bájného Maa: „Hlava není pažitka, tu když jednou useknete, tak ona už vám znova nevyroste!“

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1