TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Visegrád bychom měli zredukovat na Česko a Slovensko a pokusit se spojit se s Rakouskem a Slovinskem

Bývalé Rakousko-Uhersko bylo prohnilé, avšak existoval i zřetelný rozdíl mezi Rakouskem (Předlitavskem) a Uherskem (Zalitavskem), neboť to bylo ještě zkorumpovanější, a mimo jiné proto i zaostalejší. Po roce 1918 v těchto ohledech přetrval rozdíl mezi Českem a Slovenskem, to se však vlivem demokracie částečně ozdravilo a tím se od Maďarska oddělilo. Evidentní rozdíl se vytvořil mezi Československem a autokratickým Polskem; i proto jsme s ním nedospěli k uzavření vojenské aliance proti Německu, Rusku (a Maďarsku), což pak mělo pro obě země tragické následky.

Po roce 1945 se v Československu, Polsku a Maďarsku korupce a veškeré ostatní negativní jevy prohloubily a  rozdíly mezi těmito zeměmi se zmenšily. Přesto zůstaly: u nás si dnes sice na řadu prohřešků proti právu a demokracii stěžujeme, avšak Slovensko je na tom ještě hůř, následují Polsko a Maďarsko, které jsou na tom nejhůř. Obě tyto země jsou dnes v rámci Visegrádu nejnemocnější, hlavně proto, že na rozdíl od nás a Slováků v minulosti demokracii nikdy nezažily. 

Rozdíl mezi bývalým Československem a Polskem a Maďarskem se v poslední době tak dramaticky zvětšil, že je podle mého názoru v rámci Visegrádu neudržitelný. Pakt s nimi nás jasně táhne dolů, a škodí nám nejen v očích ostatního světa, ale i nám samotným, našim vnitřním poměrům. Rozvádět to nemá cenu, neboť každý jen trochu soudný člověk to nemůže nevidět.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1