TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Je KSČM lepší než SPD?

Poslední poznámka k obnoveným jednáním ČSSD s ANO: S odvracením nedozírných následků souvisí i přesvědčení, že účast ve vládě, která bude záviset na dobré vůli KSČM, je tzv. menší zlo než vláda závislá na dobré vůli SPD. Proto si na sobotním zasedání ÚVV sociální demokracie zakázala spolupráci s SPD na vládní úrovni. Nechme stranou, že to teď, v této situaci, zároveň potichu znamená „spolupráce s KSČM je povolena“, tedy implicitní zrušení bohumínského usnesení. Představa, že SPD je dnes hlavním nebezpečím, větším než KSČM, je ovšem omyl. Ne že by SPD nebyla nebezpečná, nebo snad že se s ní spolupracovat může – nýbrž jenom to, že KSČM je ještě daleko nebezpečnější.

SPD je běžná extremistická strana, jakých je v Evropě mnoho. Ani u nás to není nic nového – viz SPR-RSČ. Ty strany nemají obyčejně dlouhou životnost – ostatně i u nás teď SPD ztrácí dech, jak ukazuje vývoj preferencí v posledních měsících.

Naopak KSČM se pomalu vzpamatovává. Má na rozdíl od SPD skoro stoletou tradici, vypracované struktury, zažitou politickou zkušenost. Opírá se o propracovanější ideologii („marxismus-leninismus“). Ta ideologie je zavádějící, může vést – a v minulosti často vedla - k falešnému dojmu, že je to strana „levicová“ stejně jako ČSSD. Ve skutečnosti je ČSSD s KSČM příbuzná jedině v tom smyslu, jako je hlídací pejsek příbuzný s vakovlkem tasmánským – tedy vůbec nijak. Komunistické strany včetně té československé byly od počátku vázány na obnovující se ruské impérium (SSSR), na jeho mezinárodní zájmy a jeho podporu. Za předlistopadového režimu fungovaly ty východoevropské jako správní orgány Moskvy. Tuto žitou minulost si v sobě nese i nereformovaná a nereformovatelná KSČM. Jistě, v minulosti si postupně evropští domácí pejskové všimli, že s vakovlky nemají vlastně nic společného – často se tak ovšem stalo až ve chvíli, když už je vakovlk požíral.

Příbuznost ČSSD s KSČM je zároveň optický klam a záměrná sugesce.

Vedení ČSSD dospělo zjevně k závěru, že mu v teď, ve chvílích velkého oslabení, nezbývá než zachránit stranu spoluprací se silným partnerem, který se sám iniciativně nabízí. Je to nebezpečné poraženectví. Pro podobné vyhraněné situace platí biblické: Kdo by chtěl zachránit svůj život, ztratí jej. Je to ponaučení zcela praktické.

Z textu psaného pro Echo24.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1