TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Problémy našich hlav

Fotbalová Sparta loni v létě investovala za nové hráče i trenéra skoro půl miliardy korun. Logicky se proto očekávalo suverénní tažení za titulem a postupy v evropských soutěžích. Opak je spíš pravdou a hráči i vedení mužstva stále častěji svádějí matné výkony na „své hlavy“. Působí to srandovně, když si po zápasech dotazovaní jedinci pravidelně sypou popel na hlavu a zároveň tu samou hlavu kritizují. Neboli chceme vyhrávat, trénujeme od rána do noci, ale na hřišti se s námi něco stane a výsledek je věru žalostný. „Problém je v našich hlavách,“ tvrdívají pak vrcholoví sportovci a bezradně přitom koulejí očima. Na jaře ke sparťanům přibyli se stejnou diagnózou i hráči Plzně. Jsou sice na prvním místě tabulky, avšak v poslední době na hřišti předvádějí mizérii a náskok před soupeři se zkracuje. Po nedělním výprasku na Bohemce to jejich hlavy zkrátka schytávaly od vlastních hlav přesně jako u sparťanů. Příčiny tajemné proměny fotbalových kebulí jsou přitom totožné a vlastně moc záhadné ani nejsou. Nad těmi sparťanskými totiž jako Damoklův meč visí nejen slavná klubová historie ale i ony investované stamiliony. Plzeň by díky vítězství v české soutěži naopak mohla hrát na podzim a bez nutnosti kvalifikace přímo v evropské Lize mistrů, což automaticky znamená přísun stamilionů korun do klubové pokladny.

Inu čas od okamžiku, kdy člověk opustil koruny stromů a začal podnikat na zemi, běží. Leč emoce, komplexy a nejistoty, se v průběhu staletí v jeho povaze nemění. V tomto směru tak stále platí skoro dva a půl tisíce let staré, avšak navýsost výstižné věty čínského taoisty jménem Čuang-c´: Když lukostřelec střílí jen tak, všechen um stojí při něm. Když ale střílí o mosaznou sponu, už je nervózní. Cena ho rozdělí. Dává si pozor. Myslí více na vítězství než na střílení a ta potřeba vyhrát vyčerpá jeho sílu. Což se samozřejmě netýká pouze sportu.

Je dobré to vědět a přemýšlet o tom, zda to či ono v lidském životě opravdu stojí za vynakládané úsilí a opotřebované nervy. Někdo možná namítne, že za měsíční platy zmíněných fotbalistů by riziko takové proměny vlastní kebule klidně podstoupil. Přesně tímto způsobem myšlení ale kdysi dávno honba za úspěchem za každou cenu začala, a jak vidíme, vesele pokračuje dál. A je lidstvo šťastnější než v bukolických dobách pobytu v korunách stromů? Toť otázka, když i neschopnost dopravit obyčejný míč do nehybné branky proměňuje jinak zdravé mladé muže v chodící mentální pacienty.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1